TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ NECDET İPEKYÜZ'DEN SAYIŞTAY RAPORLARINA ELEŞTİRİ


HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Van'ın HDP'li İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ve Meclis Üyesi Şehsade Kurt ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu'nun gözaltına alındığını anımsatarak, "Türkiye, önünü açması, rahatlaması gerekirken gözaltılar, kayyumlar ve şiddet atmosferi ile iç içe kalmaktadır." ifadesini kullandı.

08 Kasım 2019 Cuma

Necdet İpekyüz, bazı belediyelere yapılan kayyum görevlendirmelerine tepki göstererek, "Halkın iradesine el konuluyor. Bunun bir an önce durdurulması lazımdır." dedi.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş'a, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde "geçmiş dönemde atanan 95 kayyuma denetim yapıp yapmadıklarını" sorduklarını anlatan İpekyüz, "Sayıştay Başkanı, 'kayyumlar döneminde 31 belediyede usulsüzlük saptanmıştır. Bunlarla ilgili rapor sunulmuştur' yanıtını verdi. Meclis adına denetim yapan kurum, 31 belediyede bunu belgeliyor. Bunlar ayyuka çıkmış düzeyde ama hiçbir işlem yapılmamış." diye konuştu.

HDP'li İpekyüz, Sayıştay raporlarının takipçisi olacaklarını söyledi.

Belediye başkanlarının sistematik olarak sabahın erken saatlerinde gözaltına alındığını savunan İpekyüz, "Halkın iradesine el konuluyor. Bunun bir an önce durdurulması lazımdır." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.