TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

İYİ PARTİ'Lİ TATLIOĞLU'NUN BASIN TOPLANTISI


İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının zaruret olduğunu vurgulayarak, bu olana kadar asgari ücretin yüzde 5'ten vergilendirilmesini önerdi.

28 Kasım 2019 Perşembe

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'deki vergi sistemine ve harcama düzenine yönelik, "Devlet etme ile vergi alma arasında ciddi bir paralellik var. Etkin vergi sistemi etkin devletlerde olur. Türkiye'deki vergideki gelişmeye baktığımızda vergi bozuldu, düzen de bozuldu." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de karmaşık bir vergi ve teşvik sistemi bulunduğunu iddia eden Tatlıoğlu, vergi mükelleflerinin kendi mali birimleri üzerinden mevcut yasaları uygulama imkanına sahip olmadığını söyledi.

Asgari ücretlilerin vergi dışı bırakılmasını öneren Tatlıoğlu, "Bu verimliliği de artıracak bir olay. Asgari ücretin vergi dışı bırakılması bir zarurettir. Ama o döneme kadar asgari ücretin yüzde 5'ten vergilenmesi şeklinde bir geçiş süreci de bulunabilir." diye konuştu.

Vergi sisteminin bozukluğunun bütçe açığını tetiklediğini belirten Tatlıoğlu, "Türkiye'nin, tekrar ekonomik değerler olarak baktığımızda, eski problemlerine, hastalığına dönme eğilimi kuvvetlenmektedir. Türkiye'nin buradan çıkışı yapısal reformlarla olur. Başka hiçbir teknik çözümleme, buradan Türkiye'yi yeni bir hikayeye yelken açtıramaz." şeklinde konuştu.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.