TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

13 Şubat 2020 Perşembe

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla yaptığı gündem dışı konuşmada, verilen kurtuluş mücadelesinin Türk milletinin hür yaşama iradesinin göstergesi olduğunu belirtti.

Pektaş, "Kahraman milletimiz içinde bulunduğu olumsuz şartlara rağmen inanç ve umut ile makûs talihini yenmiştir. Toprağı vatan yapan ecdadımız, kahramanlık destanımızın her aşamasına şahit olmuş ve şerefli bir duruş sergilemiştir. Ecdadımız, nasıl ki al bayrağı yere düşürmemek için mücadele etmişse biz de bugün aynı mücadeleyi sürdürüyoruz." diye konuştu.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül de, Aydın'ın tarım alanındaki sorunlarına değindi. Tarihçi Heredot'un Aydın için "Gökyüzünün altındaki en güzel yer." dediğini ifade eden Bülbül, kentin son dönemde havasının, suyunun ve toprağının can çekiştiğini ileri sürdü.

Aydın'da ekilebilen alanların son iki yılda 16 bin hektar azaldığını savunan Bülbül, şunları kaydetti:

"Çoğu tarım işletmeleri olmak üzere 2019 yılında 554 işletme ekonomik kriz nedeniyle kapanmış, yeni kurulan işletme sayısı ise 2017 yılına göre yüzde 34 azalmıştır. 2004 yılında milli gelir sıralamasında Aydın 25'inci sıradayken, 2018 yılında 40'ıncı sıraya düşmüştür. Aydın tarımsal arazisini ipotek verme noktasında ilk sıraya yerleşmiştir. Bir yandan ekonomik sıkıntılarla boğuşan çiftçi diğer taraftan toprağını muhafaza etmekle mücadele ediyor. Su kaynakları ağır metal etkileri altındadır. Bu durum tarım yapılacak alanların daralmasına neden olmaktadır. Bu sorunların giderilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır."

İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik ise gündem dışı konuşmasında, Mersin'in son yıllarda birçok alanda gerilediğini öne sürdü.

Kentin özellikle yaşam kalitesinde irtifa kaybettiğini savunan Çelik, "321 kilometre sahil şeridine sahip olan Mersin, doğa ve tarihi alanlarıyla eşsiz bir şehirdir. Yerel sanayiyi ve ticareti canlandırıcı faaliyetlere ihtiyaç vardır. Mersin'in turizm yatırımları teşvik edilmelidir. Serbest bölgenin geliştirilmesi önem arz etmektedir. Yazlıkların rehabilite edilerek yeniden turizme kazandırılması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin Kızılaya ilişkin çeşitli iddiaların araştırılması için verdiği önergenin gündeme alınması önerisi kabul edilmedi.

İYİ Parti, "Türk Kızılaya ilişkin çeşitli iddiaların araştırılması" ile ilgili araştırma önergesinin görüşmesinin bugün yapılmasını grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, Türk Kızılayında yaşanan bağış skandalının, milletin göz bebeği olan bu kuruma güveni zedelediğini savundu.

Beyaz, Kızılayın, milletin sahiplendiği bir yardım kuruluşu olduğunu, bu kurumda yaşananlara sessiz kalınmamasını gerektiğini belirtti.

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, "Dünyanın dört bir yanında zor zamanlarda insanlara umut olan Kızılayı isimler üzerinden spekülatif iddialarla değersizleştirme operasyonlarını şiddetle kınıyorum." dedi.

Çankırı, milletin yardımseverlik, merhamet, şefkat ve dayanışma hasletlerinin sembolü olan Kızılayın, özverili ve etkili şekilde yürüttüğü sınır tanımayan hizmetleriyle bu alanda dünyanın saygın kuruluşları arasındaki yerini aldığını vurguladı.

İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için kadına yönelik şiddetin araştırılması önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yargının hep erkeklerin lehine çalıştığını söyledi.

İstanbul Sözleşmesi'nin önemine işaret eden Kerestecioğlu, "Sözleşmeye imza atmak başka, hayata geçirmek başka şey. Yargı, kolluk, sosyal hizmetlerde köklü değişiklik yapamazsanız, kadınları güçlendirmek için uğraşmazsanız ne erkek şiddeti ne de onu besleyen yargı kararları son bulur." dedi.

