TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ŞAHİN'İN BASIN TOPLANTISI


CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarıyla ilgili soru önergesi verdiklerini belirterek, "1993 yılından 2019 yılına kadar, yani 26 yıllık sürede olumlu ÇED raporu sayısı 5 bin 655, olumsuz ÇED raporu sayısı ise sadece 54 adet. Olumlu ve olumsuz oranına baktığımız zaman yüzde 1 dahi değildir. Demek ki her ÇED başvurusu büyük olasılıkla olumlu şekilde neticeleniyor." diye konuştu.

28 Kasım 2019 Perşembe

İktidarın, "çevreye duyarlıyım" dediğini ancak pratikte bunun geçerli olmadığını ileri süren CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, "Cumhuriyet tarihinin son 10 yılına kadar bin 500 tane maden ruhsatı verilmişken son 10 yılda 40 bin maden arama ve işletme ruhsatı verilmiştir. Bizim bölgede de çok felaket sayıda madencilik ruhsatı verilmiş. İktidarın gözünde çevre ve tabiat güzelliğinin hiçbir önemi yok." dedi.

Fikret Şahin, "Bakanlığa benim tavsiyem, hiç bu ÇED ile kimseyi uğraştırmasınlar, bu raporu kaldırsınlar. Çünkü görünen o ki ÇED raporları göstermelik yapılıyor." ifadesini kullandı.

CHP'li Şahin, 15 termik santralin filtreleme işleminin de 2,5 yıl uzatıldığını hatırlatarak, çevreye duyarlı, yeşile ve ağaca saygılı bir iktidar istediklerini söyledi.

Basın mensuplarının, şehir hastaneleri ile AVM'lerin karşılaştırılmasına yönelik sorusunu yanıtlayan Şahin, "AVM lüks bir ihtiyacı karşılamak üzeredir ama diğeri herkesin zorunlu olarak alması gereken bir hizmet alanıdır. Sağlık alanında paranın konuşulması zaten yanlıştır. Bir de paranın biriminin döviz olması, ayıbı iyice katlamaktır." değerlendirmesinde bulundu.


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.