TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

2020 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONUNDA


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Sayıştayın 2020 yılı bütçeleri kabul edildi.

07 Kasım 2019 Perşembe

Komisyon, AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

Komisyon Başkanı Elvan, TBMM Başkanı Şentop'un, bütçe programı belli olmadan önce kendisini aradığını ve bütçe görüşmelerine katılmak istediğini söylediğini aktardı.

Daha sonra programı yaptıklarını ifade eden Elvan, bu ay sonu itibarıyla komisyon görüşmelerini tamamlamak zorunda olduklarını belirtti.

Elvan, teamül gereği bütçenin geneli üzerindeki görüşmelerden hemen sonra TBMM bütçesinin ele alındığına işaret ederek, "Özellikle ilk görüşmenin TBMM olmasını hep arzu ettiğimiz için istemedik. Ben arzu etmedim. Tekrar Meclis Başkanı ile bir araya geldik, konuştuk. Bütçe programını belirlemeden çok önce Meclis Başkanı, parlamento başkanları toplantısı için Japonya'ya gitmek ayrıca Meksika'da başka toplantıya katılmak zorundaydı. Üzüntülerini ifade etti." dedi.

TBMM Başkanı Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM Başkanlığının 2020 bütçesini sunmaya başladı.

TBMM Başkanı Vekili Süreyya Sadi Bilgiç, "(Sözde Ermeni soykırımı) Bir kez daha çağrıda bulunarak ilgili tarafları, bu konuyu siyasi bir rant yarışına döndürmek yerine, arşivlerin açılması ve 1915'te yaşanan olayların uzmanlar tarafından araştırılacağı bir Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerimizi desteklemeye davet ediyorum." dedi.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM ile Kamu Denetçiliği Kurumu ve Sayıştay'ın 2020 bütçeleri ve 2018 yılı kesin hesapları ele alınıyor.

TBMM bütçesine ilişkin sunum yapan Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un bütçe görüşmelerini katılmayı çok istediğini ancak yurt dışı programları nedeniyle bunun gerçekleşmediğini söyledi. Bilgiç, Şentop'un selam ve başarı dileklerini iletti.

Türkiye'nin, tarihi boyunca bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarı korumak için mücadele eden bir ülke olduğunu ifade eden Bilgiç, uluslararası sorunların çözümünde her zaman yapıcı ve uzlaştırıcı bir rol üstlendiğini kaydetti.

TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, "Cumhuriyetimiz ve demokrasimizin yegane teminatı olan Meclisimiz, gerek ülke içerisinde gerekse bölgesel ve küresel planda barış, huzur ve refahın korunması için üzerine düşen her türlü görevi bu zamana kadar yekvücut olarak yerine getirmiştir ve getirmeye de devam edecektir." diye konuştu.

Suriye’de yaşanan çatışmalı durumun Türkiye'nin güvenlik ve istikrarını etkilediğini anlatan Bilgiç, şunları söyledi:

"Süreçteki belirsizliğin giderilmesini herkesten çok biz istiyoruz. Ancak bu noktada bizim gibi düşünmeyen devletler de Suriye meselesinde aktif olmaya çalışıyorlar. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Suriye’nin parçalanmasına, sınırımızda PKK ve uzantısı PYD/YPG terör örgütlerinin hakimiyet tesis etmelerine izin vermeyeceğimizi sürekli dile getirdik. Ancak PKK ve PYD terör örgütü, uyarılarımıza aldırış etmeden 911 kilometrelik sınır hattımız boyunca terör koridoru oluşturma çabalarını devam ettirdi. Bunun üzerine ulusal güvenliğimize yönelik Suriye kaynaklı bu terör tehdidini bertaraf etmek üzere 9 Ekim günü Barış Pınarı Harekatı’nı başlattık. Ağustos 2016’da yaptığımız Fırat Kalkanı ve Ocak 2018’de yaptığımız Zeytin Dalı harekatlarında olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı ile Silahlı Kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimiz büyük bir kahramanlık örneği daha sergilediler.

Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımızı ve terörle mücadele kararlılığımızı birleştirerek başlattığımız Barış Pınarı Harekatı amacına ulaşmış olup bölge, terör örgüerinden temizlenmiş ve Suriye halkı da teröristlerin zulmünden kurtarılmıştır. Bu vesileyle haklı mücadelemizde şehit olan evlatlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, kahraman gazilerimize acil şifalar diliyorum."

Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisinde sözde Ermeni soykırımına ilişkin bir karar tasarısının kabul edildiğini anımsatan Süreyya Sadi Bilgiç, "Tarihte yaşanan olayları, tek taraflı bir bakış açısıyla ve çarpıtarak gündelik siyasi hesaplara alet edenler ve bu yolla Türkiye’yi cezalandıracağını düşünenler bilmelidirler ki Türkiye bu tür baskılara ve şantajlara boyun eğecek bir ülke değildir."diye konuştu.

TBMM'nin de bu konuyla ilgili tavrını net olarak ortaya koyduğunu ve bunu bir Parlamento Kararına dönüştürdüğünü vurgulayan Bilgiç, "Ben buradan bir kez daha çağrıda bulunarak ilgili tarafları bu konuyu siyasi bir rant yarışına döndürmek yerine, arşivlerin açılması ve 1915’te yaşanan olayların uzmanlar tarafından araştırılacağı bir 'Ortak Tarih Komisyonu' kurulması önerimizi desteklemeye davet ediyorum." çağrısında bulundu.

TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, ABD Temsilciler Meclisinde alınan kararın Türk milletinin vicdanında ve evrensel hukuk nezdinde bir kıymeti ve meşruiyetinin olmadığını söyledi.

Meclisin, 15 Temmuz 2016 tarihinde hain FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen bir darbe teşebbüsüne maruz kaldığını hatırlatan Bilgiç, bu darbe girişmine karşı Meclisin kararlı bir duruş sergilediğini ve hainlere karşı korkusuzca, örnek direnişiyle ikinci kez "Gazi" unvanını almayı hak ettiğini vurguladı.

"Birlik ve bütünlüğümüzü korumak için canları pahasına sokaklara çıkarak demokrasinin yanında yer alan milletimize, basınımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza, siyasi partilerimize ve milletvekillerimize TBMM adına teşekkür ediyorum." diyen Bilgiç, 15 Temmuz şehitlerini rahmet ve minnetle, gazileri ise şükranla bir kez daha andığını kaydetti.

Tarihi boyunca birçok darbe ve darbe teşebbüsüne maruz kalan Meclisin, milli iradeye her daim sahip çıkarak bugüne kadar dimdik ayakta durduğunu belirten TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, "Önümüzdeki sene, tam bir asırlık demokrasi tecrübemizden sonra Meclisimizin 100. yılını hep beraber idrak edeceğiz. Bu vesileyle Meclisimizin 100’üncü yılını, Meclisimize ve tarihimize yaraşır bir şekilde, coşkulu ve geniş katılımlı etkinliklerle kutlayacağız. 100. yıl kutlamaları için bir komite oluşturulması planlanmakta olup oluşturulacak bu komiteyle çeşitli projeler üzerinde çalışmalar yapılacak ve ilgili kurumlarla birlikte icra edilecektir." bilgisini verdi.

Meclisin; millete, devlete, demokrasiye ve bağımsızlığa yönelen her saldırı karşısında milletin ve ülkenin bağımsızlığını korumak, hürriyete sahip çıkmak ve demokrasiyi yaşatmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da görevini yapmaya devam edeceğini kaydeden Süreyya Sadi Bilgiç, "Bu süreçte, içeride ve dışarıda karşılaştığımız sorunları aşmak için çalışmalarımızı uyum içinde yürütmemiz gerekmektedir. Bilinmelidir ki bizler, Gazi Meclisin şerefli mensupları olarak tali meselelerde ihtilafa düşsek dahi, milli meselelerde asla düşmeyiz, düşmemeliyiz. Kuşkusuz bu çatı altında zaman zaman fikir ayrılıkları ve tartışmaları yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz. Bütün bu fikir ayrılıklarını ve tartışmaları, ülkemiz ve halkımız için en doğruya, en faydalıya ulaşmak için ortaya koyduğumuz çabaların bir göstergesi olarak düşünmek gerektiğine inanıyorum. Burada esas olan, müzakere ortamını bozmadan çoğulcu demokrasinin gereğini yerine getirmektir. " dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM'nin 2020 yılı bütçesinin sunumunu yapan TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, 27. dönemde TBMM Başkanlığına 2 bin 332 kanun teklifinin sunulduğunu bildirdi.

