TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU TOPLANDI


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, Yargı reformu paketinin ilk 10 maddesi kabul edildi.

10 Ekim 2019 Perşembe

TBMM Başkanvekili Gök, gündem dışı konuşmalar öncesinde yaptığı konuşmada, 4 yıl önce 10 Ekim günü demokrasi ve barış mitingine katılmak üzere Ankara Garı önünde toplanan vatandaşlara yönelik saldırıyı kınadığını belirtti.

Gök, "Hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımızı saygı ile anıyor, terörü bir kez daha lanetliyorum." dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla yaptığı gündem dışı konuşmada, bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın temasının "Cami ve Hayat" olarak belirlendiğini anımsattı.

Din görevlilerinin sorunlarının tartışılmadığını ifade eden Yokuş, "2010 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı devasa bir kurum haline getirildi. Çalışan sayısı 120 bini aştı. Bunların 20 bini sözleşmeli çalışandır. Başkanlığın bu güçlü yapısına rağmen yaklaşık 6 bin civarında camimizin imamı yok. Diyanet çalışanlarının o kadar çok sorunu var ki saymakla bitmiyor. Yaşanan sorunların artık son bulmasını istiyoruz." diye konuştu.

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun cezaevi ziyaretlerine ilişkin gözlemlerini anlattı.

AK Parti'nin insan hakları konusunda sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini dile getiren Yayman, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Alt Komisyonu olarak Sincan, Silivri ve Bakırköy cezaevlerine ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İktidar ve muhalefet partilerinin milletvekillerinin de yer aldığı komisyonun ziyaretlerinde, cezaevlerinde bir insan hakkı ihlalinin olmadığının tutanak altına alındığını vurgulayan milletvekili Yayman, "Bunun yanında tutuklu ve hükümlülerin birtakım talepleri oldu. Bu talepler dikkate alınmıştır. Bu ziyaretlerimiz devam edecektir. İnsanlık onuru her şeyin üzerindedir. İnsanlar suçlu da olabilirler ama devletimiz bu insanların yaşama hakkını, yaşama standardını korumakla yükümlüdür. Cezaevlerinde şiddet yoktur, kaba kuvvet yoktur." dedi.

Yayman, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Türkiye'nin hedefinin terör örgütlerini ortadan kaldırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

AK Parti'li Yayman'ın açıklamaları üzerine söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yurt genelindeki cezaevlerinin, kapasitelerinin çok üzerinde olduğunun bilindiğini ifade ederek, "(Cezaevlerinde hiçbir sorun yoktur) diyerek genellemek doğru değildir. Her cezaevinin kendine yönelik uygulamaları eskiden beri bilinen bir gerçektir." ifadesini kullandı.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise pamuk üreticilerinin sorunlarına değindi.

Pamuk üreticisinin ne denli dertli olduğunu dün Meclis'e gelen oda temsilcilerini dinleyerek yeniden hatırladıklarını belirten Barut, şunları kaydetti:
"Üreticilerimiz bu yıl, geçen yıla oranla daha düşük verim aldı. Pamuk üreticisi zorda, zararda. Korkulu bir bekleyiş içerisindeler. Kanayan bu yarayı yetkililerin görmesini bekliyoruz. Biraz vicdanınız varsa pamuktaki destek primini derhal ödemelisiniz. Pamuğun yanı sıra narenciye üreticisi de zor durumda. Bu yıla mahsus bölgede yaşanan narenciye hasadında önemli oranda kayıp var. Üretici perişan durumda."

