TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu Meclis Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk üç maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

06 Kasım 2019 Çarşamba

AK Parti Gaziantep Milletvekili Bakbak, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan ve başkanlığını yaptığı, "Başta kız çocukları olmak üzere gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesi konulu alt komisyonu"nun, 14 Kasım 2018'den bu yana 13 toplantı gerçekleştirdiğini, bu toplantılarda kamu, özel sektör, STK temsilcileri ve akademisyenler ile alanında uzman kişilerin dinlenerek Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmaları incelediklerini söyledi.

Komisyon üyeleriyle, dünyadaki STEM çalışmalarını ve uygulamalarını incelediklerini anlatan Bakbak, ziyaretlerinde, yetenekli çocukların ülkeyi nasıl uçuracağını gördüklerini ifade etti.

Engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran, tarımdan sağlığa, günlük ihtiyaçlarda basit çözümler üreten projeleri bizzat çocuklardan dinlediklerini dile getiren Bakbak, katıldıkları yarışmalarda dünya birincilikleriyle Türkiye'yi gururlandıran çocukların, onlara yapılan yatırım bu ülkenin geleceğine yapıldığını gösterdiğini belirtti.

Bakbak, STEM'in, "gençlerin bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına yönlendirilmesi" olarak adlandırıldığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Alt komisyonumuzun, dönem sonunda hazırlayacağı raporla Türkiye'nin STEM yol haritasını oluşturmayı hedefliyoruz. Yol haritasını oluştururken bu alanda toplumsal seferberliğin gerekliliğine inanıyoruz. Türkiye'nin gelecek tasarımını, teknoloji ile yoğurup bilimle şekillendirmek istiyoruz. Bunun için 'milli teknoloji hamlesi' dedik. Bunun için 'dijital Türkiye' dedik. Gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmemiz için klasik bir anlayışın ötesini düşünüyoruz; çocuklarımızın hayal ettiğini tasarlayacağı, değerlerinden kopmadan bilime mühendisliğe, analitik düşünmeye yönleneceği ortamlar hazırlamaya gayret ediyoruz. Milli teknoloji hamlemiz ve dijital Türkiye hedefimize paralel olarak STEM eğitimini daha çok yaygınlaştıracağız. Toplumsal önyargıları kırarak kızları bu alanlara daha çok yönlendireceğiz."

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Uşak'ın milli mücadeledeki yerine işaret ederek şehrin, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi hak ettiği istiklal madalyası ve gazilik unvanını alması gerektiğini söyledi.

Yalım, bu yönde hazırladığı kanun teklifine milletvekillerinden destek istedi.

MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk de "Türk gençliğinin eğitim ve kültür yönünden eksiklikleri ve alınması gereken tedbirler" konusunda değerlendirmede bulundu.

TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ABD Temsilciler Meclisi'nde alınan sözde Ermeni soykırımı tasarısının Ermeni diasporası ve ona destek veren Evanjelist çevrelerin yıllardır verdikleri uğraş sonucu ortaya çıktığını, Ermeni soykırımı iddiasının, tamamen siyasi amaçlar uğruna uydurulan bir yalan olduğunu belirtti.

Türkkan, "Soykırım zırvalarına çanak tutan AB ülkeleri eğer katliam arıyorsa dönüp kendi tarihlerine bakmalılar." diye konuştu.

Sözde soykırım iddialarını atanların yalanlarına bakıldığında ne bir tane adamakıllı bir belgenin ne de katliamın simgesi olan toplu mezarın bulunduğunu söyleyen Türkkan, "Osmanlı Devleti Ermenilerle değil, terör örgütleri Hınçaklar ve Taşnaklar gibi terör örgütleriyle mücadele etmiştir. Tıpkı bugünkü PKK ve YPG gibi. Türkiye Cumhuriyeti Kürtlerle değil, bugün de hala PKK ile mücadele etmektedir." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Almanya'da bir belediye meclisinin aldığı kararla, 1915 yılında Osmanlı sınırları içerisinde yaşayan Süryanilere soykırım yapıldığı iddiasıyla kente bir "anma anıtı" dikildiğini söyledi.

