TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ'NİN KABUL EDİLİŞİNİN 71. YIL MESAJI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin 71. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Şentop mesajında, "Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem demokrasinin kökleşmesini sağlayacak, hem de insan hakkı ihlallerini, "sıfır ihlal" hedefiyle, en aza indirecek iradeyi sürdürmekte kararlıdır." ifadelerini kullandı.

10 Aralık 2019 Salı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un mesajı şöyle:

"İnsanların doğuştan sahip oldukları temel hak ve özgürlüklerin bütününü oluşturan değerler, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile 71 yıl önce kayıt altına alınmıştır. Beyanname, bütün insanların doğduğu andan itibaren vazgeçilemez ve devredilemez özellikteki haklarının korunmasını hedeflemiştir.

Türkiye, tüm insanların, hiçbir ayrım gözetmeksizin özgür ve onurlu bir yaşama sahip olmasını öngören beyannameye imza koyan ülkelerin başında gelmektedir.

Ancak beyannameye kaynaklık eden ve ilk imzaları koyan batılı ülkelerin, dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşanan çatışmalardaki rolleri, kendilerini ileri gören ülkelerin ahlaki ve vicdanî olarak sorgulanmalarını zaruri kılmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin yayımlanma amacıyla yaklaşık aynı gayeyle kurulan Birleşmiş Milletlerin durumu ise ortadadır. Geride bırakılan 71 yılda yaşananlar, geçmişteki kanlı savaş tecrübelerinden yeteri kadar ders alınmadığını göstermektedir.

Ülkemiz, geçmiş yıllarda yaşadığı bazı olumsuz tecrübelere rağmen, temel insan hakkının korunması ve geliştirilmesi konusunda ilkelerini sağlamlaştırmış, hem uygulama, hem de kanunlardan kaynaklanan sorunları gidermek için kararlı davranışını sürdürmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi de, yıllar içinde çıkardığı kanunlar ile insan hakkının korunmasını sağlayacak çok önemli düzenlemelere imza atmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem demokrasinin kökleşmesini sağlayacak, hem de insan hakkı ihlallerini, 'sıfır ihlal' hedefiyle, en aza indirecek iradeyi sürdürmekte kararlıdır.

İnsanlığın çektiği derin acılar neticesinde oluşturulan belgeye samimiyetle sadık kalınması dileğiyle İnsan Hakları Bildirisinin yayımlanışının 71'inci yılını kutluyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.