TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANVEKİLİ GÖK, KAZAKİSTAN'DA ULUSLARARASI PARLAMENTER KONFERANSINA KATILDI


Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da "Cumhurbaşkanlığı Enstitüsü: Kazakistan Modeli" temalı Uluslararası Parlamenter Konferansı düzenlendi.

28 Kasım 2019 Perşembe

Kazakistan Meclisi tarafından 1 Aralık Kurucu Cumhurbaşkanı Günü nedeniyle gerçekleştirilen etkinliğe, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, TBMM Başkanvekili Levent Gök, Tataristan Devlet Konseyi Başkanı Farid Muhametşin, Kırgızistan Meclis Başkan Yardımcısı Aida Kasımaliyeva'nın yanı sıra Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve diğer ülkelerden milletvekilleri ve uzmanlar katıldı.

Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin yaptığı konuşmada, gelecek yıl cumhurbaşkanlığı enstitüsünün resmi olarak uygulanmasının 30. yıl dönümünü kutlayacaklarını belirterek, Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in liderliğinde tüm alanlarda reformlar yapıldığını söyledi. İstikrarlı ekonomik büyüme, adil sosyal politika ve toplumsal demokratikleşmenin bu reformların sonucu olduğunu dile getiren Nigmatulin, "Kazakistan bugün başarılı ve istikrarlı bir şekilde gelişen ve dünyada haklı bir otoriteye sahip ülkedir. Bu kuşkusuz Nazarbayev'in liderliğinin sonucudur." dedi.

"HER TÜRLÜ KATKIYI KAZAKİSTAN'A SUNMAYA HAZIRIZ"

TBMM Başkanvekili Gök, Kazakistan'ın yaptığı reformların başarıyla hayata geçirileceğine, ülkenin kalkınmasına ve refahına büyük katkı yapacağına inandığını ifade ederek, Latin alfabesine geçme kararının ve bu yoldaki başarılı adımların hayırlı olmasını diledi.

Gök ayrıca Suriye konulu Astana görüşmeleri başta olmak üzere birçok konuya ev sahipliği yapan Kazakistan'ın, dünyada ve bölgede barış ile huzurun hâkim kılınması, ihtilaf ve çatışmaların diyalog ve barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşturulması çabalarını takdirle karşıladıklarını dile getirdi.

Türkiye'nin terörden en çok etkilenen ülkelerin başında geldiğine dikkati çeken Levent Gök, Suriye'deki iç çatışmaların yıllardır sürmesinin Türkiye'de 4 milyon civarında misafiri ağırlamalarına neden olduğunu söyledi.

TBMM Başkanvekili Gök, Türkiye'nin özellikle PKK terör örgütünün yarattığı şiddet ortamında pek çok masum sivil ve askerini kaybettiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"PKK'nın bir kolu olan YPG'nin de Suriye'deki yarattığı terörden sınır güvenliğimiz adeta kalmamıştır. Şimdi ara verilen harekâtta amaç, Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlayarak, Suriye'de güvenli bir bölge oluşturmak ve ülkemizde yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin kendi ülkelerine dönmelerini sağlamaktır."

Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bir başka terör konusunun Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) kalkıştığı hain darbe girişimi olduğunu anımsatan Gök, bu olay karşısında Nazarbayev'in Türkiye'yi ülkemizi ziyaret eden ve desteğini gösteren ilk devlet başkanı olduğunu hatırlattı.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, "(FETÖ'nün) Bunların medya, iş dünyası ve özellikle eğitim alanında mevcut uzantılarıyla mücadelede, Türkiye Maarif Vakfımız aracılığıyla elimizden gelen her türlü katkıyı Kazakistan'a sunmaya hazırız." dedi.

Kırgızistan Meclis Başkan Yardımcısı Kasımaliyeva da, Kazakistan'ın başarılarını takdirle izlediklerini ifade ederek, ülkede yapılan reformların milli lider Nazarbayev'in stratejik vizyonu sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

Toplantıda, MHP Iğdır Milletvekili Yaşar Karadağ ve AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak'ın yanı sıra Türkiye'nin Nur Sultan Büyükelçisi Nevzat Uyanık da hazır bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.