Türkiye'nin psikolojik olarak da tarihen de bugün her türlü birikimiyle bunlarla mücadele edecek güçte olduğunu vurgulayan Bülbül, "Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, bizim geleceğimizi ilgilendiren ve geçmişimizle alakalı iftiralar yığınıyla karşılaştığımız bu süreçte, hepimizin üzerine düşen bir görevi var. Bu noktada kimseye fırsat vermemek ve Türkiye'nin, Türk milletinin onurunu, gururunu her şekilde, her yerde temsil etmektir." şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, bu günün, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) kuruluş yıl dönümü olduğunu anımsatarak, 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olarak kurulan YÖK'ün, kurulduğu günden bugüne üniversitelerin üretmesi gereken bilimin, özgür ve eleştirel düşüncenin üzerine bir karanlık gibi çöktüğünü ifade etti.

TÜİK'in enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ileri süren Oluç, 2020 için belirlenen yeniden değerleme oranının yüzde 22,58 olduğunu, bu oranın bile TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranının gerçek olmadığını gösterdiğini dile getirdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Fatih'te 4 kardeşin intihar ettiğini ileri sürerek, bu kişilerin gerekçelerinin yoksulluk, geçinememek, açlık ve işsizlik olduğunu söyledi. Özel, "Bu ülkede yaşamaktan, bu ülkede siyaset yapmaktan, bu ülkede halen daha iktidarda olup bu iktidarın bu yoksulluğa karşı bu kadar kulak tıkamış, göz görmez bir halde bulunmasına şahitlik etmekten dahi insan utanır haldedir. Bu utancı CHP olarak paylaşıyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Gelişmiş ülkelere bakıyorsunuz, ya başkanlık ya da yarı başkanlık sistemiyle yönetiliyor." dediğini aktaran Özel, BM'nin insani gelişmişlik sıralamasındaki ilk 10 ülkede parlamenter sistemin bulunduğunu, son sıralarda da yarı başkanlık ve başkanlık yönetimlerinin yer aldığını belirtti.

Türkiye'den 137 bin gencin başka ülkelere gittiğini, Türkiye'ye "Afgan çoban" geldiğini dile getiren Özel, "Yazıklar olsun. 2019 Türkiye'sini, beyin göçünün dışarıya olduğu, içeriye çoban göçünün olduğu bir ülke haline getirdiniz ve kendi evlatlarımız intihar ediyor." diye konuştu.

Plan ve Bütçe Komisyonunda geçen cuma kabul edilen vergi düzenlemelerine ilişkin kanun teklifine, termik santrallerin filtre takmalarını üç yıl uzatan madde eklendiğini anlatan Özel, bu konuda daha önce siyasi partilerin birleşerek termik santrallerin filtre takması konusunda uzlaştığını anımsattı.

Özel, "Meclisin namusunu koruyacak mıyız, milletin ciğerini koruyacak mıyız? Kanseri artıran firmalara karşı Meclis, iradesini koruyacak mı? Torba yasaya tepeden atılan ele direnebilecek misiniz? İşte Meclisin namusunu koruma zamanı, hodri meydan. Biz buradayız, sözümüzün arkasındayız." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, AK Parti'ye yönelik ortaya konulan suçlamaları kabul etmediklerini belirtti.

CHP'nin sürekli sistem tartışmasını gündeme getirdiğini belirten Muş, Meclisin bir karar alma organı olduğunu anımsatarak, "Siz önerinizi sunun ne göreceksiniz, Meclisteki hangi onayı alacaksanız? Milletle paylaşın çalışmanızı. Ortada hiçbir şey yok, iki de bir başkanlıklar kötü, parlamenter çok iyi... Ortaya bir şey koyarsınız, bir taslak sunarsınız; dersiniz ki çalışmamız bu. Ondan sonra ne destek alacağınızı milletten görürsünüz. Israrla bunu tekrarlamanın manası yok." değerlendirmesinde bulundu.

Şirketlerin dayatmalarına boyun eğmediklerini kaydeden Muş, CHP'yi Türkiye'nin meseleleriyle alakalı, ülkenin nasıl yönetildiğiyle alakalı samimiyetle kafa yormaya davet ettiğini söyledi.

