TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP BATMAN MİLLETVEKİLİ BAŞARAN’IN BASIN TOPLANTISI


HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinin ülkenin kanayan yarası olduğunu söyleyerek, pek çok cezaevinde kötü muamelelerin bulunduğunu öne sürdü.  

12 Şubat 2020 Çarşamba

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Cezaevlerinin bütününde kitap yasağı, normalleştirilen bir yasak haline geldi." dedi.

Düşüncesini ifade ettiği, hak, hukuk mücadelesi verdiği için 7 bine yakın kişinin cezaevinde bulunduğunu savunan Başaran, "Türkiye'de maalesef hukuk, adalet, iktidarın belirlediği sınırlara göre işletilip yürütülüyor." diye konuştu. 

Başaran, cezaevlerinde gazete ve kitap yasaklarının normalleştirilen bir yasak haline geldiğini ifade ederek, "Özgür basının cezaevlerine alımı yasaklanıyor. Kendi paralarını vermelerine rağmen cezaevlerine bu gazetelerin alınması engelleniyor." dedi. 

Cezaevlerinde ayakta sayım konusunun bir rutin haline geldiğini öne süren Başaran, insanlık onuruna aykırı bu uygulamaya son verilmesi gerektiğini söyledi. Başaran, cezaevlerindeki ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin salıverilmesini de istedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.