TBMM Genel Kurulunda Başkanvekili Levent Gök, grup başkanvekillerine yerinden söz verdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, dün başlayan Barış Pınarı Harekatı'nın hayırlara vesile olmasını temenni ederek, harekatı öncesi ve sonrası olarak yakından takip ettiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "İki dakikada döneriz" söylemini yersiz ve yakışıksız bulduklarını ifade eden Türkkan, "İki dakikada en az zaiyatla dönmeyi elbette ki temenni ediyoruz ancak bölgenin Afrin'in 7.5 katı büyüklüğünde olduğunu ve Afrin'de olmayan geri beslenme noktalarına ikinci Kandil olarak bilinen Sincar'a uzanan bir koridora sahip olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bunları göz önüne alırsak aylarca sürmesi planlanan son derece ciddi bir harekat bizi bekliyor, devlet yöneticilerini bu ciddiyetle harekatın ruhuna ve devlet adamlığına uygun davranmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkkan, 4 yıl önce Ankara Garı önünde DEAŞ tarafından düzenlenen bombalı saldırıda yaşamanı yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, dün başlayan Barış Pınarı Harekatı'nın, güney sınırlarında oluşturulmaya çalışılan terör devletçiğinin yok edilmesi açısından hayati bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Harekatın bugüne kadar girişilen terör operasyonlarının en kapsamlısı olduğunun altını çizen Bülbül, şunları kaydetti:

"MHP, meselenin ciddiyetinin farkındadır. Harekatta görev alan Mehmetçiğimizin sonuna kadar yanındayız. Bunun yanında ordumuzun yanındaki siyasi iradenin, yani Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin samimiyet ve kararlılıkla yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Çünkü hiçbir ordu, hiçbir askeri güç, arkasında siyasi kararlılık olmadan başarıya ulaşamaz. Türkiye haklılığı tartışmasız uluslararası normlara uygun bir harekat gerçekleştirmektedir. Türkiye'nin hedefi terör örgütleridir. Hiç kimse Türkiye'yi mazlum ve sivil bölge insanı ile karşı karşıya getirmeye çalışmasın. Türkiye kardeşlik hukukunun ne olduğunu gayet iyi bilmektedir. Uluslararası kamuoyunda terör örgütü yandaşları tarafından yayılmaya çalışılan kötü niyetli bilgileri büyük bir dikkatle takip etmekteyiz. İnşallah Türkiye'nin girişmiş olduğu bu harekat başarıyla sonuçlanacaktır, bölgemize ve dünyaya önemli bir katkı sağlayacaktır."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da 10 Ekim 2015 tarihinin, Türkiye tarihinin en acımasız günü olduğunu söyledi.

Ankara Garı önünde DEAŞ tarafından iki ayrı noktada gerçekleştirilen bombalı saldırıda 103 vatandaşın hayatını kaybettiğini, yüzlerce insanın da yaralandığını belirten Oluç, "Verilen ifadelerde 33 gencimizin öldüğü Suruç katliamını da Diyarbakır saldırısını da IŞİD yaptı. Bütün bu saldırılar yapılırken dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu IŞİD için 'mahallenin öfkeli çocukları' diyordu. Davutoğlu bununla da yetinmiyor, patlamalarla oylarının da arttığını söylüyordu. Bizler gar katliamının siyasi sorumlularının da ortaya çıkarılması ve hesabın sorulması kararlılığını sürdüreceğiz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise bugün Ankara Garı önünde olduklarını, patlamada hayatını kaybeden 103 kişiyi aileleriyle andıklarını söyledi.

Ankara Valiliği ve İçişleri Bakanlığının önceki yıllarda olduğu gibi sadece ailelere, milletvekillerine ve mitinge çağırıcı 4 örgütün bazı yöneticisine izin verme ayıbını tekrarladığını öne süren Özel, "Önümüzdeki günlerde orada Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından anma anıtının oluşturulacağını öğrendik ve son derece memnun olduk. Katliamdaki sorumlulardan hesap sorulana kadar ailelerle dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha ifade ediyorum." dedi.

Barış Pınarı Harekatına ilişkin devlet adamlığının, arkasında en geniş katılımı sağlamak gibi bir sorumluluk gerektirdiğini ileri süren Özel, Harekatın duyurulma şeklini eleştirdi.

