TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına ilişkin 10 kanun teklifi kabul edildi.

15 Ocak 2020 Çarşamba

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu "Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü ve Osmaniye'deki yatırımlar", AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi "2020 yılının İshak Paşa Sarayı Yılı ilan edilmesi talebi" ve MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut "Nakliyeci ve kamyoncu esnafının güncel sorunları" hakkında gündem dışı konuşma yaptı.

AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Güney Cephesinde önemli zaferler kazanıldığına işaret ederek, 7 Ocak'ın Osmaniye'nin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

Osmaniye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ekonomik olarak yeni bir düzeye ulaştığını ifade eden Durmuşoğlu, yatırımda öncelikli il statüsü kazanmasıyla şehrin ihracat potansiyelinin önemli ölçüde arttığını, ihracatını en çok artıran ikinci il olduğunu vurguladı.

Osmaniye'nin bugün 65'ten çok ülkeye ihracat yaptığına dikkati çeken Durmuşoğlu, Kurtuluş Savaşı'nda topla tüfekle ortaya konulan bağımsızlık mücadelesinin, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde yatırım projeleriyle sürdürüldüğünü dile getirdi.

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, konuşmasında Ağrı'nın özelliklerine ilişkin bilgiler verdi ve 2020 yılının İshak Paşa Sarayı Yılı ilan edilmesini istedi.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, AK Parti'nin kamyoncu ve nakliyeci esnafına yönelik önemli düzenlemeleri hayata geçirdiğini ancak bunların hızla devreye alınmasının, söz konusu esnafın ekonomik olarak mahvolmalarına yol açabileceğini söyledi.

Akıllı telefonu bile yeni yeni kullanmaya başlayan bu esnaftan teknolojik uygulamaları hızla kullanmasının beklenmesinin doğru olmadığına işaret eden Bulut, öte yandan kamyoncu ve nakliyeci esnafına yönelik düzenlemelerin denetiminin yapılmadığını, bunun da haksız rekabete neden olduğunu belirtti.

Bulut, sorunların çözümü için denetimin sıkılaştırılması ve haksız rekabetin ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmaların ardından grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Gazilerin vazife malulü aylığıyla ilgili teknik sıkıntıları çözecek yasal düzenlemelerin en kısa sürede Meclise geleceği" yönündeki açıklamasını hatırlatarak, bu konuda hangi adımların atıldığını bilmediklerini, gazilerin mağduriyetleri giderilinceye kadar konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Merkezi Yönetim Bütçesinin 2019 yılında 123,7 milyar lira açık verdiğini belirten Dervişoğlu, şöyle devam etti:

"Sene başında Sayın Albayrak'ın açıklamasına göre bütçede 80 milyar açık beklenirken, bugün açıklanan rakamlara göre yüzde 50 civarında bir negatif sapma meydana gelmiştir. Ekonomide yapılan hesaplarda yüzde 50'den fazla bir sapma ortaya çıkıyorsa, ekonomi yönetiminin başarısından bahsedebilmek mümkün değildir."

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, "Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ" ile bir kısım değişiklikler yapıldığını belirterek, buna göre bir parselde bir bitki arka arkaya üç yıl ekilirse üçüncü üretim için havza bazlı destekleme ödemesinin yapılamayacağını aktardı.

Bu konuda Sakarya ile ilgili farklı bir değerlendirme yapılması gerektiğini kaydeden Bülbül, Sakarya'da mısır üretiminde ikame edebilecek başka bir ürün olmadığını belirtti.

Sakarya'da çiftçilerin arka arkaya ekim yapabilmesi ve üçüncü defa ekim yaptığında desteklemelerden faydalanabilmesi gerektiğini dile getiren Bülbül, "Sakarya'da arka arkaya ekimden kaynaklanan riskler ve zararlar bugüne kadar meydana gelmediği gibi verim artarak devam etmektedir. Sakarya'nın genel uygulamadan müstesna tutularak, arka arkaya üçüncü ürün ekiminde de Sakarya'da mısır çiftçisinin desteklemelerden faydalanabilmesini talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Wikipedia'ya ilişkin çıkan karara işaret ederek, Anayasa Mahkemesinin yerel mahkemeye kararı göndermesine rağmen, yerel mahkemenin gerekli adımı atmadığını kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, merhum KKTC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fazıl Küçük'ü ile şair, roman ve oyun yazarı Nazım Hikmet Ran'ı rahmet ve minnetle andı.

Wikipedia'ye yönelik Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandığını ancak söz konusu siteye erişimin henüz mümkün olmadığını dile getiren Özel, "Resmi Gazete'de yayımlanma, tüm kurum kuruluş özel, tüzel kişilikler için ilanen tebligattır. Bu ayıbın daha fazla sürdürülmemesini ve erişim engelinin bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz." diye konuştu.

CHP'li Özel ayrıca KPSS'ye girerek puan alan sağlık personeli adaylarının atamalarının da bir an önce yapılmasını talep etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, hayatını Kıbrıs davasına adamış Fazlı Küçük'ün vefatının yıl dönümü olduğuna işaret ederek, kendisini rahmet ve saygıyla andıklarını söyledi.

Wikipedia konusuna değinen Turan, Türkiye'de hukukun kısmi eleştirilere rağmen kendi mecrasında usulüyle devam ettiğini vurgulayarak "Anayasa Mahkemesinin kararı Resmi Gazete'de yayınlanmış. Süreç kendi içerisinde ilerlemektedir. Biz de yakinen takip ediyoruz." diye konuştu.

Bu arada TBMM Genel Kurulunda, Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması Komisyonu'nun görev süresinin bir ay uzatılmasına karar verildi.

TBMM Genel Kurulunda, uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına ilişkin 10 kanun teklifi kabul edildi.

Müzakerelerin ardından kabul edilen kanun teklifleri şöyle:

- Türkiye ile Ruanda Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığına Engel Olma Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Arjantin Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Vergi Kaçakçılığı ile Vergiden Kaçınmaya Engel Olma Anlaşması ve Eki Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Katılımcı BM Kuruluşları Adına Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (BMKP) Arasında İncek/Ankara'daki Diplomatik Yerleşkede BM Binaları İçin Arazi Tahsisi, Tasarımı ve İnşasına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Polonya Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması ve Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Arjantin Arasında Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Uluslararası Sivil Havacılık Sözleşmesinin 50 (a) ve 56'ncı Maddelerinin Tadiline İlişkin Olarak 6 Ekim 2016 Tarihinde Montreal'de İmzalanan Protokollerin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Mali Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Özbekistan Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- 8 Mayıs 1996'da Taşkent'te İmzalanan Türkiye ile Özbekistan Arasında Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasını Değiştiren Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi,

- Türkiye ile Gine Arasında Askeri Alanda Eğitim, Teknik ve Bilimsel İş Birliği Çerçeve Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi.

Bu arada, Danışma Kurulunun önerisiyle TBMM Genel Kurulunun yarınki oturumunda TBMM Hayvan Haklarının Araştırılması Komisyonu raporu görüşülecek.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.