TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

ÇİN İNSAN HAKLARI GELİŞTİRME VAKFI HEYETİ TBMM'DE


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, eski Çin Siyasi Danışma Konferansı Başkan Yardımcısı ve Çin İnsan Hakları Geliştirme Vakfı Başkanı Huang Mengfu ile beraberindeki heyetle bir araya geldi.

28 Kasım 2019 Perşembe

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Meclis'teki görüşmede, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel alan ile güvenlik konularında iş birliğinin artırılmasına ilişkin en üst düzeyde siyasi iradenin mevcut olduğunu söyledi.

Devlet başkanları başta olmak üzere temas ve istişarelerin her seviyede yoğun biçimde sürdürülmesi sayesinde ilişkilerin ivme kazandığını vurgulayan Hakan Çavuşoğlu, "Müşterek çıkarlarımız temelinde iş birliğinin ilerletilmesi için büyük bir potansiyel mevcuttur. Bu anlayışla ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi önem taşımaktadır." dedi.

Türkiye'nin dış ticaretinde en önemli ortaklarından birisinin Çin olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, enerji, hava ve deniz limanları, yüksek hızlı tren ve demir yolları, tüneller, iletişim ve ileri teknoloji konularında Türkiye'nin Çinli şirketler için önemli yatırım imkanları sunduğunu dile getirdi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu, 2018 yılının Çin'de Türkiye turizm yılı olmasının etkisiyle geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla yüzde 60 artışla 400 bini aşkın Çinli turisti Türkiye'de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarının altını çizdi.

Çavuşoğlu, Kuşak ve Yol Girişimi Orta Koridor Projesinin, sadece iki ülke için değil, kuşağın üzerinden geçtiği tüm ülkelerin birbirlerine yakınlaşmasını, iş birliği temelinde yeni adımların atılmasını ve herkesin kazanmasını sağlayacak önemli bir proje olduğunu söyledi. Komisyon Başkanı "Bu arada Çin'de Sincan Uygur Özerk Bölgesinde son dönemde özellikle hem basına hem de birtakım kurum ve kuruluşlara yansıyan raporlar çerçevesinde özellikle sizlerden bilgi alma fırsatını bulmaktan da ayrıca mutlu olacağız." dedi.

Görüşme daha sonra basına kapalı devam etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.