Plan ve Bütçe Komisyonundaki bir düzenlemeyle alakalı CHP'li bir milletvekilinin, "Termik santrallerin filtre takmalarını üç yıl uzatacak" dediğini aktaran Muş, şunları kaydetti:

"O maddede santrallerin bu yükümlülüklerini yerine getirmesiyle alakalı bir hüküm yok. CHP'li milletvekili ısrarla 'Var' diyor. Yok. 'Bu düzenleme böyle geçsin, eğer bu düzenlemeyle beraber bunların süresi uzarsa özel düzenleme yapar geri alırız.' dedim. Yani yapılan düzenlemenin bunlarla alakalı bir düzenleme olmadığına milletvekiline inandıramıyoruz. Eğer bu kanun geçer, burada bir uzatım ortaya çıkarsa o zaman da diyorum ki iddia ettiğiniz gibi özel düzenleme yaparız, o maddeyi geri alırız."

TBMM Genel Kurulunda HDP'nin "IS¸I·D tarafından alıkonulan kadınlara" ilişkin grup önerisinde tartışma yaşandı.

Genel kurulda önce I·YI· Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan partisinin "Sayıştay Raporlarına" ilişkin grup önerisi üzerinde söz aldı.

Türkkan, parlamenter demokrasilerde bütçe denetiminin parlamento adına Sayıştay tarafından yapıldığını anımsatarak, "Son 17 yılda yapılan değişikliklere Sayıştayın etkisi azaltılarak denetleme yetkisi elinden alındı. Sayıştay, denetleyemez hale getirildi. Sayıştay raporları hiçbir sonuç doğurmayan raporlar haline getirildi." diye konuştu.

Partisinin "IS¸I·D tarafından alıkonulan kadınlara" ilişkin grup önerisi üzerinde söz alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Halen IŞİD'in elinde binlerce kadın tutsak var. IŞİD çeteleri ülkemizin 5 kilometre yakınında güvenli bir şekilde yaşıyor. 12 gözlem noktasının ortasında hiçbir şekilde kendilerine dokunulmazken, ABD Türkiye'ye haber vermeden operasyon yapıyor. IŞİD ile ilişkilerinizi bütün dünya gördü. IŞİD'in adını değiştirdiniz ÖSO yaptınız, desteklediğiniz bu çeteler kadınlara tecavüz etmeye devam ediyor. Suriye Milli Ordusu dediğiniz selefi çeteci gruplarla o topraklardasınız." görüşünü savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, DEAŞ'ın bir terör örgütü olduğunu belirterek, "Bağdadi cehennemi boyladı, diğer terör örgütü başındakiler de cehennemi boylayacak. Devletimiz PKK uzantılarına en iyi cevabı verecek." dedi.

Terör örgütü PKK'nın da kızları kaçırdığının altını çizen Muş, "HDP, bu işin içinde mi? Evet. HDP, dağa adam devşirme partisi olarak çalışıyor. Önce PKK'yı kınayacaksınız ondan sonra konuşacaksınız. PKK, DEAŞ ve FETÖ ile mücadelemiz sürecektir. Biz ülkede bir saldırı olduğunda bunu hangi terör örgütünün yaptığına bakmayız. FETÖ ile en çetin mücadeleyi AK Parti iktidarı vermiştir. Bir yapı kanunların dışına çıktığı zaman her zaman karşısında olmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise Adalet ve Kalkınma Partisinin FETÖ'yü devletin bütün kademelerine yerleştirdiğini ve bu örgütün daha sonra darbe girişiminde bulunduğunu öne sürdü.

FETÖ elebaşıyla fotoğraf çektiren AK Parti milletvekilleri olduğunu ifade eden Oluç, şu iddialarda bulundu:

"Terör örgütlerinden söz ediyorsak, FETÖ ile ilişkilerinizi konuşacağız, siyasi ayak sizin içinizde. Siyasi ayak sizsiniz. Suriye'de iç savaşın tarafı olan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı var ortada. Sizin desteklediğiniz terör örgütleri ve çeteler, yüzlerce insanı katleden bombaları patlattılar. Ankara Garı'ndaki, Suruç'taki, Diyarbakır'daki patlamaları bu çeteler yaptı. Cumhuriyet tarihinde iki terör örgütü var. Bunlara destek veren besleyen ve büyüten bir iktidar var, o da Adalet ve Kalkınma Partisidir."

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Astsubay Semih Özbey'in terör örgütü PKK tarafından dört sene önce kaçırıldığını hatırlatarak, "12 asker ve polis, 2 MİT görevlisi dört yıldır PKK'nın elinde. Zulmeden, kimliği ne olursa olsun zalimdir. Yani burada IŞİD'i tartışırken, asker ve polis katillerini de konuşmamız lazım." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, DEAŞ elebaşı Bağdadi'nin imha edildiği yerle alakalı olarak Meclis, Genel Kurulunda ciddi bir tezviratın söz konusu olduğunu söyledi.

