TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI'NIN İMZALANMASININ 96'NCI YIL DÖNÜMÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 96'ncı yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

24 Temmuz 2019 Çarşamba

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 96'ncı yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Meclis Başkanı Şentop'un mesajı şöyle:

"Bugün, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel kurucu belgelerinden biri olan Lozan Barış Antlaşması'nın 96'ncı yıldönümü.

Büyük bir direniş destanı olan Milli Mücadele neticesinde elde edilen zafer, Lozan Antlaşması ile uluslararası hukuk ve diplomasi alanına taşınarak tescil ettirilmiştir. Bu açıdan Lozan Barış Antlaşması, yeni kurulan devletimizin milâdı ve tapusu niteliğindedir.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra imzalanan benzer anlaşmalardan bugüne geçerliliğini devam ettiren ender belgelerden olan Lozan Barış Antlaşması, sadece ülkemiz için değil, dünya tarihi için de büyük bir dönüm noktasıdır. İstiklâl-i tam iradesini askeri alanda büyük bir kahramanlık ve yiğitlikle ortaya koyan milletimiz Millî Mücadele ruhunu hukuk ve diplomaside de asla terk etmemiş; bu haliyle dünya medeniyetine onurlu, haysiyetli, milli hasletlerle yoğrulmuş bir vatanının nasıl inşa edildiğini göstermiştir.

Türkiye, uluslararası hukuka ve tarihî mirasına sımsıkı bağlı; her geçen gün güçlenen, dünyaya adalet ekseninde ve insanlığın ortak faydasını gözeterek sözünü söyleme iradesine sahip güçlü bir ülkedir. Gücümüzden, kararlılığımızdan ve iddialarımızı tahakkuk ettirme niyetimizden hiç kimse kuşku duymamalıdır.

Bu düşüncelerle, Lozan Barış Antlaşması'nın 96. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, görüşmeleri yürüten 2'nci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü'yü, anlaşmanın mimarı olan tüm devlet delegasyonu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini saygı ve rahmetle anıyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.