TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Türkiye'nin turizm fırsatlarının dünyada tanıtılması, turizm yatırımlarının ülke ekonomisindeki payının ve hizmet kalitesinin arttırılması için Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin birinci bölümünde yer alan 6 madde kabul edildi.

10 Temmuz 2019 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Bilgiç, gündem dışı konuşmaların ardından, HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven'i, milletvekili yemini etmesi için kürsüye çağırdı.

Güven, milletvekili yemini etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Türkiye'nin, insanlığın umudu ve vicdanı olduğunu belirterek, "Bu, bizim küresel anlamda sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu da ifade etmektedir. Türkiye hakikaten bu sorumluluğunun bilincinde hareket etmekte ve gerek bölgesel gerek küresel platformlarda bu hassasiyeti tüm insanlık adına yüksek sesle haykırmaktadır." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, iyi niyetle üyesi olduğu sendikanın FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçeyle görevinden el çektirilen bir kişinin, 2 yıl boyunca üniversitede okuyan çocuklarına bakmak için inşaatlarda hamallık ve amelelik yaptığını söyledi.

"Vatan haini" ilan edilen bu kişinin kanser sonucu yaşamını yitirdiğini dile getiren Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

"Hükümete, hükümetin sözcülerine, grup başkanvekillerine sesleniyorum; yeter artık. Bu yargı reformu mu neyse, bugün görüştüğümüz turizm reformu da dahil, hepsinden daha önemli olan şey, bu Türk devletini, bu Türk yurdunu ayağa kaldıracak olan şey adalet reformudur. Bunu inşa etmezsek, bu topraklarda adaleti hakim kılamazsak, İlhami Ağabey gibi binlerce insanı, İlhami Keleş gibi binlerce mazlumu ahirette kendimize azap sebebi edeceğiz, yüzlerine bakamayacağız."

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gezi olaylarını anımsatarak, Ali İsmail Korkmaz'ın yaşam savaşını 10 Temmuz'da kaybettiğini belirtti.

Korkmaz'ı ve hayatını kaybedenleri saygıyla anan Özel, "Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek katılımlı, en barışçıl ve bütün dünyaya Türkiye'de hala daha umudun, gençlerin olduğunu, bir başka Türkiye'nin olduğunu gösteren Gezi direnişini ve Gezi direnişçilerini saygıyla selamlıyorum." diye konuştu.

Özel, bugünün aynı zamanda Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Mehmet Ali Aybar'ın ölümünün seneyi devriyesi olduğunu hatırlatarak, TİP'in bugün yeniden parlamentoda müzakerelere katılıyor olduğuna işaret etti.

Türkiye'de gazetecilerin can çekiştiğini öne süren Özel, "SETA'nın uluslararası basın kuruluşlarının muhabirlerini fişlediği ve hedef gösterdiği belgeyi, AK Parti sözcüsünün Genel Kurulda sahiplendiğini" söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tanıtımı yapılırken milletvekillerinin daha fazla sorunu çözebileceğinin anlatıldığını ancak bu durumun gerçeği yansıtmadığını belirten Özel, "Belki sesimizi bir yerlerde o güçlü yürütmeniz duyuyorsa belki bu işler çözülür." ifadelerini kullandı.

Ankara'da hayatını kaybeden Şule Çet cinayetine ilişkin davayı takip ettiklerini kaydeden ve kadın cinayetlerinin arttığını söyleyen Özel, bu konuya ilişkin raporların, araştırmaların dikkate alınmasını istedi.

Özel, İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu'nun sözlerine katıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Hukuk herkese lazım ama en çok Türkiye'ye lazım. Aslında çok şey söyleyecektim. Sayın Ağıralioğlu'nun anlattığı o acılı, yürek burkan, gırtlak düğümleyen hikayeyi bir kere daha dinlesinler. Hukuka ne çok ihtiyacımız olduğuna ilişkin en güzel örneği Sayın Ağıralioğlu ifade etti."

