TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda üç milletvekili gündem dışı söz aldı. TBMM Genel Kurulunda görüşülen İmar Kanunu'nda değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 6 maddesi daha kabul edildi.

12 Şubat 2020 Çarşamba

AK Parti Elâzığ Milletvekili Metin Bulut, "Depremde bir şey daha öğrendik, Elâzığ sadece bir il değilmiş Türkiye'ymiş, Türkiye'nin kendisiymiş, bir cüzüymüş." dedi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, afetlerin büyük badireler olduğunu ifade etti.

Karaman, Elâzığ sallandığında batıda, Kırklareli'nde, Çanakkale'de, İzmir'de de yüreklerin sallandığını, çığın sadece Bahçesaray'ı değil yurdun her köşesinde yürekleri dağladığını söyledi.

AK Parti Elâzığ Milletvekili Metin Bulut da gündem dışı konuşmasında, Elâzığ ve Malatya depremine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bulut, deprem günü Elâzığ'da bulunduğunu, o günün adeta mahşerin mini bir provası olduğunu belirtti.

Metin Bulut, Elazığlıların kendisinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere siyaseti bir kenara bırakıp acılarını paylaşmaya gelen tüm parti temsilcilerine ve belediye başkanlarına teşekkür etmesini istediğini anlattı.

Depremde 82 milyonun tek vücut haline geldiğine işaret eden Bulut, "Depremde bir şey daha öğrendik, Elâzığ sadece bir il değilmiş Türkiye'ymiş, Türkiye'nin kendisiymiş, bir cüzüymüş. Aziz milletimize çok teşekkür ediyorum." dedi.

Bulut, Elâzığ'ın zor günlerden geçtiğini ancak devletin tüm imkânlarıyla Elazığlını ve Malatyalının yanında yer aldığını vurguladı.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz da gündem dışı konuşmasında ilinin sorunlarını dile getirdi.

Genel Kurulda, İYİ Parti'nin "İntihar olaylarında artış", HDP'nin "Kayyum atanan belediyeler" ve CHP'nin "Filistin meselesi"ne ilişkin grup önerileri ele alındı.

Partisi adına söz alan İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, insanların yaşamlarına son vermelerine neden olan şartların araştırılmasının devletin en önemli görevlerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye'de ortalama günde 9 kişinin intihar ettiğini belirten Erel, "TÜİK verilerine göre 2018 yılında 3 bin 161 kişi intihar etti. 2000'lerin başında yıllık 2 binli rakamlarla ifade edilen intiharlar, 2012'den itibaren 3 binli sayılara ulaştı." dedi.

TÜİK verilerine göre, 2002-2018 yıllarında 50 bin 378 kişinin hayatına son verdiğini söyleyen Erel, 2018'de 432 ölümle en fazla intihar vakasının İstanbul'da yaşandığını, bu kentin ardından 194 intiharla Ankara, 186 intiharla Bursa ve 103 intihar olayıyla Konya'nın geldiğini ifade etti.

En az intihar olayının yaşandığı kentlerin Bayburt, Artvin, Kilis, Erzincan ve Gümüşhane olduğunu belirten Erel, "Yaşamını yitirenler arasında erkek sayısının kadın sayısından daha yüksek olduğunu görüyoruz. 2018'de intihar sonucu ölenlerin 2 bin 391'i erkek, 770'i kadındı. Yani erkeklerin oranı yüzde 75,64, kadınların oranı yüzde 24,36 oldu." diye konuştu.

Genel Kurulda İYİ Parti'nin "İntihar olaylarında artış", HDP'nin "Kayyum atanan belediyeler" ve CHP'nin "Filistin meselesi"ne ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

İmar Kanunu'nda değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddeleri üzerindeki görüşmelere geçildi.

TBMM Genel Kurulunda Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin, "Bitlis Ahlat'ta, düzenlemede sınır ve koordinatları gösterilen alanın Kıyı Kanunu'na tabi kısımlarında, imar planı kararıyla resmi kurum alanları yapılabilmesine" yönelik maddesi kabul edildi.

