TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, MALAZGİRT ZAFERİ'NİN 948'İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINA KATILDI


TBMM Başkanı Şentop, Malazgirt Milli Park Alanı'nda düzenlenen Malazgirt Zaferi'nin 948. Yıldönümü kutlama programına katıldı. Şentop, Malazgirt Zaferi'nin 948'inci Yıldönümü sebebiyle bir de mesaj yayımladı.

26 Ağustos 2019 Pazartesi

TBMM Başkanı Şentop, Malazgirt Milli Park Alanı'nda düzenlenen Malazgirt Zaferi'nin 948. Yıldönümü kutlama programına katıldı.

Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bazı milletvekilleri ve vatandaşlar da katıldı.

Şentop, Malazgirt Zaferi'nin 948'inci Yıldönümü sebebiyle bir de mesaj yayımladı.

Şentop'un mesajı şöyle:

"Bugün, yalnızca milletimizin ve vatanımızın değil, aynı zamanda İslam ve dünya tarihinin şekillenmesinde önemli bir dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi'nin 948'inci yıldönümünü idrak ediyoruz. 26 Ağustos 1071'de gerçekleşen ve sonraki asırları kalıcı bir biçimde belirleyen bu tarihî zafer, milletimiz ve husûsen de gençliğimiz için bir iftihar vesilesi olduğu kadar, geleceğimize yön veren destansı bir hadisedir.

Tarih kitaplarında 'Anadolu kapılarını Türklere açan hadise' olarak tanımlanan Malazgirt Zaferi, toprak kazanma gayretiyle girişilmiş bir savaştan ibaret değildir. Bu zafer, İslâm dünyasını yok etmeyi amaçlayan bir saldırıya karşı cesaretle ve vazife duygusuyla hareket eden Sultan Alp Arslan'ın ve yiğit ordusunun tesiri yüzyıllarca hissedilmiş bir kahramanlık abidesidir.

Millî Mücadele'nin 100'üncü yıldönümünü idrâk ettiğimiz bir dönemde Malazgirt Zaferi, her zamankinden daha büyük ve derin bir mânâya sahiptir. Zirâ Malazgirt Zaferi'ni kazandıran ruh ile Millî Mücadele'yi başarıya ulaştıran şuur ve gayret, aynı imanın eseridir. Şanlı tarihimizden bugüne kalan bu iki destanın mirası ise, bu toprakların ebediyyen milletimizin hür ve müstakil yurdu olarak kalacağına yönelik sarsılmaz iradedir.

Bu şuur ve inançla, 948'inci yıldönümünü iftiharla andığımız Malazgirt Zaferi'nden itibaren İ'lâ-yı Kelimetullah için bedenini siper, canını fedâ ederek şehadete yükselen bütün şehitlerimizi rahmetle, başta Sultan Alp Arslan olmak üzere ömrünü aziz milletimize adamış bütün önderlerimizi şükran ve minnetle anıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.