TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, SİVAS KONGRESİ'NİN YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sivas Kongresi'nin 100. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

03 Eylül 2019 Salı

Şentop'un mesajı şöyle:

"Bugün, işgal ve istila tehdidi karşısında Millî Mücadele ruhunu yükseltmeyi en asli vazifesi sayan milletimizin şanlı tarihinin parlak sayfalarından birini teşkil eden, istiklâl-i tam iradesini milletle buluşturarak topyekûn bir direniş hattının inşa edilmeye başlandığı Sivas Kongresi'nin 100'üncü yıldönümünü idrak ediyoruz.

Bundan 100 yıl önce millî iradeyi temel alan, seçilmiş temsilcilerin katılımıyla toplanan Sivas Kongresi'nde Millî Mücadele'nin esasları belirlenmiş, işgale karşı konulacağı, manda ve himayenin asla kabul edilemeyeceği, vatanın tüm zorluklara ve yokluklara karşı savunulacağı vurgulanmıştır. Bu yüzden Sivas Kongresi, Millî Mücadele'nin dönüm noktalarındandır.

Milletimizi tek vücut haline getirerek bağımsızlığımızın kazanılmasını ve ardından Cumhuriyetimizin kuruluşunu sağlayan, milletimizin kendi ruhundan şekillenerek inşa etmiş olduğu Yüce Meclisimiz, Sivas Kongresi'nde ortak bir ruhla birleşen, vatan aşkı ile bütünleşen vatanperverlerin gayretiyle inşa edilmiştir.

Sivas Kongresi'nin 100'üncü yıldönümü vesilesiyle bir kez daha başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, tüm kahramanlarımızı saygı ve şükranla anıyor, Kongre'ye ev sahipliği yapan Sivaslıları ve tüm vatandaşlarımızı saygı ve hürmetle selamlıyorum."


Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.