Kerestecioğlu, kadına yönelik şiddet konusunda Meclis'te sürekli çalışan bir komisyon kurulmasını önerdi. Kerestecioğlu, sözleşmenin ortaya koyduğu somut adımların Türkiye'de hayata geçirilmesi için TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulduğunu anımsattı.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur da, AK Parti iktidara geldiği 2002'de 66 olan cinayet sayısının 2018'de 440, 2019'da 474'e ulaştığını, bu yılın ocak ayında ise 27 kadının öldürüldüğünü söyledi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe derinleştiğini, 2007'den beri 3 ya da 4 kadına yönelik şiddetle mücadele eylem planı hazırlandığını ancak söylem planı olarak kaldığını savundu.

Kayışoğlu, "Kadına yönelik şiddeti önlemek, kadını güçlendirmek istiyorsanız ekonomiyi güçlendirecekseniz eğitimi düzeltecekseniz. Özellikle kız çocukların kesintisiz zorunlu eğitim almasını sağlayacaksınız." dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise politikalarını, "kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir" anlayışıyla oluşturduklarını belirtti.

Anayasaya pozitif ayrımcılık ilkesini getirdiklerini, bunun pek çok Avrupa ülkesinde olmadığını vurgulayan Katırcıoğlu, TCK'de mağdurun tecavüzcüsü ile evlenmesinin önüne geçtiklerini, cezanın 5 yıldan 16 yıla çıkarıldığını kaydetti. Katırcıoğlu, siyaset felsefesinin, toplumsal meselelerin sadece kanuni düzenlemelerle halledilemeyeceğini; zihinsel dönüşümün gerektiğini, konuyu çözüm odaklı ele almak gerektiğini belirtti.

Konuşmanın ardından yapılan oylamada HDP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

TBMM Genel Kurulunda Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, grup başkanvekillerine yerlerinden söz verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, TÜİK'in Kasım ayı iş gücü istatistiklerini açıkladığını, işsizlik oranının 2019 Kasım ayında 2018 yılının aynı dönemine göre bir puan arttığının görüldüğünü söyledi.

Bu dönemde işsiz sayısının 4 milyon 308 bin kişi olduğuna, istihdamda da azalmanın devam ettiğine işaret eden Türkkan, "İstihdam edilenlerin sayısı 145 bin kişi azalış gösterirken, rakamlar işsizliğin her geçen gün attığını gösteriyor. Hükümet artık bu gerçeği görmeli ve tüm yoğunluğunu ekonomiye vermelidir. Vatandaşımızın iş bulamaması, evine aş götürememesi Türkiye'nin gerçek ve en önemli sorunudur." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Kremlin sözcüsünün dün Türkiye'nin İdlib'deki meşru varlığına ilişkin itham edici açıklamalarda bulunduğunu, bu açıklamaların devamında ise Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Türkiye'nin İdlib'deki terörist odakları ayırt edemediği ithamında bulunulduğunu söyledi.

Bu tür mesnetsiz açıklamaların devamında ise Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçiliğinin resmi hesabından "Takdiri size bırakıyoruz" başlıklı bir paylaşımın yapıldığını vurgulayan Akçay, şunları kaydetti:

"Bu paylaşımı ile Rus Büyükelçiliği haddi olmayarak böylesine kritik bir meselede görüş beyan etmiş, diplomatik misyon için bulundukları Türkiye topraklarında görevlerini kötüye kullanmışlardır. Zira Moskova'da terör örgütü PKK'ya temsilcilik açan Rus hükümetinin ayırt etme kapasitesi de ortadadır. Oysa Türkiye Cumhuriyeti doğruyu yanlışı, zalimi mazlumu ayırt etme ferasetine ve devlet geleneğine sahiptir. Kahraman ordumuzun İdlib'deki varlık sebeplerinden en temeli halkına zulmeden Esad rejiminin gözü dönmüş kıyımlar gerçekleştiren, güvenliğimizi tehdit eden terör örgütlerinin uluslararası hukuk ve insan hakları bağlamında karşısında durmaktır. Rejim ordusunun sivilleri hedef alan saldırıları gayet açıktır. Esad rejimine toz kondurmamak adına kılı kırk yaran Rusya bu tür söylemleri terk etmelidir."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun raporuna göre 2019 yılında kentte 782 istismar vakasının meydana geldiğini, bu sayının 733'ünün 4-18 yaş aralığında olduğunun belirtildiğini söyledi.

