TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: “DEVLET GELENEĞİMİZİN ANA İLKELERİ BELLİDİR, BUNUN DEĞİŞMESİNE ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “24 saat mesai yapan küresel şeytanlara karşı; Türkiye Cumhuriyeti’mizin ve daima güçsüzlerden, zayıflardan yana olan binlerce yıllık Devlet geleneğimizin ana ilkeleri bellidir ve bunun değişmesine azla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

01 Aralık 2019 Pazar

TBMM Başkanı Şentop, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği(BURA) 15. Olağan Genel Kurulu toplantısına katıldı. Şentop, Türkiye’nin dünyanın bütün güçsüzleri için sığınılacak bir insanlık adası olma vasfını ve hayatiyetini koruyan bir ülke olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“İçeride ve dışarıda bu insanî ve elbette ahlâkî tutumumuz sebebiyle köşeye sıkıştırılmak için akıl almaz şeytanî propaganda ve desiselerle; Askerî, siyasî ve diplomatik alanda zorlu bir mücadele verdiğimizin hepimiz farkındayız. Ama şöyle söyleyeyim; Her alanda verdiğimiz başarılı mücadelemizin tek amacı var: İnsan kalabilmek! İnsanı yaşatan Devlet kalabilmek! 24 saat mesai yapan küresel şeytanlara karşı; Türkiye Cumhuriyeti’mizin ve daima güçsüzlerden, zayıflardan yana olan binlerce yıllık Devlet geleneğimizin ana ilkeleri bellidir ve bunun değişmesine azla müsaade etmeyeceğiz.”

İnsan olarak kalabilme ilkesinin altını çizmeye çalışanlar ile üstünü çizmeye çalışanlar olduğuna işaret eden TBMM Başkanı, “Çok şükür biz bu ilkenin üstünü değil altını çizen taraftayız” dedi.

TBMM Başkanı, içinde bulunulan zamanın, “En uzun yüzyıl” olduğunu vurgulayarak, çoğu yerde kullanılan bir ifadedir aslında. “Birinci dünya savaşı bitmedi”. Birinci dünya savaşı sonrası yapılan bütün anlaşmalar, varılan mutabakatlar esasen birer mütarekeden ibaret.”

“20.yy İnsanlık tarihinin en kanlı yüzyılıdır” diyen TBMM Başkanı Şentop, “21. yüzyılın başında, 20. yüzyılın başındaki çözülmemiş, kenara konmuş, dondurulmuş sorunları çözmekle karşı karşıyayız. Şu anda yaşadığımız çatışmalar, geçmiş yüzyıldaki gibi statükoyu korumak için sürdürülen çatışmalar değil, yeni kurulacak statükodan pozisyon elde etmek için girişilmiş çatışmalar. 21. Yy başında Türkiye, bir yüzyıl öncesine göre bulunduğu durum, sahip olduğu güç itibarıyla çok daha iyi pozisyondadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin zaman zaman devletin değerleri, öncelikleriyle, milletin değer, hedef ve önceliklerinin farklılaştığı dönemler yaşadığını vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, “Bu dönemlerde devletin güçlü olmadığını görüyoruz. Bu bütünleşmenin oransal anlamda arttığı zamanlarda Türkiye’nin hamle yapabildiğini görüyoruz. İşte bu günlerde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, onun siyasi hikayesiyle de bunu anlamak mümkün. Milletin değerlerinin devlete taşınması ve devletin değerleri ile milletin değerlerinin bütünleşmesi gerçekleşmiş durumda Türkiye’de.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop, konuşmasını şöyle sürdürdü:“Önümüzdeki yüzyılın yeni bir dünya düzenin kurulacağı bir dönem olacağı, bunun da çok uzak bir dönem olmadığını düşünüyorum. Bugünkü yaşadığımız sıkıntılar da dahil olmak üzere Dünyadaki gelişmeler böyle bir dönemin önümüzde olduğunu gösteriyor. Yüzyıl sonrasına ilişkin projeksiyonlar yapanlar var. Önümüzdeki yüzyıl içinde etkili olabilecek devletler hangileri diye saymaları halinde Türkiye’yinin de bunlar arasında olduğunu görebiliyoruz. Türkiye’yi bu projeksiyonlarda kıymetli kılan, diğer devletlerden kendini ayrıştıran tarihi vasıflardır.”

TBMM Başkanı Şentop’un katıldığı BURA 15. Olağan Genel Kurul toplantısında Dernek Başkanı Fehim Paluluoğlu BURA Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Doç. Murat Yalçıntaş ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Özkan da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Dernek yönetimi ve Rektör Özkan, TBMM Başkanı Şentop’a hediye takdiminde bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.