TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı.

11 Temmuz 2019 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya "Srebrenitsa soykırımının 24. yılı", İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok "Balıkesir'in sorunları", CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer "gıda terörü" konularında gündem dışı konuşmalar yaptı.

Ali Özkaya, Bosna Hersek'in doğusundaki Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan soykırımın 24. yılı olduğunu hatırlatarak, "24 yıl önce Avrupa'nın ortasında yaşanan bir dramı, Srebrenitsa soykırımını unutmadık, insanlığın alnında kara bir leke gibi duran bu vahşeti hiçbir zaman unutmayacağız." ifadesini kullandı.

Sırp kuvvetlerinin, 11 Temmuz 1995'te güvenli bölge Srebrenitsa'yı işgal ettiğini anlatan Özkaya, "Birleşmiş Milletler Koruma Gücü'nün Hollandalı askerleri, Sırpların önünden çekilerek görevlerini yapmamışlardır veya gizli görevlerini yapmışlardır." diye konuştu.

Sırp işgalcilerin, Srebrenitsa ve çevresinde İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Avrupa'nın gördüğü en büyük soykırımı yaptıklarının altını çizen Özkaya, şunları söyledi:

"Sırplar bebek, çocuk ve kadınlar dahil 8 bin 732 Boşnak'ı katlederek toplu mezarlara atmış, 30 bin civarında Müslümanı silah zoruyla evlerinden kovmuş, Türk, Boşnak ve İslam eserlerini tahrip etmiş ve her çeşit vahşeti sergilemişlerdir. Türkiye olarak o gün Bosna'da olduğu gibi bugün de tüm mazlum milletlerin yanındayız. Aliya İzzetbegoviç'in, 'Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey, düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır.' sözleri de Srebrenitsa'da olduğu gibi bugün de yaşanan benzer trajedilerde sessiz kalmayacağımızı ve kalmamamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor."

Genel Kurulda milletvekilleri, Srebrenitsa soykırımına dikkati çekmek amacıyla yakalarına Srebrenitsa çiçeği taktı. Srebrenitsa soykırımının 24. yılına ilişkin düşüncelerini dile getiren milletvekilleri, soykırımda hayatını kaybeden Boşnaklara Allah'tan rahmet diledi.

TBMM Genel Kurulunda İYİ Parti, HDP ve CHP'nin verdikleri grup önerileri görüşüldü.

Partisinin Uyuşturucu, Uyarıcı ve Madde Bağımlılığına ilişkin verdiği Araştırma Önergesi üzerinde söz alan İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, terör örgütlerinin uyuşturucudan aldığı gelirle finans ihtiyaçlarını karşıladığını söyledi.

Türkiye'nin uyuşturucu güzergahı üzerinde bulunduğunu, madde kullanım yaşının ilkokul seviyelerine indiğini belirten Öztürk, "Emniyet Genel Müdürlüğü verileri tehlikenin boyutunu en acı gerçeğini ortay koymaktadır. Ülkemizde 2017 yılında 14 yaşında 3 evladımız hayatını kaybetti. Sentetik uyuşturucunun kullanımına bağlı olarak yaşanan ölemlerde Avrupa ülkeleri arasında birinci sıradayız. Sentetik uyuşturucu çok ucuz olduğu için çabuk ulaşılabiliyor. Gençlerimiz tehdit altında. Uyuşturucu ile mücadelede ayrı bir kurumun kurulması gerekir." diye konuştu.

