TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP'Lİ GÜLÜM NAFAKA TUTARLARINA İLİŞKİN YAŞANAN TARTIŞMALARA DEĞİNDİ


HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, boşanma olaylarında mahkemelerin kadına verilmesi hükmolunan nafaka tutarlarına ilişkin yaşanan tartışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

07 Kasım 2019 Perşembe

Mahkemelerin kadına verilmesine hükmettiği nafakanın yüzde 66,4'ünün 0 ila 500 lira arasında olduğunu, bu rakamın ortalama 262 lira olarak kaydedildiğini belirten HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, "Bir kadın 262 lira alacak ve bu para ile geçimini sağlayacak. Açlık sınırının 2 bin lira olduğu ülkemizde bu rakamla geçinmek mümkün değil ve 262 lira üzerinden tartışmalar yapılıyor. Mahkeme tarafından hükmedilen nafakaların yüzde 50.7'si yükümlüler tarafından ödenmiyor. Kadınlar yıllarca icra takipleriyle uğraşıyor. Nafakanın tahsiline ilişkin ciddi düzenlemeler olmadığı için kadınlar aslında yıllarca uğraşıp kazandıkları haklarını tahsil etme şansını yakalayamıyor." diye konuştu.

Gülüm, kısa süreli evliliklerde kamuoyuna yansıdığı şekilde yüksek miktarlarda nafaka ödemesinin de olmadığını savundu.

Mahkemenin takdir hakkını kullanarak her iki tarafın koşullarını değerlendirdiğini ve buna göre bir karar aldığını ifade eden HDP'li Gülüm, "Aslında mahkemeler çoğu kez çocuk da yoksa nafaka bağlamama yönünde tutum sergiliyor. Bu açıdan bakıldığında kısa süreli evliliklere de ciddi oranlarda nafaka bağlanması olayı gerçeği yansıtmamaktadır." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.