TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

MECLİS'TEN, TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN CİBUTİ SEYAHATİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA


Başkan Şentop'un Cibuti seyahati ile ilgili bazı basın organlarında çıkan haberler üzerine TBMM'den bir açıklama yapıldı.

02 Aralık 2019 Pazartesi

Basın açıklaması şöyle:

"TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un 42. Afrika Parlamenterler Birliği Konferansı'na katılmak üzere gerçekleştirdiği Cibuti seyahatine yönelik olarak, Anka Haber Ajansı'nda ve akabinde diğer bazı basın yayın organlarında çıkan haberler hakkında aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un, 42. Afrika Parlamenter Birliği Konferansı'na katılmak üzere gerçekleştirdiği Cibuti ziyaretine ilişkin ANKA Haber Ajansı tarafından sosyal medya üzerinden servis edilen haberde, "Şentop ve heyetinin Cibuti seyahatinde kullandığı uçaksa, Gulfstream G550 özel jet. Geçen yıl Bakan Varank'ın Arjantin seyahati nedeniyle tartışma yaratan uçağın Cibuti'ye gidiş geliş sadece yakıt masrafı yaklaşık 124 bin lira, yani 61, kiralama halinde ise 303 asgari ücret" ifadeleri kullanılmıştır.

Bu haber üzerine kaynağından yapılmak istenilen düzeltme talebine karşı ANKA Haber Ajansı yetkilileri, "haberde kiralandığına ilişkin bir ifadenin yer almadığını" belirterek, kiralandığı izlenimine yol açan cümleyi haber metninden çıkartmayıp, kasten kamuoyunda yanlış algı oluşturulmasına neden olmuşlardır.

Nitekim, ANKA Haber Ajansı'nın paylaşımını kaynak gösteren başka internet siteleri ile bazı gazeteler, "söz konusu seyahatin özel uçak kiralanarak yapılmış olduğu"nu belirten haberlere imza atmışlardır.

Haber yayına konulduktan sonraki saatlerde yapılan tüm görüşmelere rağmen ANKA Haber Ajansı'nın, yapılmamış bir işlemi yapılmış gibi göstermeye yol açan ifadeyle ilgili düzeltmeyi yapmaması, kamuoyunda kasten yanlış algı oluşturulması sebebiyle halkın doğru haber alma hürriyetini yok sayan ve bu nedenle meslek ahlakı açısından sorgulanması gereken bir tutumdur.

ANKA Haber Ajansı'nın paylaşımı dayanak alınarak yapılmış haberlere konu edildiği şekilde TBMM Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop'un Cibuti seyahati için uçak kiralanması söz konusu değildir. Dolayısıyla anılan seyahat için uçak kiralandığına dair haberler, yalan haberdir. Bu haberler ayrıca kötü niyetle yanıltıcı paylaşımda bulunmak suretiyle söz konusu yalan haberlere zemin hazırlayan ajansın TBMM'ye karşı husumetinin açık bir göstergesi niteliğindedir.

Bu çerçevede gerek bahsi geçen haber ajansının basın yayın ilkelerine aykırı söz konusu haberine gerekse bu haber kaynak gösterilerek yayına sunulan diğer yalan haberlere karşı gerekli hukuki yollara başvurulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.