Bu rakamları Şanlıurfa Barosu gibi herkesin dikkate alması gerektiğini ifade eden Özel, "Parlamentonun daha fazla beklemeden harekete geçmesi, mevzuattan kaynaklı problemler ise onu değiştirmek için çaba göstermesi, farkındalık eksiği varsa bunun için adım atması gerekir. Bu rakamların korkunçluğunu gözler önüne sermekten kaçınmamalı ve meselenin üzerine cesaretle yürümeliyiz." dedi.

CHP, Danışma Kurulu toplanamadığı için Türk Kızılaya yapılan bağışlara yönelik araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurula getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, araştırma önergesinin sadece vergi kaçakçılığı, Kızılay ve Başkentgaz ile ilgili değil, devletin itibarı ve toplum vicdanıyla ilgili olduğunu söyledi.

Her firmanın bağış yapma hakkı bulunduğuna işaret eden Kuşoğlu, Başkentgazın ayrıca Kızılaya bir mektup yazarak, "Sana 8 milyon dolar gönderdim ama bunun 75 bin dolarını Kızılay olarak sen harca, 7 milyon 925 bin dolarını yurt yapımında kullanılmak üzere Ensar Vakfına gönder." dediğini belirtti.

Kuşoğlu, kanuna, hukuka, ahlaka aykırı şartlı bağış yapıldığını savunarak bu durumun aynı zamanda muvazaa teşkil ettiğini, vergi indiriminin perdelendiğini öne sürdü.

Kızılayın vergi kaçakçılığına aracılık ettiğini, devlet itibarıyla, egemenliğiyle oynandığını, bunu yapanın bir kamu kuruluşu olduğunu öne süren Bülent Kuşoğlu, bir devlet kurumunun vergi kaçakçılığına aracılık etmesinin affedilemeyeceğini, görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Kızılayın içine düşürüldüğü bu durumun herkesi yaralaması gerektiğini ifade etti.

TBMM'nin, Kızılayda dönen dolapları araştırması gerektiğini vurgulayan Koncuk, "Adama 'Bu Meclis niye var?' diye sorarlar. Bu önerge kabul edilmezse, Kızılayın içine düştüğü durumun daha da kötüleşmesinden sorumlu olunacaktır. Kızılayı hep beraber aklamak, yeniden güven duyulan milletin kurumu haline getirmek hepimizin görevi. Derdimiz bu." diye konuştu.

AK Parti Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, her yıl milyonlarca vatandaşın, yüzlerce kurum ve kuruluşun Kızılaya bağışta bulunduğunu, bağışta bulunan kurum ve kuruluşlara tanınan istisnaların, gelir ve kurumlar vergisi kanunlarında sayıldığını anımsattı.

Beyazıt, bu mevzuata rağmen muvazaalı işlemlerle vergi kaçırmaya fırsat sağladığı suçlamasında bulunmanın, Türkiye'nin 152 yıllık gözbebeği olan, tüm nesillerin hafızasına kara gün dostu olarak kazınan Kızılaya büyük haksızlık olduğunu söyledi.

Beyazıt, Kızılayın faaliyet raporları ve mali tablolarına bakıldığında, bu süre içinde toplanan 10 milyar lira bağış ve fonun yaklaşık binde 5'inin özel şartlı bağış statüsünde yer aldığını, bunların tamamının şehit ailelerine destek ve eğitim temelli yardımlar olduğunu ifade etti.

Kızılaya yönelik eleştirilerin maksatlı olduğunu vurgulayan Beyazıt, "Depremin ardından yapılması maksadı net olarak ortaya koymaktadır. Bu büyük çınarı yıpratmayalım." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Siz bu konuşmayı yapınca Kızılay aklanmaz. Komisyon kurulsun, 3 ay sonra rapor gelsin, Kızılaydaki şüpheleri araştırmayalım diye el kaldırırsanız Kızılayı lekelersiniz. Kızılay için tarihi fırsat var." diye konuştu.

Konuşmaların ardından CHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Genel Kurulda daha sonra AK Parti'nin Meclisin çalışma takvimine ilişkin grup önerisi kabul edildi.

Buna göre, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerinin bugün tamamlanmaması halinde TBMM Genel Kurulu yarın da çalışacak.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.