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş da uyuşturucu ile mücadeleye ilişkin TBMM'de bir komisyonun kurulması gerektiğine dikkati çekerek, verilerin madde bağımlılığına bağlı olarak yardım talep sayısının her geçen gün arttığını söyledi. 2013 yılında 11 binden fazla kişinin yardım talebinde bulunduğuna işaret eden Beştaş, uyuşturucu ile mücadelede ciddi adımların atılması gerektiğini vurguladı.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, AK Parti'nin 17 yıllık iktidarı döneminde, uyuşturucu ile mücadele konusunda samimiyetsiz davrandığını öne sürdü. Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, CHP Grubunun, 'uyuşturucu ile mücadele komisyonu' kurulması önerisinin AK Parti’nin oylarıyla reddedildiğini anlatarak, "Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımı bu iktidar döneminde arttı, hatta ilkokul seviyesine kadar indi. Okullarda koruyucu, önleyici ve iyileştirici tedbirler alınarak, uyuşturucu madde kullanımının zararları konusunda etkili ve nitelikli çalışmalar yapılmadı." ifadelerini kullandı.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur ise uyuşturucu kullananların sadece kendisine değil ailesine ve çevresine de zarar verdiğini belirterek, "AK Parti hükümetleri döneminde uyuşturucuyla mücadelede önemli çalışmalar yapıldı. Gümrükler güçlendirildi, sokaklarda narkotimler görevlendirildi. Eğitim programlarına ağırlık verildi. Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu oluşturuldu." ifadelerini kullandı.

İYİ Parti'nin grup önerisiyle birlikte HDP'nin "Bingöl, Mardin ve Tunceli illerinde kadınlara karşı işlendiği iddia edilen suçlara" ve CHP'nin "Çay üreticilerinin sorunlarına" ilişkin grup önerileri de reddedildi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "kapanmayan yara" Srebrenitsa soykırımının 24. yılı olduğunu hatırlatarak, Bosna Hersek'in doğusunda Srebrenitsa'da 24 yıl önce bugün başlayan katliamda 8 bin 372 Boşnak sivilin, Sırp askerlerce katledildiğini belirtti.

Hayatını kaybedenlerden şu ana kadar yalnızca 6 bin 500 kurbanın kimliğinin tespit edildiğini söyleyen Türkkan, bu yıl kimlikleri tespit edilen 36 kurbanın daha Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedileceğini dile getirdi.

Avrupa'nın ortasında, Birleşmiş Milletlerin göz yumduğu bir soykırım yaşandığına dikkati çeken Türkkan, "Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmesine rağmen Boşnaklar, 400 Hollandalı askerin bulunduğu bölgede bizzat Hollandalılar tarafından, katledilsinler diye Sırpların eline teslim edildi. Dünyada sıklıkla özellikle ülkemize insan haklarından en çok bahseden, geçmişleri bu tip kirli sayfalarla dolu Hollanda'dan bahsediyorum." diye konuştu.

Soykırımda kadınların ve küçük yaşta çocukların da öldürüldüğünün belgelerle kanıtlandığını ifade eden Türkkan, şöyle devam etti:

"2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşen en büyük katliam olan Srebrenitsa soykırımı yalnızca Bosna Hersek'te değil dünyada acının ve adalet arayışının sembolü oldu. Katliamın 24. yılında insanlık tarihinin yüz karası olan soykırımı gerçekleştirenleri, buna seyirci kalanları nefretle anıyorum. Hayatını kaybeden Boşnak kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Srebrenitsa soykırımının 24. yılı olduğunu hatırlattı.

"8 bin 372 Müslümanın vahşice katledildiği bu acı olayın üzerinden 24 yıl geçse de acısı halen yüreğimizdedir." diyen Bülbül, savaş suçlusu Ratko Mladiç komutasındaki Sırp birliklerin, 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'yı ele geçirdiğini hatırlattı.

Şehirde yaşayan sivillerin, Sırp katillerin şehre girmesinden itibaren Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan Hollandalı askerlere sığınmak istediklerini anlatan Bülbül, "Hollandalı askerler, gece yarısı BM Koruma Gücü'nün Hollandalı komutanının verdiği emirle Srebrenitsa'yı boşaltmışlardır. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan komutan Thom Karremans, kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etmiştir. Bu nedenle Bosnalı kardeşlerimiz vahşice katledilmiştir." diye konuştu.