Genel Kurul gündemine giren 123 kanun teklifinden 46'sının kanunlaştığını, 1'inin de İçtüzük değişikliği olduğunu belirten Bilgiç, "2 bin 209 kanun teklifi, ilgili komisyonlardadır. Ayrıca değişik konularda 48 TBMM Kararı alınmıştır." dedi.

Denetim faaliyetleri kapsamında; Başkanlığa verilip işleme alınan 20 bin 76 önergeden 8 bin 320'sinin cevaplandırıldığını, diğerlerinin işleminin devam ettiğini dile getiren Süreyya Sadi Bilgiç, "Başkanlığa 10 genel görüşme önergesi verilmiş olup, bunlar Genel Kurul gündeminde yer almaktadır. Yine, Başkanlığa gelip işleme alınan 2 bin 56 Meclis araştırması önergesinden 2 bin 1 önerge Genel Kurul gündemindedir. 45 araştırma önergesi, konusuna göre birleştirilerek TBMM Genel Kurulunda görüşülüp kabul edilmiş ve 6 Meclis araştırması komisyonu kurulmuştur." ifadelerini kullandı.

KİT Komisyonunun, 2011-2014 ve 2015-2016 yılı raporlarını bastırarak milletvekillerine dağıttığını, Cumhurbaşkanlığına gönderdiğini ve web sayfasında yayımladığını aktaran Bilgiç, komisyona sunulan 2017 yılı Sayıştay denetim raporlarının, aralık ayında sunulacak 2018 yılı Sayıştay denetim raporları ile beraber ocak ayı içerisinde görüşülmeye başlanacağını bildirdi.

TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, 2018 yılı dış denetim raporları kapsamında Sayıştay tarafından hazırlanarak Başkanlığa sunulan Genel Uygunluk Bildirimi, Dış Denetim Genel Değerlendirme Raporu, Faaliyet Genel Değerlendirme Raporu, Mali İstatistikleri Değerlendirme Raporu, Kalkınma Ajansları Genel Denetim Raporu ve 189 kamu idaresine ilişkin denetim raporunun Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildiğini kaydetti.

Süreyya Sadi Bilgiç, "Ayrıca yasama ve yürütme arasındaki ilişkilerin daha sağlıklı bir zemine oturtulması, yasama süreçlerinde yürütmenin temsil edilmesi, yasama ve denetim faaliyetlerinin etkinliğinin daha da artırılması için tüm siyasi partilerin desteğiyle İçtüzükte yapılacak bir değişiklik faydalı olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Genel Kurulunda 117 birleşimde 452 oturum yapıldığı, birleşimlerde, 789 saat 41 dakika çalışıldığı ve toplam 33 bin 469 sayfa tutanak tutulduğu bilgisin veren TBMM Başkanı Vekili Bilgiç, İhtisas ve Meclis Araştırması Komisyonlarında ise bin 15 saat 46 dakika çalışıldığını ve toplam 20 bin 763 sayfa tutanak tutulduğunu anlattı.

İkili ve çok taraflı ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunma gayesiyle TBMM'nin, diğer ülke parlamentoları, parlamenter asambleler ve uluslararası kuruluşlarla temaslarını yoğun biçimde sürdürdüğüne işaret eden Bilgiç, TBMM'nin üye olduğu 12 parlamenter asamble ile bölgesel ilişkiler, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ile de AB nezdindeki ilişkilerin yeni bir hız kazandığını söyledi.

