TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU...


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 11. Kalkınma Planı'nı görüşmek üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

15 Temmuz 2019 Pazartesi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 11. Kalkınma Planı'nı görüşmek üzere, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla AK Parti Mersin Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplandı.

Başkan Elvan, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Meclis'in ikinci kez "Gazi" unvanına sahip olduğuna işaret etti.

Milleti korumak için kullanılması gereken uçaklar, helikopterler ve silahların, 15 Temmuz gecesi millete ve devletin kurumlarına doğrultulduğunu belirten Elvan, o gece, Plan ve Bütçe Komisyonu salonunun da tahrip olduğunu anımsattı.

Elvan, "Aradan geçen zamanda böylesi büyük bir ihanetin içinde yer alan FETÖ'cü hainler hukuk önünde en ağır cezalara çarptırılırken, ülkesine, milletine ve bayrağına karşı giriştikleri ihanetin bedelini en ağır şekilde öderken, Türkiye muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaşma noktasında yoluna emin adımlarla devam etmektedir." diye konuştu.

Böylesi önemli bir günün yıl dönümünde ülke için son derece önemli bir stratejik belge olan 11. Kalkınma Planı'nın görüşmelerinin yapılacağını dile getiren Elvan, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Lütfi Elvan, geçen hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'ın sunumuyla komisyon üyelerinin bilgilendirildiği plana ilişkin görüşmelerin 5 günlük aranın ardından bugün başlayacağını bildirdi.

Kalkınma planının birinci bölümü üzerinde isteyen milletvekillerine söz vereceğini söyleyen Elvan, plan ile ilgili komisyon üyelerinin önergelerinin, görüşmelerin tümü tamamlandıktan sonra işleme alınacağını, bu önergelerin yürütmenin bilgisine sunulacağını ifade etti.

Usul gereği söz alan CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Lütfi Elvan'ın, Kalkınma Bakanlığı döneminde Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerini plana ilişkin çalışmalara dahil ettiğini ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş sonrası bu durumun değiştiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan ihtisas komisyonları raporlarını talep eden Kuşoğlu, öte yandan planda sunulan 15 yıllık perspektife ilişkin belge ve bilgi bulunmadığını savundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da usule yönelik söz alarak, kalkınma planının, tüm ülkenin planı olması için sivil toplum örgütlerinin görüşlerinin alınması gerektiğini belirterek, planın görüşmelerinin sivil toplum örgütlerinin katılabileceği bir tarihte gerçekleştirilmesini istedi.

Planın, Plan ve Bütçe Komisyonunda ve TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinin 2'şer günle sınırlandırıldığını dile getiren Paylan, bu tür önemli konuların daha geniş zamanda görüşülmesi gerektiğini kaydetti.

Komisyon Başkanı Elvan, 11. Kalkınma Planı'nın 3,5 yılda hazırlandığını, kendisinin Kalkınma Bakanlığı döneminde plana yönelik çok sayıda görüşmede bulunduğunu söyledi.

Bakanlığı sırasında, komisyon üyelerini bu planın çalışmalarına davet ettiğini belirten Elvan, birçok sivil toplum kuruluşu bulunduğunu, salona tüm kuruluşların davet edilemeyeceğini dile getirdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimini lanetledi ve bu sırada hayatını kaybedenleri saygıyla andı.

Türkiye'nin ortalama her 15 yılda bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını belirten Paylan, "Türkiye öz güvenle 'Bir daha darbe olmayacak.' diyemiyor. Çünkü geçmiş darbelerle de 15 Temmuz darbe girişimiyle de yüzleşmedik." diye konuştu.

Plandaki hedeflerin, hükümetin 2023 hedeflerinin yarısı düzeyinde olduğuna dikkati çeken Paylan, "Neden 25 bin dolarlık kişi başına gelir hedefine yürüyemiyoruz? Çünkü Kalkınma Planı'nda demokrasi, vicdan, adalet açığı var. Bunların üzerine gidemezsek cari açık, bütçe açığı filan yönetilemez." ifadelerini kullandı.

Paylan, 15 Temmuz'dan sonra Meclise bir darbe daha yapıldığını öne sürerek, "Yürütme bu Meclisin üyelerini tutuklattı, hapse gönderdi. 15 Temmuz'dan sonra 20 Temmuz OHAL düzeniyle Meclise darbeler yapıldı." dedi.