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, 10 Temmuz'un Dünya Hukuk Günü olarak kabul edilmesinin üzerinden geçen 50 yıla rağmen dünyada hukuk yoluyla barış sağlanamadığına işaret etti.

Dünyada hala "Hak güçlünündür." kuralının temel belirleyici olduğuna dikkati çeken Bülbül, Türkiye'nin son iki yüz yıllık mazisinde uluslararası camianın çifte standartlı bakışına ve uygulamalarına muhatap olduğunu söyledi.

Bülbül, "Türkiye'nin uluslararası hukukun askıya alındığı böyle bir dönemde, aynen çift başlı Selçuklu kartalı gibi hem Doğu'ya hem Batı'ya bakan ve meseleleri Ankara merkezli okuyup adaleti hakim kılacak bir medeniyet inşa etme gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır." şeklinde konuştu.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Gezi olaylarında yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz'ın şahsında Gezi'yi ve Gezi'de hayatını kaybedenleri andı.

10 Temmuz'un aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın kuruluş yıl dönümü olduğunu belirten Kurtulan, şunları söyledi:

"Bugün 133 gazeteci cezaevinde. Türkiye en çok gazetecinin hapiste olduğu ülke konumunda. Milletvekilimiz Ahmet Şık hala gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılanıyor. Eren Erdem hala tutuklu. Toplum doğru ve etik haber almayı arar duruma gelmişken iktidar gazeteciliği suç olarak lanse etmeye devam ediyor. Gazetecilere yönelik utanç verici fişleme belgeleri yayınlanıyor."

Şule Çet davasının bu ülkenin vicdan davası olduğunu dile getiren Kurtulan, kadın lehine politikalar üretilmediğini öne sürdü.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 10 Temmuz'un hem Dünya Hukuk Günü hem de Srebrenitsa'daki katliamının seneyi devriyesi olduğunu anımsattı.

Ecdadın 4 asır boyunca Bosna'da Sırpları, Hırvatları, Boşnakları, Kudüs'te Yahudi ve Hristiyanları temel hak ve özgürlükler ekseninde bir arada yaşattığını ifade eden Akbaşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu büyük medeniyet yaklaşımı, mülkün temeli olarak adaleti görme ve onu tahakkuk ettirme, bütün insanlar için bunu tahakkuk ettirme yaklaşımı 'Osmanlı Barışı' dönemi olarak dünya tarihine geçmiştir. Şimdi aynı yürüyüşün, aynı medeniyet tasavvurunun, aynı paradigmanın mümessilleri olarak, Gazi Meclisin mensupları olarak, inşallah, hep beraber 'Dünya 5'ten büyüktür.' diyen Cumhurbaşkanımızın, Türkiye'nin önderliğinde, bütün insanlığın adil ve merhametli yeni bir dünya düzeninde de yaşayabilmelerinin temini hususunda Türkiye, insanlığın umudu ve vicdanıdır. Bu, bizim küresel anlamda sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu da ifade etmektedir. Türkiye hakikaten bu sorumluluğunun bilincinde hareket etmekte, gerek bölgesel gerek küresel platformlarda bu hassasiyeti tüm insanlık adına gerçekten yüksek sesle haykırmaktadır."

Genel Kurulda daha sonra parti gruplarının önerilerinin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP, İYİ Parti ve HDP'nin gündeme ilişkin önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda ilk olarak İYİ Parti'nin "TBMM'nin yasama ve denetim fonksiyonlarına" ilişkin araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına dair önerisi ele alındı.

Öneri üzerinde AK Parti Grubu adına söz alan Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "Parlamenter sistemin neyini özlemiş olabiliriz? Her 10 yılda ürettiği darbeleri mi, postmodern, muhtıra, askeri darbeleri mi?" diye sordu.

