TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP’UN ERZURUM KONGRESİ’NİN 100’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erzurum Kongresi'nin 100. Yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

22 Temmuz 2019 Pazartesi

Şentop'un mesajı şöyle:

"Milli Mücadele tarihimizin hayatî aşamalarından olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yıldönümünü idrâk etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 

İşgal ve istila tehdidi karşısında Millî Mücadele ruhunu yükseltmeyi en aslî vazifesi sayan milletimizin 100 yıl önce ortaya koyduğu basiretin görünür, cesaretin hissedilir olduğu ve “istiklâl-i tam” iradesinin ilan edildiği Erzurum Kongresi, gerçekleştiği günden itibaren tarihimize şekil veren bir dönüm noktası olmuştur.

Türk milletinin var olma mücadelesindeki kararlılığını gösterdiği bu tarihi kongrede alınan "Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet topyekun kendisini savunacak ve direnecektir" kararı, bugünü tanzim ve yarını inşa etme gayretimizin temelinde yer almayı sürdürecektir.

19 Mayıs’ta Samsun’da ilk adımı atılan, Amasya’da, Erzurum’da, Sivas ve nihayet bütün Anadolu’da başlayan var olma mücadelesinin gurur verici başarısını, bugün ve gelecek nesillere aktarmakla yükümlüyüz.

Asil milletimiz, 100 yıl önce verdiği istiklal mücadelesinden aldığı ilham ile bugün de geleceğine ümitle bakmaktadır.

Türkiye Devleti bugün milleti ve dünya için sözü olan bir umudun adıdır. Bu sebeple her geçen gün gelişen büyük ve güçlü Türkiye idealimiz bizlerin çalışma azmini arttırmaktadır.

Bu şuur ve inançla, 100 yıl önce “istiklâl-i tam” şiarını yükselten Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını; bu topraklardaki varlığımızın muhkem kalesi Erzurum’da millî hattı kurmak için öne çıkan, Süleyman Necati Bey, Cevad Bey, Hüseyin Avni Ulaş, Hoca Raif Efendi ve Kazım Karabekir Paşa başta olmak üzere bütün vatanperverleri ve kahraman Erzurumluları rahmetle, minnetle ve şükranla anıyor, Millî Mücadele ruhuna sadakatin millet olarak en temel kılavuzumuz olduğunu bir kez daha ilan ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.