Türkiye'nin daha önce demokratik ve adalet dağıtan bir yargıya sahip olmadığını ileri süren Paylan, "Yargı sarayın sopası haline getirildi." ifadesini kullandı.

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, FETÖ'cülerin saldırılarını, yediden yetmişe tüm Türk milletinin ayağa kalkarak sona erdirdiğini söyledi.

FETÖ ile mücadelenin sonuna kadar sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Aksu, bu mücadelenin sağlam veriler, sağlıklı dayanaklar ve hukuk içerisinde yapılması gerektiğine dikkati çekti.

11. Kalkınma Planı'nın daha fazla değer ürettiğini ve daha adil refah paylaşımı sunduğunu dile getiren Aksu, Kalkınma Planı'nda ekonominin yıllık ortalama yüzde 4,3 büyümesi, işsizlik oranının ise yüzde 9,9'a düşürülmesinin hedeflendiğini anlattı.

Bilgiyi üreten topluma dönüşmek için başta eğitim ve Ar-Ge olmak üzere 11. Kalkınma Planı döneminde önemli dönüşümler öngörüldüğüne dikkati çeken Aksu, kalkınma planlarının, uzun vadeli hedef ve politikaların ortaya konulduğu, stratejik plan ve bütçenin yapılmasına imkan sağladığını hatırlattı.

MHP'nin uzun vadeli stratejik hedefinin, 2053'te Türkiye'nin küresel güç haline gelmesi olduğunu belirten Aksu, ekonomi politikalarının merkezine insanı koyan, eşitlik, ahlak ve adalet ilkelerini gözeten bir yönetim anlayışıyla toplumsal refahın artırılmasının temel hedef olması gerektiğini söyledi.

Aksu, şunları kaydetti:

"Bu anlayışla ve toplumsal uzlaşmayla ekonomideki birçok yapısal sorunların çözümü mümkün hale gelecektir. Ekonomideki yapısal sorunları çözüme kavuşturabilmek için öncelikle ilgili taraf ve aktörlerce bir uzlaşma ortamı oluşturulmalıdır. Bu uzlaşma, mevcut durum tespitinin sağlıklı bir şekilde yapılmasıyla sorun ve çözüm yollarının Türkiye ekonomisinin fırsat ve tehditlerinde bu anlayışla uzlaşılmasını da gerektirmektedir. Bunun için de ekonomi yönetimi başta olmak üzere bütünüyle yürütmenin, ekonomik sorunların teşhis ve çözüme dair tedbirlerinin inandırıcı ve ikna edici olmasını ve bu süreçlerle ilgili tarafların aktif katılımının ve desteğinin sağlanmasını gerektirmektedir. Zira özellikle yapısal sorunlar geçici tedbirlerle çözülememekte, daha köklü tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir."

11. Kalkınma Planı'nın hayırlı olması temennisinde bulunan Aksu, Türkiye'nin Plan'da öngörülen 2023 hedeflerine ulaşacağına yönelik inancını dile getirdi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne yönelik tartışmaların yeni başladığını belirtti.

10. Kalkınma Planı'nda yer alan kur hedefinin tutturulamaması konusunda eleştiride bulunmadığını vurgulayan Yılmaz. "Elini taşın altına koyan biri olarak tahmin yapmanın kolay olmadığını biliyorum." diye konuştu.

Öte yandan bilgilendirme yapılmamasını eleştiren Yılmaz, "Maalesef hesap verilebilirlik yok. Kurun 1 lira 85 kuruş olmamasını sorgulamıyorum. Bunun olmama nedenlerini sorguluyorum. Bunun hesabının verilmesi lazım." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin IMF ile birlikte hareket ettiği dönemde ekonomiye yönelik belirsizliklerin ortadan kaldırıldığını anlatan Yılmaz, daha sonraki dönemde ise disiplinin ortadan kalkmasıyla Türkiye'nin fakirleşmeye başladığını savundu.

Bugün, Kalkınma Planı ile bütçenin irtibatının bulunmadığını öne süren Yılmaz, kaynağı belirlenmemiş birçok projenin bu planla hayata geçirilmeye çalışıldığını söyledi.

