TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: "MENDERES VE ARKADAŞLARINI HAKSIZ YERE İDAM EDENLER TARİHİN KARANLIK DEHLİZLERİNDE YERLERİNİ ALMIŞLARDIR"


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilmelerinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

17 Eylül 2019 Salı

TBMM Başkanı Şentop'un mesajı şöyle:

"İdam edilişlerinin 58'inci sene-i devriyesinde milli iradenin sembol isimleri merhum Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı bir kez daha rahmetle yâd ediyorum.

Türkiye'nin çok partili hayata geçişiyle başlayan demokrasi tarihinde, "Yeter! Söz milletindir!" diyerek çıktıkları siyaset yolunda gerçekleştirdikleri demokrasi hamleleri ve kalkınma atılımlarıyla Türkiye siyasi tarihinin öncü isimlerinden olan Adnan Menderes, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan ülkemize ve milletimize birçok bakımdan büyük hizmetlerde bulunmuş müstesna siyaset adamlarımızdır.

Sandıktan çıkmadan iktidar olmayı, milli iradeye ait gücü gasp etmeyi hedefleyen güruh tarafından Türkiye'nin refahına, kalkınmasına ve milletin değerlerine karşı işledikleri suçlar dolayısıyla tarihe birer kara leke olarak geçecek olan 27 Mayıs Askeri Darbesi ile Menderes ve arkadaşları haksız yere cezaevine kapatılmıştır. Bununla yetinmeyen darbeciler, 16 Eylül'de Zorlu ve Polatkan'ı, 17 Eylül'de de Menderes'i idam ederek, ellerine kan ve alınlarına da kara bir leke bulaştırmışlardır.
Nitekim söz konusu müdahale seçimle gelen bir iktidara son vererek, demokrasi yolunda atılan adımların yeni bir görünüm kazanmasına neden olmuş, bu tarihten sonra Türkiye'nin demokrasi tarihi askeri müdahaleler nedeniyle kesintilere uğramıştır.

27 Mayıs 1960'ta başlayıp 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimine kadar varan bu süreç, milletin bizatihi kendisine yönelen menfur suikastler olarak tarihe kaydolmuştur.

Bugün Türkiye, gayri milli ve hatta millet düşmanı olan darbecilik geleneğini, bu uğurda bedeller ödemek pahasına aşmıştır. Türkiye'nin ve demokrasimizin teminatı, bütün müdahalelere karşı iradesine sahip çıkan, ülkesinin geleceğini demokraside gören asil milletimizin bizatihi kendisidir.

Vefatlarının üzerinden 58 yıl geçmesine rağmen, Menderes ve arkadaşlarının milletimizin gönlündeki mümtaz yerleri giderek pekişmiştir. Onları, haksız yere idam ederek "düşük" olarak nitelendirenler tarihin karanlık dehlizlerinde yerlerini almışlardır.

Türkiye'de sivil siyasetin ve demokrasimizin sağlamlaşması için hem gayret eden, hem de bu uğurda bedeller ödeyen sayın Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ı vefat yıldönümlerinde bir kez daha tazimle yad ediyor, Allah'tan rahmet, milletimize başsağlığı diliyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.