Özel, şunları kaydetti:

"Operasyonun başladığını Cumhurbaşkanından, Twitter'dan yani ABD'li şirketten öğreniyoruz. Meclis kurulmadan 17 gün önce Atatürk, Anadolu Ajansı'nı kurdu. Bu ülkenin anaları, babaları, askerleri; bir operasyon yapılacaksa bunu Twitter'dan öğrenmemeli. İsmet Paşa yurt içinde, yurt dışında bir açıklama yapacaksa Anadolu Ajansı'nın teybini arar, yoksa konuşmaya başlamaz. 'Bizim ajans' nerede der. Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatından önce Başbakanlığın önüne çıkar ve için de Anadolu Ajansının da bulunduğu gazetecilere 'Kıbrısa barış götürmeye gidiyoruz' der. Bu kadar nezaketi gösterir. Bu kadar önemsediğiniz, milli mesele yaptığınız bir operasyon için Trump'ın Twitter kuşunu kullanmayacaksınız. Milletin karşısına çıkacaksınız ve gerekçeniz neyse söyleyeceksiniz. Operasyonu Twitter üzerinden duyurursanız bu işler olmaz."

Özel, operasyonla ilgili sosyal medya mesajlarına ilişkin başlatılan soruşturmaları da eleştirerek, "Güçlü devletler, aldıkları kararlara karşı birilerinin farklı düşünmesine tahammül edebilen yöneticiler tarafından yürütülen devletlerdir. Herkes sizin gibi düşünmek, sizin gibi konuşmak zorunda değildir." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, dün başlayan Barış Pınarı Harekatı'nın planlandığı şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

Barış, huzur, imar ve ihya başlığında yürütülen harekatta, askerin moral ve motivasyonunun oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Turan, "Bu operasyon karşısında tüm milletimiz kenetlenmiş durumda. Ümit ediyorum hiçbir sorun olmaksızın, hiçbir askerimizin burnu kanamaksızın bu operasyonu nihayete erdiririz." dedi.

Turan, Hz. Peygamber efendimizin torunu Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilişinin yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Hz. Hüseyin'in şehadetinin tüm Müslümanların, mazlumların, masumların ortak acısı olduğunu vurgulayan Turan, "Alınan derslerle Kerbela ayrılığın değil, birlik ve beraberliğin kaynağı olmalıdır. Hz. Hüseyin efendimizi ve onunla birlikte şehit olan tüm ehlibeyti rahmetle yad ediyoruz." diye konuştu.

Bülent Turan, Ankara Garı önünde terör örgütü DEAŞ tarafından 103 vatandaşın hayatını kaybettiği, 300'den fazla vatandaşın yaralandığı hain saldırının 4. yıl dönümü olduğunu söyledi.

Terör'ün bugüne dek hep masumları, mazlumları ve huzuru hedef aldığının altını çizen Turan, şöyle konuştu:

"PKK'sı, YPG'si, DEAŞ'ı, FETÖ'sü PYD'si... Terör nereden gelirse gelsin kötüdür, lanetlidir. Bu alçak saldırıda da hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha anıyor, her türlü terörü ve destekçilerini lanetliyoruz. HDP ve CHP'nin grup başkanvekillerinin mesnetsiz yaklaşımlarını reddediyoruz Sayın Davutoğlu da diğer yöneticilerimiz de DEAŞ'la ilgili tüm ortamlarda bu örgütün terör örgütü olduğunu ifade etmişlerdir. Bununla ilgili mücadelelere imza atmışlardır. Tüm dünyada terör örgütleri güncellenmesi yapılırken ilk bakanlar kurulu toplantısında DEAŞ'ı terör listesine alan hükümet bizim hükümetimizdir. Bu tarz ortamlarda, askerimizin sınır ötesi operasyonunda bu konuyu gündeme tekrar tekrar getirmenin hiç kimseye faydası olmadığını, baştan aşağı DEAŞ'la mücadele eden bir yönetime bu ithamın yakışık almadığını belirtmek istiyorum. Ayrıca Cumhurbaşkanımız bırakın Twitter'ı tüm siyasi parti liderlerini aramış ve bilgi vermiştir. Bu konudaki insaf dışı yaklaşımların tekrar gözden geçirilmesini diliyorum."

Turan, Türkiye'de sistemin değiştiğini, Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişe karar veren milletin bu kararına saygı duymak gerektiğini sözlerine ekledi.

TBMM Genel Kurulunda, HDP'nin "10 Ekim 2015 Ankara Gar'ında Meydana Gelen Patlama"ya ilişkin grup önerisinin görüşmelerinde tartışma yaşandı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Suriye Ulusal Ordusu çatısı altında 6 bin 500 kişinin Fırat'ın doğusuna gönderilmek üzere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından eğitildiğini belirtti.