Önceki yıllarda "Bize plan değil, pilav lazım." ifadesinin kullanıldığını anımsatan Yılmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a, "Plan olmadan herkese yetecek pilav da üretilemiyor. Sorumluluğunuzu alın, hesap verilebilirliği ön plana çıkarın. Kurala dayalı ekonomi ve yönetim getirin." diye seslendi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, vatandaşların, 15 Temmuz hain darbe girişimini önlemeye yönelik yöntemlerini anımsatarak, şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere şifa diledi.

11. Kalkınma Planı'nın Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Kalkınma Planı olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığına işaret eden Öztürk, kaynakları daha etkin kullanmak ve kalkınmaya güçlü destek vermek için seçici olunması gerektiğini, bu bağlamda Kalkınma Planı'nda teşvik siteminin daha seçici hale getirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Verimsiz alanlara teşvik verilmemesiyle kaynak israfının azaltılabileceğine işaret eden Öztürk, Kalkınma Planı'nda orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlere verilen kredilerin, toplam krediler içerisindeki payının yüzde 4,8'den yüzde 13'e çıkarılmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Bunun yerinde bir hedef olduğunun altını çizen Öztürk, şunları kaydetti:

"Sonuç olarak kalkınma planları genel itibarıyla kağıt üzerinde, kulağa hoş gelen strateji ve politikalara sahip metinlerdir. Önemli olan, ilgili devlet kurumları arasında koordinasyonu sağlayarak, sabırla bunları hayata geçirmektir. Verimli olarak hayata geçirilmezse telafisi zor olan ama diğer taraftan seçici, koordineli, öngörülebilir politikalar uygulanarak değerlendirilirse Türkiye ekonomisine kalkınmada lig atlatabilecek bir plan ve bir süreç var önümüzde. Bunu değerlendirirsek Türkiye her zaman karlı çıkar. 11. Kalkınma Planı'nın bu açıdan kritik öneme sahip olduğunu düşünüyor ve başarılı olmasını temenni ediyorum."

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, "11. Kalkınma Planı yazılırken, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik krizin yansıtılmamaya çalışıldığını, bunun için özel çaba harcandığını" ileri sürdü.

Zayıf bir dayanakla gelecek 5 yılın planlanamayacağını ifade eden Şener, "Hükümet kendi getirdiği plana inanmıyor. 2019'un yarısını bitirdik. Nasıl oluyor da 2019 yılını planlıyorsunuz?" diye sordu.

Şener, hükümetin ekonomik sorunların çözümü için yöntem belirlemediğini savunarak, "Ekonomik sorunları çözemeyen hükümet bir çözüm yolu bulmuş, ekonomik göstergeleri ayarlıyor. Sizin göreviniz plan ve programlarınızı düzgünce uygulamak ve ekonomik sorunları aşmak. Hiçbirini yapmıyorsunuz, ekonomiyi rant ekonomisine çeviriyorsunuz. Her yerde yağma, israf." şeklinde konuştu.

"Ya biz bu dünyada yaşamıyoruz ya da hükümet başka bir dünyada yaşıyor." diyen Şener, "Cumhurbaşkanının açıkladığı 2023 hedefleri ne oldu? Çamura mı battı?" sorularını yöneltti.

Türkiye'nin 5 yıl önceki Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının 11. Kalkınma Planında hedef olarak gösterilmesini eleştiren Şener, "Yazık değil mi bu ülkenin 10 yılına?" sorusunu yöneltti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a yönelttikleri soru önergelerine, zaten bildikleri, "kanun ve kaynaklarda yazılı" cevapları aldıklarını anlatan Şener, Oktay'dan soru önergelerini, gerçek cevaplara yer vererek yanıtlamasını istedi.

CHP'li Şener'in konuşması sırasında AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Şener'den, nazik bir dil kullanmasını isteyerek, "Sayın Oktay'a talimat veremezsiniz." dedi.

Bu sözler üzerine Çelebi ile Şener arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Çelebi'ye, "Nasıl söyleyeceğimi senden öğrenmeyeceğim. Uyanmadığınız için uyanasınız diye sert söylüyorum." sözlerini sarf eden Şener, hükümetin 11. Kalkınma Planı'nı geri çekerek, 2020-2023 dönemine ilişkin yeni bir plan hazırlaması gerektiğini savundu.

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, hükümetin ilgili metinlerinde ve hükümet üyelerinin konuşmalarında yaklaşık 10 yıldır 2023 hedeflerinin sıralandığını, ancak 11. Kalkınma Planı'nda bu hedeflere yönelik herhangi bir açıklamanın bulunmadığını söyledi.