Madde üzerinde verilen önerge hakkında söz alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, bu maddenin, Ahlat'taki Cumhurbaşkanlığı köşkünün yapımına devam edilmesine hukuki kılıf büründürülmesi maddesi olduğunu savundu. Başaran, birilerinin minareyi çaldığını, Meclise de kılıfını hazırlama görevi verildiğini ileri sürdü.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da söz konusu maddenin Cumhurbaşkanlığı köşkü için olduğunu savundu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Ahlat'ta doğan, büyüyen biri olarak burada yapılacak hiçbir yatırıma karşı çıkamayacağını dile getirerek, "Özellikle de Ahlat'ın Türk tarihindeki yeri noktasında burada bir Cumhurbaşkanlığı köşkünün yapılması simgesel olarak memnuniyet vericidir ancak yapılacak işler kanuna, hukuka uygun olmalıdır. Ahlat'ta yapılacak bu tesis, Anayasa'nın 43. maddesi başta olmak üzere kıyı düzenlemelerine uygun şekilde yapılmalıdır. Buradan bütün siyasi partilere bir Ahlatlı olarak çağrıda bulunuyorum; bu inşaat madem yapıldı, kamu yararına uygun bir şekilde tamamen Ahlatlılara açık bir şekilde hizmete açılsın. Cumhurbaşkanlığı sarayı bir an önce bitirilmeli ve Ahlat'ın, Ahlatlının hizmetine sunulmalıdır." değerlendirmesinde bulundu. 

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, da maddeyi, "Dünyada hayatı at üstünde geçen Alparslan bile Malazgirt'te, Ahlat kıyısına böyle bir saray yapmayı düşünmemişti. Siz düşündünüz, tarihe bir ilk olarak geçtiniz.” sözleriyle eleştirdi.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, "Ahlat'ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu Külliyenin özellikle gençlik faaliyetlerine tahsis edilecek olması ayrı bir anlam taşımaktadır." dedi.

Teklifin 21. maddesi üzerinde verilen bir önergeyle, 11 Temmuz 1992'den önce yapıldığı tarihteki mevzuatına uygun olarak yapılan yapılardan; büyükşehir belediye sınırları içinde köyden mahalleye dönüşen ve ilgili idaresince kırsal yerleşik alan kabul edilen yerleşme alanlarının sahil şeridinde kalan yapılar ile belediye sınırları içinde olanlar dahil köy statüsünü koruyan, köy yerleşme alanlarının sahil şeridinde kalan yapılar, mevcut haliyle korunacak.

Bu yapılar, kat mülkiyeti tesis edilmemek ve herhangi bir müktesep hak teşkil etmemek, mevcut kontur ve gabari aşılmamak kaydıyla yöreye uygun cephe değişikliği ve onarımıyla can ve mal güvenliği için güçlendirme yapılarak kullanılabilecek. Bu nitelikteki köy yerleşme alanlarının sahil şeridinde kalan kısımlarında yeni yapı yapılamayacak.
Kabul edilen başka bir önergeyle yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedelinin, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi siteleri onaylı sınırı içerisinde yer alan tüm yapılar için uygulanacak yüzde 30'luk indirim, yüzde 50'yi geçmemek üzere değiştirildi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen İmar Kanunu'nda değişiklikler içeren Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 6 maddesi daha kabul edildi.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, kıyının kumluk veya çakıllık olduğu alanlarda denize girme, güneşlenme, amatör su sporları gibi faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yönelik rekreatif amaçlı iskele yapılamayacak. Ancak kıyının kayalık karakter gösterdiği ya da kıyının kumluk veya çakıllık olmasına rağmen niteliği gereği su alanından başka türlü faydalanmanın mümkün olmadığı zorunlu hallerde genişliği üç metreyi geçmeyen ve platform niteliği taşımayan rekreatif amaçlı iskeleler kurulabilecek.
Kıyılarda imar planı kararıyla millet bahçeleri oluşturulabilecek.
Bitlis Ahlat'ta, kanun teklifinde sınır ve koordinatları gösterilen, Kıyı Kanunu'na tabi bölgede, imar planı kararıyla resmi kurum alanları yapılabilecek.

