TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MUHARREM AYI DOLAYISIYLA VERİLEN İFTARA KATILDI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Dünya Ehlibeyt Vakfınca, muharrem ayı dolayısıyla verilen iftara katıldı.

03 Eylül 2019 Salı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Bizlerin yapması gereken, Kerbela'da kıyama kalkmaktan korkmayan Hz. Hüseyin'in yolunu izlemek, zulme karşı adaleti, düşüklüğe karşı asaleti tercih etmektir." dedi.

Dünya Ehlibeyt Vakfınca, muharrem ayı dolayısıyla bir otelde iftar verildi. İlahilerle başlayan programda, Kur'an-ı Kerim okundu. .

Programa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Süryani Katolik Patrik Onursal Vekili Korepiskopos Yusuf Sağ, Balkanlar Bektaşi Merkezi Genel Sekreteri Hüseyin Başar ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun katıldı.

Meclis Başkanı Şentop, burada yaptığı konuşmada, muharrem ayında İslam tarihinin başlangıcından itibaren birçok önemli hadisenin cereyan ettiğini söyledi.

Muharrem ayını ve aşure gününü İslam alemi ve Müslümanlar için anlamlı hale getiren hadisenin, Hz. Hüseyin'in 10 Muharrem 61'de Kerbela'da şehit edilmesi olduğunu anımsatan Şentop, Hz. Hüseyin'in acısının hala zihinlerde ve gönüllerde diri olduğunu ifade etti.

Şentop, Hz. Hüseyin'in şehit edilmesinin, yürekleri titreten bir acı olduğu kadar, bugüne ve yarına dair ibretlik dersler verdiğini vurguladı. Bugün yeryüzünün açlığın, susuzluğun, yoksulluğun, adaletsizliğin, zulmün ve iktidar uğruna her türlü hilenin yurdu haline getirilmek istendiğini aktaran Şentop, şunları kaydetti:

"Bugün insanlık, büyük bir buhranın ve kuşatmanın mağduru ve esiridir. Hal böyleyken, kutlu mesaja ve yüce kelama muhatap olan bizlerin yapması gereken, Kerbela'da kıyama kalkmaktan korkmayan Hz. Hüseyin'in yolunu izlemek, zulme karşı adaleti, düşüklüğe karşı asaleti tercih etmektir. Bugün burada, yüreğimiz yanarak İslam'ın yüce şehidi Hz. Hüseyin'in asil şehadetini anıyoruz. Fakat yapmamız gereken, o asalete, o şehadete, o haktan yana olma haline kendimizi benzetmeye çalışmak, ona öykünmektir. İçte ve dışta oynanan kirli oyunlarla ülkemiz insanını sürekli ayrıştıran gerek etnik gerekse de mezhebe dayalı ya da ideolojik farklılıkları bir ayrılık olarak kullanmak suretiyle birlik ve beraberliğimizi bozmaya, bizi türlü türlü tanımlarla ayırmaya çalışan kirli odak ve güçlerin oyununu bozmak için ehlibeyt sevgisini referans almak zorundayız."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.