Bilgiç, 2019 yılında TBMM Başkanlığı olarak 150 civarında uluslararası faaliyet gerçekleştirildiğini dile getirerek, "Önceki dönemde 132, yeni dönemde ise 144 ülkeyle dostluk grubu kurulmuştur. Söz konusu dostluk grupları parlamenter diplomasiyi zenginleştirmekte; ayrıca Türkiye'nin etkinlik coğrafyasının genişlemesine katkı sağlamaktadır." diye konuştu.

TBMM'nin, birçok uluslararası faaliyetin yanı sıra, 11-12 Ekim 2019 tarihlerinde Afganistan, Pakistan, Rusya Meclis Başkanları ile Çin Meclis Başkan Yardımcısının katıldığı "Terörle Mücadele ve Bölgesel Bağlantılılığın Güçlendirilmesi Konulu Üçüncü Meclis Başkanları Konferansı'na İstanbul'da ev sahipliği yaptığını hatırlatan Bilgiç, "Toplantı sonunda kabul edilen ortak bir bildiriyle terörle mücadele konusundaki kararlılığımız bir kez daha vurgulanmıştır. Söz konusu ülkelerle iş birliğini kurumsallaştırmaya, bölgesel barış ve istikrara katkı sağlamaya yönelik bu girişimin bir 'Asamble' kurulmasına dönüşmesi için gösterdiğimiz etkin çaba, önümüzdeki dönemde de devam edecektir." dedi.

Bilgiç, şöyle devam etti:

"TBMM'nin yürüttüğü çok yönlü parlamenter diplomasinin bir yansıması olarak bu dönemde, Latin Amerika ülkeleri ile iş birliğimiz yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çerçevede Şili, Kolombiya, Bolivya, Ekvator ve Peru'nun üye olduğu AND Parlamentosu ile TBMM arasında 29 Ağustos 2019 tarihinde Kolombiya'da 'Siyasal Diyalog ve Parlamentolar Arası İş Birliği Çerçeve Anlaşması' imzalanmıştır.

Böylece TBMM, AND Parlamentosuna gözlemci üye olarak kabul edilmiştir. Söz konusu üyeliğimiz ile Latin Amerika ülkelerinde, 1915 olaylarına ilişkin ülkemiz aleyhine gündeme getirilen mesnetsiz iddiaların önünün alınması yolunda da önemli bir adım atılmış oldu. Zira 2016 yılında AND Parlamentosu tarafından kabul edilen bir sözde Ermeni soykırımı karar tasarısı, Bogota Büyükelçiliğimiz ve dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın ısrarlı girişimleri neticesinde bir ay gibi kısa bir süre içerisinde geri çektirilmiştir.

Bu dönemde; Asya Parlamentoları Asamblesi (APA), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesinin (AIBPA) başkanlıklarını yürütmekteyiz. Ayrıca TBMM, yeni parlamenter forumların kurulmasına da öncülük etmektedir. Bu minvalde, TBMM'nin girişimleri sonucunda bölgesel güvenliğe dönük tehditlerle mücadele etmek ve enerji güvenliğine yönelik iş birliğini artırmak amacıyla Türkiye, Azerbaycan ve Almanya arasında sahsımın da eş başkanı olduğu 'Bakü Diyalog ve İş Birliği Platformu' kurulmuştur. Söz konusu platformun üye sayısının artırılması ve Parlamenter Asambleye dönüştürülmesine yönelik çalışmalarımız, Azerbaycan ve Almanya tarafı ile koordineli olarak yürütülmektedir."

Süreyya Sadi Bilgiç, Meclisin son bir yıl içinde yoğun bir parlamenter diplomasi faaliyeti yürüttüğünü ve Türkiye'nin etkinlik coğrafyasının gelişiminde ciddi roller üstlendiğini vurguladı.

2019 yılında 79 bin 584 okuyucuya kütüphane hizmeti verildiğinin altını çizen Bilgiç, TBMM Kütüphanesi koleksiyonuna 6 bin 47 yeni kitap eklenerek toplam kitap sayısının 320 bin 232'ye, toplam yayın sayısının ise 403 bin 943'e yükseltildiğini bildirdi.