Savaştan sonra müebbet hapse mahkum edilen katil Ratko Mladiç'in, 11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da sarf ettiği sözlerin, tarihin karanlık sayfalarına yazıldığını belirten Bülbül, şunları söyledi:

"Sırp bayramı arifesinde şehri milletine armağan ettiğini söyleyen katil Mladiç, 'Nihayet bu topraklarda Türklerden intikam alma zamanı gelmiştir.' diyerek Türk ve Müslüman düşmanlığını alenen dile getirmiştir. Yaşanan bu büyük zulme Batılı devletler sessiz kalmış, özellikle BM bünyesinde görev yapan Hollanda, soykırımdaki rolü itibarıyla sorumlu tutulması gereken ülkeler arasında olmuştur. Daha sonra ortaya çıkan bir video kaydında Sırp generalin, kenti boşaltan Hollandalı komutana hediye verirken görüntüleri dahi ortaya çıkmıştır. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007'deki kararında Srebrenitsa ve civarında yaşananları soykırım olarak kabul etmiştir. Acıları halen içimizde olan Bosnalı şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet dilerken, bu soykırımı yapanları ve buna göz yumanları lanetliyoruz."

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da 24 yıl önce Sırp ırkçıları tarafından gerçekleştirilen Srebrenitsa soykırımını kınadığını belirtti.

Kurtulan, "Meclisimizde, başta Kürtler olmak üzere dünyanın her yerinde insanlığa karşı işlenen bu katliamları hep beraber kınadığımız günleri görmeyi umut ediyorum." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "24 yıl önce gerçekleşen ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi Srebrenitsa soykırımını, bu katliamı, bu insanlık suçunu lanetliyoruz." diye konuştu.

Aradan 24 yıl geçmesine rağmen halen kurbanların mezarlarına kavuşma sürecinin sürdüğünü kaydeden Özel, "Çünkü kemiklerin ayrıştırılması işlemi sürüyor. Bugün 33 kurban daha toprağa verilecek. Tüm ailelerin başlarında dua edebilecekleri mezarlara sahip olmalarını ümit ediyoruz." diye konuştu.

"Ne yaparsak yapalım, ne yaparsanız yapın ama soykırımları unutturmayın" diyen Aliya İzzetbegoviç'i rahmetle andıklarını dile getiren Özel, şunları kaydetti:

"Katliamdan 3 yıl önce yaklaşmakta olan bu tip katliamlara karşı orada bulunanlarla dayanışmak için Sırp kuşatmasındaki Bosna'ya, ateş altındaki Mostar'a ilk ziyareti gerçekleştiren dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı minnetle anıyoruz. Kendisine acil şifalar diliyoruz. CHP'nin bu tip uluslararası konularda ve soydaşlarımızla ilgili dünyaya kafa tutulması gereken durumlarda, Cumhuriyetin kurulduğu dönemden itibaren İkinci Dünya Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve Srebrenitsa katliamındaki tavrı, bugünkü duruşuyla son derece paralel ve köklerinden aldığı güçle ülkenin bugünkü ortak meselelerine karşı gösterdiği tavrın altını bir kez daha çizmek istiyoruz."

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "24 yıl önce bugün Srebrenitsa'da sızısını halen içimizde taşıdığımız, tarifi mümkün olmayan acılar yaşandı." dedi.

Avrupa'nın göbeğinde, dünyanın gözü önünde yaşanan bu soykırımı hiçbir zaman unutmadıklarını, unutturmayacaklarını vurgulayan Akbaşoğlu, şunları kaydetti:

"Küresel sistemin sınıfta kaldığı o gün Bosna Hersekli kardeşlerimizin acısını hafifletmek ve paylaşmak için elimizden gelen gayreti nasıl gösterdiysek bugün de tüm kalbimizle onların yanındayız. Yalnızca Boşnak kardeşlerimiz değil hiç kimsenin böyle bir duruma düşmemesi, böyle katliamların yaşanmaması için yeniden büyük Türkiye'nin öncülüğünde adil ve merhametli bir dünyanın inşa edilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Yaşanan soykırımın 24. yılı nedeniyle katledilen Boşnak kardeşlerimize ve milli kahraman Aliya İzzetbegoviç'e Rabbim'den rahmet ve mağfiret diliyorum."

Genel Kurulda, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) boşalan 3 üyelik için seçim yapıldı.

AK Parti Yunüs Emre Kars ile Nurullah Öztürk'ü, CHP Şafak Akça ve Faruk Bildirici'yi, HDP ise Mehmet Mahsum Akgündüz, Ali Ürküt'ü aday gösterdi.