Kerestecioğlu, "ÖSO, El Kaide tarafından kurulmuş, geçmişte IŞİD'le hareket etmiş örgütlerin üyelerinden oluşuyor. İdeolojik olarak da IŞİD'den hiçbir farklılıkları yok. Urfa'da daha geçen günlerde, sanki olağan bir durummuş gibi, polis korumasında toplantı yapıyor bunlar. 50 bin cihatçının olası Suriye operasyonunu destekleyeceğini söylüyorlar, ardından El Nusra, operasyonu desteklediğini açıklıyor." dedi.

CHP Ankara Milletvekili Marat Emir ise Ankara Garı'nda meydana gelen katliamı hatırlatarak, şu iddialarda bulundu:

"Türkiye o süreçte kan gölüne döndü. Sizlerse (AK Parti) o gün IŞİD'e IŞİD bile diyemiyordunuz. Türkiye'nin Suriye sınırını kevgire çeviren cihatçılara, Selefilere izin verdiniz. Suriye'ye son süratle silah göndermeye, oraya savaşçı göndermeye devam ettiniz. O bölgede bulunan IŞİD militanları sizin hükümetleriniz döneminde ellerini kollarını sallayarak, ellerinde silahlarıyla girdiler ve yaralanınca Türkiye Cumhuriyeti'nin ambulanslarıyla getirilip, tedavi ettirilip tekrar cepheye sürüldüler."

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, PKK başta olmak üzere FETÖ, IŞİD ve diğer bütün terör örgütlerini lanetlediklerini vurguladı.

İşler, Ankara Garı'nda meydana gelen patlama ile ilgili davada 19 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğine, firari durumda bulunan 17 sanığın yargılanmasına da devam edildiğine dikkati çekti.

7 Haziran 2015'teki genel seçimden sonra meydana gelen patlamaları anımsatan İşler, o dönemde güvenlik kuvvetleri arasına sızmış FETÖ'cülerin patlamalardaki rollerine işaret etti.

HDP'nin o dönemde FETÖ ile birlikte hareket ettiğini, şimdi ise DEAŞ ile beraber olduğunu ifade eden İşler, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı en büyük mücadeleyi Türkiye'nin verdiğini vurguladı.

Emrullah İşler, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin de, "Türkiye, ÖSO'ya destek veriyor. ÖSO, Suriyeli vatanperverlerden oluşuyor. ÖSO, sizin uzantınız olan PKK ve IŞİD'e karşı mücadele veriyor. Devletimizin bekası için bu harekatı başlattık. Türkiye Cumhuriyeti, içeride ve dışarıda kendini tehdit eden ne kadar terör örgütü varsa onlara karşı aslanlar gibi mücadele edecektir." şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç'un, "Biz IŞİD'i teşhir ettikçe AKP grubu rahatsız oluyor. Biz IŞİD dedikçe ses AKP grubundan geliyor. FETÖ'cüleri devletin bütün kademelerine getirdiniz. Türkçe Olimpiyatları'nda konuşmalar yaptınız." demesi üzerine AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yerinden söz aldı.

Turan, tüm parti temsilcilerinin sakince gar mağdurlarını andığını ancak HDP'nin, "polislerin patlamalara göz yumduğu" şeklinde bir tutum ortaya koyduğunu söyledi.

Güvenlik birimlerinin büyük çaba sarf ederek suçluları yakaladığını belirten Turan, "IŞİD'e de PKK'ya da FETÖ'ye de lanet olsun. Türkiye'nin IŞİD'le bağlantısı varmış gibi konuşuyorsunuz. Biz sizin kimlere hizmet ettiğinizi biliyoruz. IŞİD'i bitiren Türkiye'dir. Bunu bilmenize rağmen 'Türkiye'nin IŞİD ile illiyeti vardır' derseniz bunu kabul etmeyiz. IŞİD'i terör listesine alan ülke Türkiye'dir." diye konuştu.

Öte yandan İYİ Parti'nin, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri ile CHP'nin Aydın'daki jeotermal enerji santrallerine ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, daha sonra Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi olan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin maddelerinin görüşmelerine geçildi.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.