TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN MEVLİT KANDİLİ MESAJI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında, "Alt üst oluşlar çağında, bütün insanlığın aradığı adalet, barış ve huzur zemini için yüzümüzü yeniden ve yeniden O'nun bildirdiği ve yaşayıp gösterdiği değerler manzumesine çevirirken, Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) doğduğu bu kutlu geceyi içtenlikle tebrik ediyor, ülkemize, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

08 Kasım 2019 Cuma

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un, Mevlit Kandili mesajı şöyle:

"Tarihin ve insanlığın akışında herşeyi baştan aşağı yenileyen ya da değiştiren olağanüstü zamanlar vardır. Bundan 1448 yıl önce Mekke'de doğarak dünyayı onurlandıran ve "âlemlere rahmet" olarak gönderildiği ilahi mesajla ilan edilen Sevgili Peygamberimizin doğumu, bütün insanlık için iyilik ve esenlik kapılarını açan gün olarak tarihe geçen böyle bir ândır.

Son ilâhî din olan İslam'ın tebliğcisi son Peygamber, bütün hayatı boyunca "emin"bir insan olarak, insanların arasında bütün insanlığa örnek olacak sade, dürüst, güvenilir, cömert ve dosdoğru bir hayat sürdü. İslam inancından olanlara ve olmayanlara karşı söz ve davranışlarında, bildirdiği ve yaşadığı ilahî mesajın dışına çıkmadı, onunla asla çelişmedi.

İçinde yaşadığı toplumun ifsad olmuş yapısına ve cahiliye değerlerine karşı savaş açıp, inançla toplumu dönüştüren ve kısa süre içinde İslam'ın temel mesajları olan adalet, iyilik, merhamet, sevgi değerleriyle dünyanın her tarafına ulaşan bu ses, bugün de insanlığın muhtaç olduğu temel değerlere çağrısını sürdürüyor.

Kaotik denecek zamanlarda yaşıyor ve dünyanın muhtelif kriz ve savaş bölgelerinde yaşananları esefle müşahade ediyoruz.

Alt üst oluşlar çağında, bütün insanlığın aradığı adalet, barış ve huzur zemini için yüzümüzü yeniden ve yeniden O'nun bildirdiği ve yaşayıp gösterdiği değerler manzumesine çevirirken, Aziz Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) doğduğu bu kutlu geceyi içtenlikle tebrik ediyor, ülkemize, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.