TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, PAKİSTAN MECLİS BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pakistan Meclis Başkanı Asad Qaiser ile talebi üzerine, bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

09 Ağustos 2019 Cuma

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pakistan Meclis Başkanı Asad Qaiser ile talebi üzerine, bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

TBMM Başkanı Şentop'un görüşmesi hakkında yapılan açıklama şöyle:

"TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, Pakistan Meclis Başkanı Sayın Asad Qaiser ile talebi üzerine, bugün (9 Ağustos) bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Görüşmede, Hindistan’ın vermiş olduğu Jammu-Keşmir’in özel statüsünü değiştirme kararı ele alınmış, Sayın Qaiser gelişmeler hakkında bilgi vermiştir.

Sayın Meclis Başkanımız, bölgede gerilimi tırmandıracak tek taraflı adımlar atılmasını tasvip etmediğimizi, bölgeye çok sayıda askeri birlik sevkiyatı yapıldığı, yerel liderler dahil yüzlerce Keşmirlinin gözaltına alındığı ve bölgeye bir iletişim karartması uygulandığı yönünde intikal eden bilgilerin endişelerimizi arttırdığını, milletimizin Jammu-Keşmir halkının meşru haklarının korunmasına hassasiyet gösterdiğini ve Jammu-Keşmir halkıyla dayanışma içinde olduğunu; Türkiye’nin sorunun taraflar arasında diyalog yoluyla ve uluslararası hukuk temelinde çözüme kavuşturulmasını samimiyetle desteklediğini ifade etmiştir."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.