Bu yıl dijitalleştirme faaliyetleri kapsamında 276 adet kitabın dijitalleştirildiğini ve toplam dijital kitap sayısının 5 bin 453'e ulaştığını belirten Bilgiç, "Ayrıca dijitalleştirilmiş kurum yayınları başta olmak üzere 2 bin 670 elektronik yayın, TBMM Açık Erişim Sistemi üzerinden araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Yıl içerisinde Açık Erişim Sistemi'nden 204 bin 343 araştırmacı yararlanmıştır." şeklinde konuştu.

Arşiv hizmetleri kapsamında; İstiklal Mahkemeleri arşiv belgeleri üzerindeki proje çalışmasının devam ettiğine dikkati çeken Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar İstanbul, El-Cezire, Eskişehir, Isparta ve Şark İstiklal Mahkemesi arşiv belgeleri kitap olarak yayımlanmıştır. Çalışma ayrıca internet üzerinden de araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Ankara 2 İstiklal Mahkemesi arşiv belgeleri kitap olarak baskıya verilmiş olup, diğer arşiv belgeleri de proje kapsamında yayımlanacaktır. İstiklal Madalyaları arşiv belgeleri ile Demokrat Parti Meclis Grubu Müzakere Zabıtlarının da en kısa sürede internet üzerinden araştırmacıların hizmetine açılması planlanmaktadır."

Bilgiç, 2020 yılı bütçe teklifinin, 2019 yılı başlangıç ödeneği olan 1 milyar 816 milyon 197 bin liraya göre yüzde 3,8 oranında azalarak, 1 milyar 747 milyon 789 bin lira olduğunu hatırlatarak, "2019'a göre 2020 bütçesindeki 68 milyon 408 bin liralık azalış, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına devredilen 868 personel giderleri ile Yeni Halkla İlişkiler Binasıyla ilgili ödeneğin 2020 yılı bütçe teklifinde yer almamasından kaynaklanmaktadır." diye konuştu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kamu Denetçiliği Kurumunun 2020 yılı bütçesini sundu.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarenin her türlü eylem ve işlemleriyle, tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet, hakkaniyet içerisinde denetlediğini anımsatan Malkoç, kamu idarelerine, yöneticilerine tavsiye kararında bulunduğunu söyledi.

Malkoç, kurumun, idarenin hizmet kalitesinin artırılmasına, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesine, insan haklarının gelişmesine, hukukun üstünlüğünün sağlanmasına, Türkiye'de hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, şeffaf, hesap verebilir ve insan odaklı bir idarenin oluşmasına katkı sunmaya çalıştığını anlattı.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, son yıllarda yaptığı faaliyetlerle hak arama yollarını tanıtma çabasında olduğunu, toplumda hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalıştığını belirten Malkoç, kuruluşlarından beri, 7 yılda kuruma toplam 76 bin 715 yazılı şikâyet ve başvuruda bulunulduğunu bildirdi.

Malkoç, 2017'de 17 bin 131 bin, 2018'de 17 bin 585 başvuru aldıklarını, 31 Ekim 2019 itibariyle 17 bin 148 başvuru aldıklarını, bu rakamın yıl sonuna kadar 20 bini aşmasını öngördüklerini söyledi.

Malkoç, 31 Ekim 2019 itibariyle verdikleri karar sayısının 18 bin 308 olduğunu belirterek, "Yani kurum çok hızlı çalışmakta, yasada belirtilen 6 aylık sürenin de altında 3,4,5 ayda kararlarını verebilmektedir. " dedi.

Kurum içi eğitimler yaptıklarını, bu yıl içinde sınavla 15 uzman yardımcısı aldıklarını ifade eden Malkoç, kaliteli başvuru alamama eksikliklerinin bulunduğunu, bu sorunun bütün dünyada görüldüğünü anlattı.

Tavsiye kararlarından birinin ÖSYM'nin sınav ücretlerinin yüksekliğiyle ilgili olduğunu belirten Malkoç, ÖSYM'ye ücretlerin yeniden değerlendirmesini tavsiye ettiklerini vurguladı. Malkoç, boşanma davaları ve aileler arasındaki ihtilafın giderilmesi için de tavsiye kararı verdiklerini söyledi.