Yeni sistemde yasama, yürütme ve yargının daha keskin çizgilerle birbirinden ayrılarak kuvvetler ayrılığı ilkesinin tam anlamıyla tesis edildiğini belirten Tunç, kanun yapma yetkisinin münhasıran Meclise ait olduğunu ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Tunç'un, kanun yapma yetkisinin Meclise ait olduğuna yönelik sözlerine karşılık, "Ciddi misiniz ya Yılmaz Bey? Ciddi misiniz? Yani buna inanıyorsanız ben hakikaten size şefkat duyacağım." dedi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Özel'i bu sözleri nedeniyle uyardı.

CHP'li Özel'in "Retoriğin bir gereği olan dikkati çekme hususuna yönelik olduğunu sizin dışınızda anlamayan olmadı." şeklindeki sözleri üzerine de Bilgiç, "Ben anlamadım efendim yani kusura bakmayın. Milletimiz de anlamıyor sizi bu yüzden." dedi.

Tüm darbelerin parlamenter sistemlerde yapılmadığını söyleyen Özel, "Modura'ya darbe yapılıyor, parlamenter sistem mi var?" diye sordu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ'ın "Kim yapıyor bu darbeleri, kimin eli var?" sorusu üzerine de Özel, "Kim yapıyorsa Allah belasını versin." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, iktidarın yeni sistemde kuvvetleri bir kişide birleştirdiğini, bu nedenle mutlak iktidarın ortaya çıktığını iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde "Paralel bir Meclis" bulunmadığını ve yeni sistemin, rejime kastetmediğini vurgulayarak, "Bunların hiçbirisi doğru tanımlamalar, yaklaşımlar değildir. Bunların hepsi hayali, varsayımsal yaklaşımlardır, gerçekle uzaktan yakından ilgi ve alakası yoktur." diye konuştu.

Her sistemin kendi mantığı, mantalitesi ve kavramlarıyla değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Akbaşoğlu, "Eskiye dönüş söylemlerini dillendirmek, en basit ifadesiyle milli iradeyi sindirememe ve milli iradeye saygısızlıktır." dedi.

İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

CHP'nin, "FETÖ ile ilişkili kişilerin para karşılığında aklandığı" iddialarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergenin görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, FETÖ ile mücadele konusunda samimi olunması gerektiğini ifade etti.

Arık, "Bu Gazi Meclis bu önergeye 'hayır' diyorsa ortada ciddi bir sorun ve samimiyetsizlik var demektir. 'Acaba ucu bana dokunur mu?' gibi bir endişe ve korku var demektir. 250 şehidin hatırasına saygısızlık var demektir." dedi.

FETÖ ile mücadelenin "sulandırılmaması" gerektiğini dile getiren Arık, "FETÖ'yü bir silah gibi kullanıp insanları zindanlara atıyorsanız bu işi sulandırıyorsunuz demektir. Sadece yeni parti kuracak diye Ali Babacan'a FETÖ sopasını gösteremezsiniz. FETÖ'nün siyasi ayağının konuşulması konusunda iktidar partisi ve ortağı sınıfta kalmıştır." diye konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, "FETÖ ile ilgili suçlu olan birisini suçsuz göstermeye gayret eden varsa, savcılıklara bu şikayetinizi bildirin. Bunu yapmayıp da 'araştıralım' demek yargı, yasama ve yürütme arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesiyle bağdaşmayan davranıştır." değerlendirmesinde bulundu.

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

HDP'nin "eğitimin sorunları" ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi de kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerinde söz alan milletvekilleri değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, "Ajansın bu haliyle turizm sektörünün adeta haraca bağlanacağını" savundu.

Teklife göre, Ajansın Kamu İhale Kanunu ve Sayıştay denetimine tabi olmayacağını anlatan Oral, ekonomik kriz ortamında işletmecilerin kar edip etmediğine bakılmaksızın cirolarından yüzde 1 pay alınmasının doğru olmayacağını vurguladı.