Yapı Denetimi Hakkında Kanun'da yapılan değişikliklere göre, yapı denetim kuruluşlarına ödenecek hizmet bedeli, endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi siteleri onaylı sınırı içinde yer alan tüm yapılar için yüzde 50'yi geçmemek üzere indirimli uygulanacak.

Kanun teklifiyle mevzuata uymayanlara yönelik idari müeyyideler ve idari para cezaları da yeniden düzenleniyor.

Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, mevzuata uygun hareket etmeyen yapı denetim şirketlerine, İl Yapı Denetim Komisyonunun teklifi üzerine 1 yıl yeni iş almaktan men cezası verilebilecek.

Yapı denetim kuruluşunda ortak veya görevliyken başkaca mesleki ve inşaat işleriyle ilgili ticari faaliyette bulunan veya laboratuvarlarda ortak olan ya da görev alan yapı denetimi kuruluşunun ortakları, denetçi mimar ve mühendisleri ile diğer teknik elemanlarına 10 bin lira idari para cezası verilecek.

Yeni iş almaktan men cezası alan yapı denetim kuruluşunun ortakları ceza süresince, faaliyete son verme cezası alan yapı denetim kuruluşunun ortakları ise üç yıl süreyle herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev alamayacak, başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortağı olamayacak.

Yapı denetim kuruluşlarına üç ayrı teknik inceleme raporu kapsamında üç idari müeyyide uygulanmasına sebebiyet vererek kayıtları tutulan denetçi mimar ve denetçi mühendisler ile diğer teknik personel, Merkez Yapı Denetim Komisyonunun kararı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayıyla üç yıl herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev alamayacak, başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortaklığını yapamayacak.

Laboratuvar kuruluşuna kalite sistemine ilişkin şartlar bakımından tespit edilen aykırılıklar için uyarma cezası verilecek.


Alet ve cihaz kalibrasyonlarını zamanında yaptırmayan, taze betondan numune alınması, şantiye mahallinde saklanması, laboratuvarda kürlenmesi, deneylerinin yapılması ve raporlanması, izlenmesi ve denetlenmesi süreçlerinde ilgili standartlara ve mevzuata uymayan, karot numunesi alınması sırasında laboratuvar denetçisi hazır bulunmayan, laboratuvarın deney kapsam listesinde bulunmayan deney raporlarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının logosunu kullanan, numune kayıt ve rapor defterinde aralarda boş satır bırakan, numuneleri kayıt defterine kaydetmeyen, laboratuvar kuruluşunun faaliyet gösterdiği il dışındaki illerden kendi numune toplama istasyonunun bulunduğu il veya iller hariç olmak üzere faaliyet gösterdiği il dışından taze beton numunesi alan ve laboratuvar kuruluşunda görev yapan idari veya teknik personel veya laboratuvar adres değişikliğini zamanında bildirmeyen laboratuvarlara uygulanan idari para cezası 10 binden 19 bin 30 liraya çıkarılıyor.


Laboratuvar kuruluşuna söz konusu nedenlerle son üç yıl içinde üç ayrı idari para cezası verilmesi halinde, Bakanlıkça bir yıl yeni iş almaktan men cezası uygulanacak.
Yeni iş almaktan men cezası alan laboratuvar ortakları ceza süresince, faaliyete son verme cezası alan laboratuvarın ortakları ise üç yıl süreyle herhangi bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunda teknik bir görev alamayacak ve başka bir yapı denetim veya laboratuvar kuruluşunun ortağı olamayacak.

Görevini yerine getirmediği tespit edilen mimar ve mühendisler hakkında meslek odaları, kendi mevzuatı uyarınca cezai işlem yaparak neticesini Bakanlığa bildirecek. Bakanlıkça yapı denetim kuruluşları ve laboratuvarlara izin belgesi için alınan teminat bedeli haczedilemeyecek ve üzerine ihtiyati tedbir konulamayacak.
Şantiye şeflerine de görevlerini yerine getirmemeleri halinde yaptırım uygulanacak.


Görüşmelerin ardından TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime ara verdi. Bilgiç, aranın ardından komisyonun yerinde olmaması nedeniyle oturumu yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.