TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ PAYLAN KAMU ÖZEL İŞ BİRLİĞİ PROJELERİNİ ELEŞTİRDİ


HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, kamu özel iş birliği projelerine yönelik eleştirilerde bulundu.

28 Kasım 2019 Perşembe

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2020 yılı bütçesinde kamu özel iş birliğinde hayata geçirilen projelere milyarlarca lira ödenek ayrıldığını belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın söz konusu projeler için devletin cebinden para çıkmayacağı yönünde açıklamalar yaptığını söyledi.

Paylan, bu yöntemle yapılarak hizmete sunulan köprü ve otoyolları, geçiş ücretleri yüksek olduğu için yoksul vatandaşların kullanamadığını savunarak, şöyle devam etti:

"İstanbul'dan Ankara veya İzmir'e gitmek isteyen vatandaşlarımızın buralardan geçmek için yüzlerce lira ödemesi gerekiyor. Bu yollardan yoksul vatandaş mütevazı arabasıyla gidemiyor. İstanbul-İzmir arasında otoyol ve köprülerden gidiş dönüşe bir asgari ücretli maaşı gerekiyor. Bütün bu yol ve köprüleri ne yazık ki zenginler kullanabiliyor. Öte yandan Hazine garantisi nedeniyle bu yol ve köprülerden geçseniz de geçmeseniz de parasını ödüyorsunuz."

HDP'li Paylan, Çorlu tren kazasında hayatını kaybeden Oğuz Arda Sel'in annesi Mısra Öz'ün kendisine verdiği mektubu, komisyonda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'a okuduğunu belirterek, TCDD Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticilerinin söz konusu kazaya yönelik yargılanmalarının önünün açılmasını istedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.