TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, 2019-2020 ADLİ YILI AÇILIŞI SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 2019-2020 Adli Yılı açılışı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

02 Eylül 2019 Pazartesi

Şentop'un mesajı şöyle:

"2019 - 2020 Adli Yılı'nın, başta hakim ve savcılarımız, avukatlarımız, diğer yargı çalışanlarımız ve bütün milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Adalet, toplumsal ihtiyaç olarak devletin varlık sebebini oluşturmakla birlikte, vicdanî güç olarak da meşruiyetinin kurucu unsuru ve sınırlarının belirleyicisi olmuştur. Bu çerçeveden bakıldığında adalet maddi ve manevi boyutlarıyla devletin yapı-taşıdır.

Ülkemiz sınırları içinde yaşayan herkesin en üst düzeyde insan hakları standartlarına ulaşması, insanların huzur ve mutluluğunun sağlanması temel vazifemizdir. Adalet sistemimizin şeffaflaştırılması, hesap verebilirliğin temini, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının daha da güçlendirilmesi için herkes üzerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasiden, hukuktan, adaletten, özgürlüklerden asla feragat etmeden hedeflerine ulaşacağına olan inancımız kat'idir. Güvenilir ve hızlı bir şekilde tecelli eden adalet, toplumsal barışın, huzur ve kardeşliğimizin en güçlü teminatıdır.

2019 - 2020 Adlî Yılı'nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, yüksek mahkemelerin başkan ve üyeleri başta olmak üzere, adaletin tesisi için ülkenin her köşesinde fedakârca görev yapan görev yapan hâkim, savcı ve avukatlar ile tüm yargı mensuplarına görevlerinde başarılar diliyorum.

Görevi başında şehit olan yargı mensuplarımızı rahmetle yâd ediyor, adalet sistemimiz içinde görev almış olan herkese selam ve saygılarımı sunuyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.