Türkiye için bu yıl çıkarılarak 2020-2023 dönemine yönelik bir plan hazırlanmasının daha doğru olacağını dile getiren Tatlıoğlu, bugüne kadar yapılan planların hedeflerinin tutturulamadığını savundu. Tatlıoğlu, "9. Kalkınma Planı yüzde 100 sapmış. 10. Kalkınma Planı'nda sapmayan bir şey yok. Merkez Bankasının bütün raporlarında sapma var. Türkiye'de özel sektörde olsanız neyi rehber alacaksınız?" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır,AK Parti iktidarlarında 3 kalkınma planı döneminin tamamlandığını, bunların dördüncüsünün 11. Kalkınma Planı olduğunu belirtti.

Planda "bonkörce hedefler" bulunduğunu savunan Sındır, 11. Kalkınma Planı'nın, emekçi kesime "Kemerlerinizi sıkın." dediğini iddia etti.

Türkiye'de tarım sayımının en son 2001 yılında yapıldığına dikkati çeken Sındır, "17 yıldır bu ülkede genel tarım sayımı yapılmamış. Aradan geçen süreden sonra Kalkınma Planı'nda 'Tarım sayımı yapılacak.' deniliyor. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde tarım sayımının yapılmaması düşüncesizlik mi yoksa beceriksizlik mi?" ifadelerini kulandı.

AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim, 11. Kalkınma Planı'nda ekonomide istikrar ve sürdürülebilirlik ile refah artışının hedeflendiğini söyledi.

Daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye'ye erişileceğini dile getiren Erim, 11. Kalkınma Planı döneminde istikrarlı ve güçlü büyüme, rekabetçiliğin geliştirilmesi ve verimliliğin artırılmasının amaçlandığını kaydetti.

Faiz oranlarının yatırımları etkilediğine işaret eden Erim, "Faizin düşürülmesine yönelik atılacak adımlar, enflasyonun düşmesine ve yatırımların artmasına neden olacak. Böylece daha fazla büyüme ve üretime imkan sağlanacak. Artan üretim enflasyonu aşağıya çekecektir." dedi.

Erim, Kalkınma Planı döneminde Türk markaların bilinirliğinin artırılması, daha rekabetçi hale getirilmesi ve üretimde yeni teknolojilerin kullanılmasıyla çağın yakalanabileceğine de işaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, konuşmasında, 15 Temmuz sonrası Türkiye'nin genlerinin bozulduğunu, bu olayın, hem ekonomiyi hem hukuku hem de demokrasi kalitesini etkilediğini belirterek, 15 Temmuz sonrasında denge ve yönetim mekanizmalarının, güçler ayrılığının yok edildiğini ve "tek adam tarafından karar alındığını" iddia etti.

11. Kalkınma Planının bir hukuksuzluğun itirafı olduğunu öne süren Öztrak, "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nda açıkça diyor ki; bütçeyi, plana, orta vadeli plana ve orta vadeli programa göre hazırlayacaksın. 11. Kalkınma Planı sonradan geliyor. İlk yılı 2019 ama 2019'un bütçesini uyguluyorsunuz. Yasa açıkça çiğnenmiş." diye konuştu.

Hükümetin Kalkınma Planı'nı seçimler nedeniyle gecikmeli sunduğunu savunan Öztrak, "Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla seçim meydanlarında dolaşırken 4 Mart 2019'da, '31 Mart seçimleri 2023 hedeflerimizin önündeki son engeldir.' demiş. 4 Mart'ta AK Parti Genel Başkanı'nın 'Tutturacağız.' deyip tutturamadığı hedeflerin yarıya inmesinin sebebi, AK Parti'nin 31 Mart seçimleri sonrası mızıkçılık yapması mıdır?" ifadesini kullandı.

Öztrak, CHP'nin de daha önce hazırladığı seçim beyannamesinde, Türkiye'nin 2023 yılı ihracatı için 500 milyar doların üzerinde hedef belirlediğine işaret ederek, "Bu hedefler hayal değildi. Türk ekonomisinin potansiyeli bu hedefleri tutturmaya müsaitti. Ülke çok kötü yönetildi. O kötü yönetimin sonucunda bu hedefleri tutturamadık. Bugün buraya gelen plan, aslında kötü yönetimin açık seçik itirafıdır." görüşünü dile getirdi.