"Hadisenin Türkiye sınırının 4,5 kilometre dışında olması demek, Türkiye'nin kontrolünde veya Türkiye'nin misafirliğinde olması demek mi oluyor?" diye soran Bülbül, şöyle konuştu:

"Bu yönde kinayeli sözler sarf edilmesini biz bu şekilde algılıyoruz. Ayrıca Bağdadi'nin öldürüldüğü bölgenin 12 gözlem noktasının ortasında olduğu bir yalandır. Bu bölge El Kaide bağlantılı bu örgütün hakimiyet alanındadır. Hava sahası da Rusya ve rejim güçleri tarafından kontrol edilen bir bölgedir. Ne yazık ki Türkiye'nin etrafında böyle bir ateş çemberi var, onun için bugün bu güvenli bölge telaşı içerisindeyiz. Allah nasip ederse 4,5 kilometre ötede inşallah bize Mazlum Kobani'nin kellesini de aldığımız günü gösterir."

CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, DEAŞ'ın Ezidi kadınları kaçırdığını, 3 binin üzerinde kadının halen "katiller sürüsünün" elinde olduğunu belirtti.

Kadınların toplu tecavüze uğradığını ileri süren Sütlü, "Türkiye'de de kaçırılan kadınların ve çocukların tutulduğuna dair çok ciddi iddialar var. Gaziantep ve Ankara Keçiören'de çok yakın tarihte meydana gelen bazı olaylar var. Özellikle Gaziantep'te can sıkıcı olaylar oluyor. Gaziantep'te köle ticareti yapıldığı gerekçesiyle bir ev basılıyor. Konuyla ilgili iddianamesi hazırlanıyor ancak tüm sanıklar delil yetersizliğinden beraat ediyor." şeklinde konuştu.

İYİ Parti'nin "Sayıştay Raporları", HDP'nin "IS¸I·D tarafından alıkonulan kadınlar" ve CHP'nin "Toryum Madeni rezervlerine ilişkin" grup önerileri kabul edilmedi.

Konuşmaların ardından AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve bazı AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

TBMM Genel Kurulunda, Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin tümü üzerinde söz alan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, teklifle ödeme ve menkul kıymet mutabakat sistemlerine ilişkin olarak sistem işleticileri, sistem katılımcıları, mutabakat kuruluşları ve bağlantılı diğer sistemler ile dış hizmet sağlayıcıları gibi tüm tarafların gözetim ve denetim kapsamına alındığını, böylece Merkez Bankasının gözetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırıldığını belirtti.

Aksu,"Teklif, vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırdığı gibi teknoloji üzerinden yapılan ekonomik saldırılar ve meydan okumalara karşı ödemeler sistemini sağlıklı, şoklara dayanıklı ve uluslararası gelişmelere uyumlu hale getirmeye katkı ve imkan sağlayan yerinde bir düzenleme olarak görüyoruz." dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, parti olarak bu teklifin mutlaka geçmesi gerektiği kanaatinde olduklarını aktardı.

Fiziki paraların, dijital para ortamına döndüğüne ve bu dijital para ortamından yeni bir para mimarisinin ortaya çıkmak üzere olduğuna işaret eden Yılmaz, "Bu açıdan yasa teklifi son derece önemli. Bu yasa teklifi hem kripto parayı hem de dijital parayı düzenlemek için Merkez Bankasına yetki veriyor." diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, teklifin teknik konular içerdiğini, komisyonda bu teklif üzerinde daha fazla tartışılması gerektiğini ancak görüşmelerin birkaç saat içerisinde tamamlanarak teklifin Genel Kurula geldiğini ifade etti.

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, teklifle, ödemeler alanına ilişkin olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) ait düzenleme ve denetleme yetkilerinin, kanundaki bütünlük sağlanarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) devredileceğini belirtti.

Bu yetkinin neden Merkez Bankasına devredildiğine ilişkin soruların bulunduğunu aktaran Tüfenkci, EFT işlemlerinin Merkez Bankasında olduğunu, dolayısıyla bu işlemlerin de Merkez Bankasına alınmasının efektif bir yaklaşım olacağını kaydetti.

