TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP TBMM GRUP TOPLANTISI


HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türkiye derhal Suriye'den elini çekmelidir. Suriye, Suriye halklarının iradesine teslim edilmelidir." dedi.

11 Şubat 2020 Salı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ,Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ olayında ve Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki uçak kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Doğal afetlerin zamanında gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle Elazığ depremi, çığ olayı ve uçak kazasında yaşandığı gibi faciaya dönüşerek can almaya devam ettiğini belirten Buldan, "Bahçesaray'da onlarca insanımızın hayatını kaybetmesinin nedeni çığ değil, çığa karşı gerekli önlemlerin zamanında alınmamış olmasıdır." ifadelerini kullandı.

Buldan, Gezi Parkı olaylarına değinerek, Gezi olaylarının, "ezilen yoksul halkların demokratik bir direnişi" olduğunu savundu. Buldan, toplumun adalet ve özgürlük talebi olduğunu. Bugün yargılamaya çalışılan Gezi davasıyla halklar arası köprünün yıkılmak istendiğini ileri sürdü. Buldan grup konuşmasında, Gezi olaylarına ilişkin açılan davanın duruşmasına katılma çağrısı yaptı.

Son günlerde FETÖ'nün siyasi ayağının bir kez daha tartışılmaya başlandığını anımsatan Buldan, iktidarın, ayak oyunlarıyla siyasi ayak olduğu gerçeğini gizlemeye çalıştığını öne sürdü. Darbenin, cemaatin siyasi ayağının araştırılması için Meclis'te defalarca verdikleri araştırma önergesinin AKP-MHP çoğunluğuyla reddedildiğini hatırlatan Buldan, "Siyasi ayak ortaya çıkmasın istiyorlar." Dedi.

İdlib'de yaşanan gelişmelere değinen Buldan, "İdlib'de dün yeniden kayıp haberlerinin geldiğine hep birlikte tanıklık ettik. AKP-MHP ittifakının iktidar hesapları nedeniyle özellikle Suriye'den cenazelerin gelmeye devam etmesi hepimizi derinden üzmüş, yaralamıştır." dedi.

İdlib'de şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, ailelere başsağlığı dileyen Buldan, Suriye tezkeresine karşı çıkarken bu sonuçları öngördüklerini, iktidarı uyardıklarını ancak kendilerinin dinlenmediğini söyledi. HDP Eş Başkanı Buldan, "Kayıpların sorumlusu tezkereye 'evet' diyenlerdir. TBMM Genel Kurulunda yapılan tezkere görüşmelerinde çatışmaya ve savaşa karşı çıkmayanlardır. Türkiye derhal Suriye'den elini çekmelidir. Suriye, Suriye halklarının iradesine teslim edilmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik gelişmelere değinen Pervin Buldan, Türkiye'nin tarihi boyunca bu denli bir yoksullaşmayı ve bölgesel eşitsizliği derinden yaşamadığını, enflasyonun giderek tırmandığını, mutfaktaki enflasyonun ise verilen rakamların çok daha üzerinde olduğunu, insanların çift haneli enflasyon ile yoksullaşmaya devam ettiğini söyledi.

Buldan, 23 Şubat'ta gerçekleştirilecek HDP 4. Olağan Kongresine katılım çağrısı yaptı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.