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ucube bir sistem olduğunu" savunan Öztrak, "Ucube bir sistem, ucube bir planı Meclise getirmiş durumda." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, 11. Kalkınma Planı'nı sunarken kullandığı üslup nedeniyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'a teşekkür etti.

2023 hedeflerinin AK Parti tarafından 2011 yılından önce açıklandığını hatırlatan Hamzaçebi, 11. Kalkınma Planı'nda açıklanan rakamlarla bu hedeflerin gerçekleşme imkanının ortadan kalktığını söyledi.

Hamzaçebi, hükümetin, kalkınma planı, yıllık program ve bütçenin sunulmasına yönelik gerekli sıralamayı izlemediğini belirterek, kalkınma planının bugün gerçekleştirilen görüşmelerinin de "Dostlar alışverişte görsün." anlayışıyla yapıldığını iddia etti.

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Türkiye'nin yerli paralarla ticaret öngördüğünü, petrole yönelik bağımlılığını azaltmak için de yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğini anlattı.

11. Kalkınma Planı'nda ihracat kompozisyonunda yüksek katma değerli ürünlerin artırılmasının hedeflendiğine dikkati çeken Çelebi, dijitalleşmeyi öne çıkaran yaklaşımı da barındıran 11. Kalkınma Planı'nda stratejik sektörlerin desteklenmesinin de yer aldığını söyledi.

Çelebi, "11. Kalkınma Planı ayağı yere basan, hedeflere kilitlenmiş, insan yaklaşımını öne çıkarmış, vizyoner bir milletin hedefler manzumesidir. Gönül, bütünüyle gerçekleşmesini istiyor. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle ülkemiz kalkınmada, gelişmede çok daha ileri noktalara gidecektir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 11. Kalkınma Planı'nın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda gerçekleştirilen görüşmeleri sırasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, milletvekillerinin yönelttiği eleştiri ve soruları yanıtladı.

Yüce milletin devleti, bayrağı ve demokrasisi için direniş destanı yazdığı 15 Temmuz 2016'nın 3. seneidevriyesinin yaşandığına işaret eden Oktay, Türk milletinin tarih boyunca hiçbir yabancı gücün hakimiyeti altına girmeyi kabul etmediğini, hiçbir gayri milli unsura boyun eğmediğini vurguladı.

Oktay, sosyolojik bir maya olan ve nesilden nesile aktarılan bu özelliğiyle Türk milletinin, 15 Temmuz günü özgürce havasını teneffüs ettiği, suyunu içtiği, ekmeğini yediği bu ülkenin milletine ve devletine büyük bir ihanet çabası içinde olanlara fırsat vermediğine dikkati çekerek, "Milletimiz, darbeci zihniyet ve arkasındaki güçler dahil olmak üzere dost düşman herkesin anlayabileceği esaslı bir demokrasi dersi vermiştir." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, demokrasinin ve bağımsızlığın sembolü olan Yüce Meclis'e bomba yağdırarak milli iradeyi susturacağını sanan dış destekli FETÖ'cü darbeci çetelerin girişimine en büyük cevaplardan birinin de yine o gece şanlı direnişte birleşen ve Yüce Meclisi terk etmeyen parlamento üyeleri tarafından verildiğini; milletine, devletine, vatanına ve bayrağına bağlı güvenlik güçlerinin, kurum ve kuruluşlarla tek vücut olarak hainleri püskürttüğünü kaydetti.

Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm dünya, televizyon ekranlarından milli birliğimize ve beraberliğimize el uzatıldığında Cumhurbaşkanımızın çağrısına uyarak milletçe nasıl kenetlendiğimizi ve nasıl yekvücut olduğumuzu görmüştür. Ülkemizin kalkınmasından ve bölgesinde hızla yükselen bir değer olmasından rahatsız olan tüm odaklar, milletimizin verdiği bu destansı cevap karşısında şaşkınlığını gizleyememiştir. Özgür ve demokratik bir ortamda yaşamımızı sürdürmemizin müsebbibi olan tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Şehit ve gazi yakınlarımıza da büyük bir minnetle saygılarımı sunuyor, onların her birinden ve yetiştirdikleri evlatlardan, sahip oldukları eş, ana ve babalardan Allah razı olsun diyorum."

****HABERİN DEVAMINI "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.