Genel Kurulda yapılan gizli oylamada, AK Parti kontenjanından Yunüs Emre Kars 17, Nurullah Öztürk 305 oy, CHP kontenjanından Şafak Akça 8, Faruk Bildirici 283 oy, HDP kontenjanından Mehmet Mahsum Akgündüz 6, Ali Ürküt 278 oy aldı.

Bu sonuçla Nurullah Öztürk, Faruk Bildirici ve Ali Ürküt RTÜK'ün yeni üyeleri oldu.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve bazı AK Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, Türkiye'nin turizm hedeflerine ulaşması amacıyla imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılması, turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin artırılması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulacak.

Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili kuruluşu olacak, tüzel kişiliği haiz ve özel hukuk hükümlerine tabi tutulacak.

Yönetim, İcra ve Danışma kullarından oluşacak ajansın karar organı Yönetim Kurulu olacak.

Yönetim Kuruluna, Kültür ve Turizm Bakanı başkanlık edecek.

Yönetim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısı, Tanıtma Genel Müdürü, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilenler hariç olmak üzere havalimanı ve terminal işletmelerini temsilen en yüksek cirosu alan ilk iki işletme arasından her üç yılda bir sırayla görevlendirecekleri bir kişi, bakanlıktan turizm işletmesi belgeli tüm tesislerin bulundukları coğrafi bölge bazında temsilini sağlamak üzere Marmara ve Akdeniz bölgelerinden ikişer üye, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden birer üye ile seyahat acentesi işletme belgesi sahiplerinin ilgili mevzuatı uyarınca kendi aralarında yapacakları seçimle belirlenecek bir kişi olmak üzere toplam 15 üyeden oluşacak.

- İcra ve Danışma kurullarının yapısı

Ajansın yürütme organı İcra Kurulu, Tanıtma Genel Müdürlüğünden sorumlu Bakan Yardımcısının başkanlığında, Tanıtma Genel Müdürü, bakanlıktan turizm işletmesi belgeli tesislerden Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerini temsil eden Yönetim Kurulu üyeleri arasından bakan tarafından seçilen 3 üye olmak üzere toplam 5 üyeden oluşacak.

Yönetim ve İcra kurullarına danışmanlık etmek ve tavsiyelerde bulunmak üzere Danışma Kurulu oluşturulacak. TOBB, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu ve Türkiye Otelciler Birliği temsilcileri, dönüşümlü görev yapmak üzere otel yöneticileri derneklerinden en fazla üyesi olan 2 derneğin temsilcilerinden biri, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği temsilcisi ile Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği temsilcisi, Türkiye Belediyeler Birliği temsilcisi Danışma Kurulunun doğal üyesi olacak.

Kurulların üyelerine bu görevlerinden dolayı herhangi bir ücret veya huzur hakkı ödenmeyecek.

- Turizm yatırımları yapmak için kurulan şirketlere destek

Ajans, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen turizm strateji ve politikaları doğrultusunda Türkiye'nin turizm hedeflerine ulaşmasına, turizm olanaklarının dünyada tanıtılmasına ve pazarlanmasına ilişkin strateji geliştirecek, tanıtım faaliyetlerini yürütecek.

Turizm sektörü ve pazarının ihtiyaçlarını, eğilimlerini belirleyerek ilgililere tavsiyelerde bulunacak olan ajans, turizm potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılmasına, turizm yatırımlarının ve ülke ekonomisindeki payının arttırılmasına yönelik çalışmaları yapacak.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, turizm sektörünün hizmet kalitesinin ve niteliğinin artırılması için gerekli tüm çalışmaları yürütecek.

- Hibe alabilecek

Ajans, turizmin ülke ekonomisindeki payının artırılması amacıyla her türlü faaliyet, iş, işlemleri yapabilecek, destek ve kaynak sağlayabilecek.

Ajans, faaliyetleriyle ilgili yurt içi ve yurt dışından hibe alabilecek.

Ajansın gelirleri; genel bütçeden aktarılan tutarlardan, turizm paylarından, her türlü bağışlardan, yardımlardan, ajansın faaliyetlerinden elde edilen gelirlerden oluşacak.

Ajansın gelirlerinin en az yüzde 85'i ülke turizminin tanıtılmasına yönelik faaliyetlerin, kalan kısmı ise diğer faaliyetlerin finansmanında kullanılacak.