Şeref Malkoç, ayrıca tavsiyeleri doğrultusunda nöbetçi noterlik uygulamasına geçildiğini anımsattı.

Malkoç, 2020 yılını iyi yönetim yılı olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, iyi yönetim ilkeleri rehberleri hazırladıklarını, bunu Türkiye'deki bütün yöneticilere ulaştıracaklarını söyledi.

İyi yönetim ilkeleri broşürü de hazırladıklarını, yüzbinlerce bastırıp, okullara, muhtarlıklara, sivil toplum örgütlerine dağıtacaklarını vurgulayan Malkoç, Türkiye'de hak arama yollarının var olduğunu ve hak arama kültürünü yaygınlaştırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Sayıştay'ın 2020 bütçesini sundu.

Sayıştay denetiminin, kamu idarelerinin gelir, gider ve mallarına ilişkin hesap ve işlemlerinin kanunlara ve diğer hukuki düzenlemelere uygun olup olmadığının tespiti, kamu idarelerinin mali rapor ve tablolarına dayanak oluşturan ve ihtiyaç duyulan her türlü belgelerin değerlendirilerek güvenilirliği ve doğruluğu hakkında görüş bildirilmesi, mali yönetim ve iç kontrol sistemlerinin değerlendirilmesi ile hesap verme sorumluluğu çerçevesinde idarelerce belirlenen hedef ve göstergelerle ilgili olarak faaliyet sonuçlarının ölçülmesi suretiyle gerçekleştirildiğini belirten Baş, Sayıştay tarafından gerçekleştirilen denetimler yıllık olarak yürütülmekle birlikte bir bütün olarak denetim sürecinin 3-4 yıllık bir süreyi kapsadığını dile getirdi.

Baş, 2018 Yılı Denetim Programı kapsamında, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa tabi 34 genel bütçeli idare, 134 özel bütçeli idare (99'u YÖK ve Üniversiteler) ve 2 şirket, 2 Sosyal Güvenlik Kurumu, 9 Düzenleyici ve Denetleyici Kurum ile 5018 sayılı kanuna tabi olmayan 8 diğer kamu idaresine ilişkin olmak üzere toplam 189 adet Sayıştay denetim raporunun TBMM'ye sunulduğunu ve ilgili kamu idarelerine gönderildiğini söyledi.

2018 yılı denetim bulgularının bütçe ve bulgu türleri itibarıyla istatistiklerini paylaşan Baş, Genel Bütçeli İdarelerde 623, Yükseköğretim Kurulu, Üniversiteler ve Yüksek Teknoloji Enstitülerinde 713, Özel Bütçeli Diğer İdarelerde 324, Düzenleyici ve Denetleyici Kurumlarda 28, Mahalli idarelerde 4 bin 799, Sosyal Güvenlik Kurumlarında 76, Döner Sermaye İşletmelerinde 233, diğer idarelerde 335 olmak üzere, toplam 7 bin 131 olarak gerçekleştiği bilgisini verdi.

Baş, bütçe türü itibarıyla en fazla bulgu mahalli idarelerde tespit edildiğini vurguladı.

Baş, 2018 yılı için mali rapor ve tabloları etkileyen ve en sık rastlanılan konular tüm kamu kurumları açısından "Tapu kayıtlarında idare adına kayıtlı olan taşınmazların kurum mali tablolarında yer almaması ve o tahsis edilen ve tahsisli kullanılan taşınmazların tahsise ilişkin muhasebe kayıtlarının yapılmaması/hatalı yapılması", genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri açısından "Tapu kayıtlarında idare adına kayıtlı olan taşınmazların kurum mali tablolarında yer almaması ile kurumsal kodun hatalı kullanılması nedeniyle kamu idaresine ait olmayan mali işlemlerin mali tablolarda yer alması/kamu idaresine ait olan mali işlemlerin mali tablolarda yer almamasıdır" olduğunu ifade etti.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.