TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

CHP KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ KASAP'IN BASIN TOPLANTISI…


CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sayıştay'ın 2018 yılı raporuna göre, Sağlık Bakanlığının uyguladığı bazı aşıların güvensiz olduğunun anlaşıldığını öne sürdü.

09 Ekim 2019 Çarşamba

CHP'li Kasap, "Miadı geçmiş binlerce aşı kime, neden yapıldı? 70 bine yakın çocuğumuza bu zamanı geçmiş, miadı dolmuş aşılar yapıldı." dedi.

Yıllar önce Türkiye'de uygulanan aşıların tamamının çoklu aşılar olduğunu anımsatan Kasap, "Aynı kutuda 10'lu, 20'li dozlar vardı. İçinde koruyucu olarak cıva ve domuz jelatini vardı. Sayıştay'ın 2018 raporunda görülen o ki aynı aymazlık, duyarsızlık, neme lazımcılık devam ediyor. Miadı geçmiş binlerce aşı kime, neden yapıldı? 70 bine yakın çocuğumuza bu zamanı geçmiş, miadı dolmuş aşılar yapıldı." ifadelerini kullandı.

Sağlıksız kabul edilen ve cıva içeren aşıların hala yapılmaya devam edildiğini ileri süren Ali Fazıl Kasap, şöyle devam etti:

"Gelişmiş ülkeler bu aşıları terk ettiği halde böyle bir dönemde bizim insanımız bu aşılara layık görüldü ve yıllarca bu sağlıksız aşılar yapıldı. AK Parti hükümetlerinin bakanları da bilerek ya da bilmeyerek bu aşıların yapımına göz yumdular. Bu duyarsızlık insanımızın aşı reddine, aşı yaptırmamasına sebep olmaktadır. Aşı reddi olayı gün geçtikçe artmaktadır. Bazı aileler aşı yaptırmaktan kaçınmaktadırlar. Bakanlığın bu konuda daha duyarlı olması gerekirken tam tersi uygulamalara devam etmektedir."

Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.