Özellikle para kuruluşlarının, elektronik para kuruluşlarının bankalara yatırdıkları fonların Merkez Bankası nezdinde bloke edilmesi uygulamasının kaldırılması gibi yenilikçi hususların da bu teklifle düzenlendiğini aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Teklifin yasalaşması durumunda oldukça dinamik bir yapıya sahip olan ödemeler alanında ortaya çıkan ihtiyaçların daha etkin bir şekilde tespit edilerek bu ihtiyaçlara daha hızlı ve proaktif bir şekilde müdahale edilebilmesinin mümkün olacağını, 2013 yılından bu yana ödemeler alanında ortaya konan yeni hizmet türleriyle bu hizmetleri sunan kuruluşların düzenleme kapsamına alınacağını ve sektörde ortaya çıkmış olan diğer bazı ihtiyaçların giderilmesine önemli katkılar sunacağını belirtmek isterim."

Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk üç maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından katkı payı alınabilecek kuruluşlar arasında yer almayacak.

Banka kartları ve kredi kartları ile ilgili yürütülecek "takas ve mahsup" faaliyetlerine ilişkin ifadeler de Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'ndan çıkarılacak.

Teklifin görüşmelerinde söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, AK Parti iktidarında çiftçilerin zorluklar yaşadığını savundu. Köksal, "Çiftçiye seçim dönemi, 'mazotun yarısı bizden' dediniz, 2002-2019 yılları arasında mazot fiyatı 6 kat artış göstermiş. Çiftçiyi bankalara, tarım krediye mahkum ettiniz. Üretim maliyeti artan, buna karşılık ürünü para etmeyen ve aldığı yüksek faizli kredileri ödeyemeyen çiftçi icralık oldu sizin iktidarınızda." dedi.

CHP'li Köksal, AK Parti'nin, KHK'yle işinden edilmiş, takipsizlik veya beraat kararı almış ya da hiçbir soruşturma geçirmemiş, işine dönemeyen binlerce mağdurun sıkıntısını çözmek yerine FETÖ'cüleri korumaya devam ettiğini öne sürdü.

Köksal'ın bu ifadeleri üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti hükümetlerinin çiftçinin, köylünün, esnafın, dar gelirlinin, mağdurların ve mazlumların iktidarı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Sessiz yığınların gür sesi olarak ve mazlumların gür sesi olarak Cumhurbaşkanımız, elbette milletimizden aldığı yetkiyle bugüne kadar hizmet etti ve bundan sonra da hizmet etmeye devam edeceğiz. Sulu tarımla, basınçlı sulama sistemleriyle, tarım teknolojileriyle çiftçilerimizi destekledik. 8 bin 700 olan traktör sayısı 87 binin, 90 binin üzerine çıkmış vaziyette. Geçmişte kuru tarım yaparak buğday, arpa üreten çiftçimiz, bugün ejder meyveleriyle katma değeri yüksek olan ürünler üretiyor."

Ne kadar Türkiye düşmanı varsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı ülkenin milli emanetine sahip çıktığı için hedef aldığını vurgulayan Özkan, "Gezi kalkışması, 7 Şubat MİT krizi, 17-25 Aralık darbe teşebbüsü, çukur terörüyle saldırılar, ekonomik saldırılar, FETÖ destekli ve FETÖ'nün doğrudan içerisinde olduğu saldırılar, hükümetimize ve liderimize olan saldırılardır. Onun için kimse AK Parti'ye bu saldırıyı, bu ithamı gerçekleştiremez. FETÖ'nün bir numaralı düşmanı olarak Cumhurbaşkanımız terör örgütü elebaşının sadece bedduasına mazhar olmuştur ama onun şefaatine mazhar olanları da yine milletimizin takdirine havale ediyorum." diye konuştu.

Özkan ile CHP Afyonkarahisar Milletvekili Köksal arasında yaşanan karşılıklı laf atışmasının büyümesi üzerine, Meclis Başkanvekili Levent Gök, birleşime ara verdi. Verilen arada milletvekilleri arasında bir süre daha sözlü tartışma devam etti.

Teklifin üçüncü maddesinin kabul edilmesinin ardından Meclis Başkanvekili Gök, birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerine oturmaması üzerine Gök, birleşimi, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.