Oral, "Bir turizm şirketi sahibi olan Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız 'Benim de turizm şirketim var ve sektörü en iyi ben bilirim' mantığıyla hareket etmiş ve bu ajansı, temsilcilerin yoluna Deli Dumrul gibi dikmiştir. 'Sayın Kültür ve Turizm Bakanı' diyorum çünkü her zaman olduğu gibi bu kanun teklifi de Bakanlıkça hazırlanmış ve teklif sahibi AK Parti'li arkadaşlarımıza gönderilmiştir, onlar da imzalarını atıp bizim önümüze getirmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin TBMM'ye verdiği değer budur." ifadelerini kullandı.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, ajans kurulmasını desteklediklerini ancak şirketlerden alınacak ciro oranının düşürülmesi ve bu yıla ilişkin tahsilatın daha sonraki dönemde yapılması gerektiğini söyledi.

Seçim bölgesinde turizme yönelik sorunları sıralayan Şimşek, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı gerek Hazine ve Maliye Bakanlığının Mersin'e yönelik turizm yatırımlarını bir an önce hayata geçirmesini istedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy, görüşülmekte olan kanun teklifini "ucube" olarak nitelendirerek, düzenlemenin hazırlanması sırasında sektör ve yerel yönetimlerin görüşlerinin alınmadığını öne sürdü.

Özsoy, "Teklifle turizm işletmelerinin cirolarının yüzde 1'ine el konulacak. 'Vergi' denildi. Bu vergi değil, gasptır, haraçtır." diye konuştu.

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, yasa teklifinin 9 saat ihtisas komisyonunda tartışıldığını "ancak eleştiriler dikkate alınmadan, virgülü bile değişmeden Genel Kurula taşındığını" öne sürdü.

Yıldız, "Turizmde hedefi 35 milyar dolarsa, bunun yüzde 1'i 350 milyon dolar eder. Sayıştay denetimi yok, Kamu İhale Kanunu uygulanmıyor. Ne yapacaksınız bu parayı?" sözlerini sarf etti.

Bu ajansın turizmciye katkı sunmayacağını savunan Yıldız, "Hazinede para bitti. Bu tutar, Hazinenin kasasına geçirilmek için Ajans kuruluyor." görüşünü bildirdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Türk Havayolları'nın (THY) yeni uçağına şehit Eren Bülbül'ün memleketi Maçka'nın ismini verdiğini ve Bülbül'ün mezarı başında anma programı düzenlediğini anımsattı.

Bu programa sadece iktidar partisi mensuplarının katıldığını anlatan Örs, THY yönetimine, söz konusu etkinliğe Trabzon milletvekili olarak neden davet edilmediğini sordu.

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Türkiye'nin bu yıl ziyaretçi sayısını 54,1 milyon kişiye, turizm gelirini ise 35 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediğini belirterek, 11. Kalkınma Planı doğrultusuna 2023 yılı için öngörülen 70 milyar dolarlık turizm hedefine ulaşmak için Türkiye'nin tanıtımına yönelik çalışmaların önemine işaret etti.

Turizm ajansı kurarak turizm gelirlerini artıran ülkelerden örnekler veren İskenderoğlu, turizm ajanslarının ülkelerin ziyaretçi sayılarını ve turizm gelirlerini önemli ölçüde artırdıklarına dikkati çekti.

İskenderoğlu, "Bu yıl 187 milyon lira olan tanıtım bütçemiz, ajansın faaliyete geçmesiyle kademeli olarak 2023 yılına kadar 2 milyar liraya yükselecektir. Bu bütçe kapsamında Türkiye'nin turistik değerlerinin yurt içi ve yurt dışında tanıtılmasını sağlayarak turist sayısına ve turizm gelirine doğrudan olumlu katkı sağlamak hedeflenmektedir." diye konuştu.

Ajansın gelirlerinin en az yüzde 70'inin Türkiye'nin tanıtım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacağını bildiren İskenderoğlu, "Ajansın bütçesi İcra Kurulunca yıllık olarak hazırlanacak ve Yönetim Kurulunca onaylanacak, iştirak ettiği şirketlerin yıllık mali tabloları bağımsız denetime tabi olacaktır." ifadelerini kullandı.

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.