TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "ORTA GELİRLİ ÜLKELER, YARATICI SEKTÖRLERE AĞIRLIK VEREREK 'ORTA GELİR TUZAĞI'NDAN KURTULABİLİRLER"


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, MİKTA Parlamento Başkanları Konferansı kapsamında düzenlenen , "Yaratıcı ekonomi" başlıklı 2. oturumda bir konuşma gerçekleştirdi.

08 Kasım 2019 Cuma

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, oturumda yaptığı konuşmada, yaratıcılık kavramının son dönemde öne çıkan önemli büyüme ve gelişme unsurlarından biri haline geldiğine dikkati çekti.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, "Özellikle orta gelir tuzağı yaşayan, yani kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hasıla bakımından orta gelir seviyesinden üst gelir seviyesine geçemeyen ülkelerin bu tuzaktan kurtulmalarının yolu bu ülkelerdeki üretim ve ihracat yapısının yüksek katma değerli yaratıcı sektörlere ağırlık verecek şekilde değiştirilmesine bağlıdır" değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, Türkiye'nin de yaratıcı sınıfın potansiyelini ortaya çıkarabilecek ve onları cezbedecek ortamlar yaratmasına, yaratıcı endüstrileri destekleyecek politikalar geliştirmesine ve her şehrin sahip olduğu yaratıcı özelliklerini ortaya çıkarmasına ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Mustafa Şentop, "Yapılması gereken, yaratıcılığı destekleyen en iyi telif hakları yasasını oluşturmak ve bilgiye ulaşımı kolaylaştırmaktır. Yaratıcı ekonomilerini geliştirmek isteyen ülkeler bu prensipleri takip etmek durumundalar" dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.