Ajansın bütçesi, ajansın yıllık program ve faaliyetleri dikkate alınarak İcra Kurulu tarafından 1 yıllık hazırlanacak, her yıl ağustos ayı sonuna kadar Yönetim Kuruluna sunulacak. Yönetim Kurulunca incelendikten sonra uygun bulunan bütçe, Kültür ve Turizm Bakanı'nın onayıyla yürürlüğe girecek.

- Turizm payı alınacak

Ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere turizm payı alınacak.

Buna göre, turizm payı; bileşik tesisler ile konaklama tesislerinde, bakanlıktan belgeli yeme-içme ve eğlence tesisleri, deniz turizmi tesisleri ile bakanlıktan belgeli deniz turizmi araçlarından binde 7,5; seyahat acentalarından uçak bileti satışı hariç on binde 7,5; Havayolu işletmelerinin ticari yolcu taşımacılığı faaliyetlerinden on binde 7,5; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünce işletilenler hariç havalimanı ve terminal işletmelerinden binde 2 oranında olmak üzere, bu ticari işletmelerin yatırımcısı veya işletmecisi olan gerçek veya tüzel kişilerin, bu işletmelerdeki faaliyetleri sonucunda elde ettikleri net satış ve kira gelirlerinin toplamı üzerinden alınacak.

Kış, termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi Bakanlık tarafından teşvik edilmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde elli indirimli olarak uygulanacak.

1 Ağustos 2019'dan başlamak üzere ağustos ve eylül aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannameler 26 Ekim 2019'a kadar verilecek, beyanlar üzerine ödenmesi gereken turizm payları da aynı tarihte ödenecek.

Turizm payı, Katma Değer Vergisi Kanunu'na göre vergi mükellefinin tabi olduğu vergilendirme dönemini takip eden ayın 24. günü sonuna kadar; gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayanlar ise ayın 26. günü akşamına kadar vergi dairelerine ödenecek.

Tahsil edilen turizm payının yüzde 5'i genel bütçe geliri olarak ayrıldıktan sonra kalan kısmı emanet hesabına alınacak, en geç takip eden ayın 20. günü ajansın banka hesabına aktarılacak.

Ödenen turizm payı, kurumlar vergisi ve gelir vergisi mükellefleri tarafından matraha esas kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, turizm payına ilişkin beyannamelerin verilme sürelerini, turizm payının beyan ve ödeme sürelerini kanuni süresinden itibaren 1 ayı geçmeyecek şekilde yeniden belirlemeye yetkili olacak.

Ajansın ana gelir kaynağını oluşturan turizm payına ilişkin mükellefiyet 1 Ekim 2019'da başlayacak.

- Bağımsız denetime tabi olacak

Ajansın, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına uygun olarak hazırlanan yıllık finansal tabloları, bağımsız denetime tabi olacak.

Bağımsız denetim, Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından kamu yararını ilgilendiren kuruluşların denetimini yapmak üzere yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarının en az 3'ünden teklif alınarak İcra Kurulunca yaptırılacak.

Denetim sonucunda düzenlenen bağımsız denetim raporları Sayıştaya gönderilecek. Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'ye gönderecek.

- Sayıştay ve Kamu İhale kanunlarına tabi olmayacak

Ajans, her türlü dava ve icra işlemlerinde teminat yatırmadan, faaliyetleri nedeniyle düzenlenecek kağıtlara ilişkin damga vergisinden, Sayıştay Kanunu ve Kamu İhale Kanunu'ndan muaf olacak.

Ajansta, İş Kanunu'na tabi personel istihdam edilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alınmasına dair ilgili mevzuat hükümleri, ajans tarafından istihdam edilecek personel hakkında uygulanmayacak.

Ajans Yönetim Kurulu üyeleri, seçim yapılıncaya kadar havalimanı işletmeleri ve bakanlıktan turizm işletmesi belgeli tesislerin temsilcileri arasından Kültür ve Turizm Bakanı tarafından atanacak.

Genel Kurulda, teklifin kanunlaşmasının ardından uluslararası anlaşmaların görüşmelerine başlandı.

****HABERİN DEVAMINI "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.