TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP'Lİ KÖKSAL, HAŞHAŞ ÜRETİCİLERİNİN SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ


TBMM Kâtip Üyesi ve CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, haşhaş üreticilerinin sorunlarıyla ilgili Mecliste basın toplantısı düzenledi.

10 Ekim 2019 Perşembe

TBMM Kâtip Üyesi Köksal, haşhaşın Afyonkarahisar'da tutunmasının ve yaşamasının kolay olmadığını belirtti.

Burcu Köksal, haşhaş ekimi yapılabilmesi için çiftçilere üretici kayıt sistemine üye olma zorunluluğu getirildiğini ve bununla ilgili çiftçilere yeterli bilgilendirme yapılmadığını, bu durumun mağduriyet yarattığını, bazı çiftçilerin kayıt olamadıkları için ekim gerçekleştiremediklerini aktardı.

Hükümetin bu yıl haşhaş ekim kotasının azalmadığına yönelik açıklama yaptığını, bu konuyla ilgili verdikleri soru önergelerine yanıt gelmediğini vurgulayan Köksal, "Madem kota azalmadı neden bize rakamları vermiyorsunuz? Bizden neyi gizliyorsunuz? Biz geçen yıl ve bu yılın haşhaş kota rakamlarını istiyoruz." dedi.

CHP'li Köksal, geçen yıl ile bu yıl haşhaş ekim kotalarının birbirini tutmadığı köyler bulunduğuna işaret ederek, "Çiftçinin para kazanabildiği nadir ürünlerden olan haşhaşta çiftçilere neden mağduriyetler yaşatıyorsunuz? Madem ektirmeyecektiniz neden alternatif sunmuyorsunuz?" diye konuştu.

"Hep beraber haşhaş üreticisinin yüzünü güldürelim ve haşhaşı Afyonkarahisar'dan ayırmayalım." ifadesini kullanan Köksal, "Haşhaş Afyonkarahisar için hayati bir ürün. Bu sadece bitki değil, bizim ekonomimizin olmazsa olmazı. Afyonkarahisar topraklarından haşhaşın sürgün edilmesine izin vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.