TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde görüşmeler tamamlandı.

09 Temmuz 2019 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Her ne ad altında olursa olsun eski sisteme dönüş özlemi taşımak siyasal gericiliktir." dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan "Kütahya'nın değerleri ve ildeki gelişmeler", CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap "Murat Dağı'ndan altın madeni çıkarılması projesi", MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 1. yılı" konularında gündem dışı konuşmalar yaptı.

Akçay, 9 Temmuz 2018'de fiilen yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne, neden ve nasıl geçildiğine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Türkiye'de 109 yıllık sürede demokrasi ve siyasi hayatın çok sayıda darbelerle, muhtıralarla, vesayet girişimleriyle kesintiye uğradığını, yapısal sorunlar nedeniyle çıkan hükümet krizleriyle siyasal istikrarın sağlanamadığını belirten Akçay, sistemdeki tıkanma ile erkler arasındaki kaymaların, devlet çarkının bozulmasına ve karar süreçlerinin laçkalaşmasına neden olduğunu söyledi.

Eski sistemle daha fazla mesafe alınamayacağının 15 Temmuz hain darbe girişimiyle iyice belli olduğunu ifade eden Akçay, sonuç olarak Türk milletinin, 16 Nisan halk oylamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne "evet" dediğini, 24 Haziran 2018 genel seçimleriyle de bu kararın teyit ve tescil edildiğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kefil ve referansının milli irade ve siyasal geçmiş olduğunu söyleyen Akçay, yeni sisteme keyfi olarak günlük siyasi dürtülerle değil, bir zaruret sonunda geçildiğini vurguladı.

Yapılması gerekenin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bütün kurum ve kurallarıyla yerleşip işletilmesine çalışmak olduğuna işaret eden Akçay, şöyle konuştu:

"Her ne ad altında olursa olsun eski sisteme dönüş özlemi taşımak siyasal gericiliktir. 'Tarafsız cumhurbaşkanı, partisiz cumhurbaşkanı' gibi söylemler yeni sistem bakımından gerçekçi olmayıp, cumhurbaşkanlığı makamını bir vesayet makamı olarak görmekten başka anlamı olmayan düşüncelerdir. Yeni sistem üzerinden öylesine garip eleştiriler ve özlemler dile getiriliyor ki bu eleştirileri ciddiye alırsak, bunların adeta siyasetsiz siyaset, iktidarsız iktidar istediklerini görüyoruz."

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 1 yıllık karnesine bakıldığında, sistemle yönetimde istikrarın, temsilde adaletin sağlandığını anlatan Akçay, "Hem kuvvetler ayrılığı daha belirgin hale gelmiş hem de her kuvvet kendi içinde güçlenmiştir ancak kuvvetler ayrılığının daha belirgin hale gelmiş olması; iki erkin arasına kale duvarları örülmesi anlamına da gelmemektedir. Yürütme ile yasama ilişkilerini kurumsallaştırıp formel hale getiren düzenlemeler zaman içinde elbette yapılacaktır." dedi.

"Güçlü yürütme, güçlü Meclis" hedefine ulaşıldığını vurgulayan Akçay, "Cumhurbaşkanı seçiminde barajın yüzde 50 artı 1'e çıkması milli iradeyi daha güçlü şekilde tahkim etmiş, iktidarın seçiminde müstesna bir uzlaşmayı sağlamıştır. Yürütmede çift başlılık ortadan kalkmıştır. Artık hükümet krizleri yaşanmayacaktır. Bu sistem aynı zamanda demokrasilerin temel özelliği olan uzlaşma imkanlarını teşvik etmiş ve ittifaklara imkan sağlamıştır. 24 Haziran 2018 seçiminde toplam 9 parti Meclise girmiş, 5 parti grup kurmuş, 96 yıllık TBMM'de en yüksek temsiliyete ulaşılmıştır." ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilke ve esaslarıyla oturması, kurum ve kurallarıyla güçlenmesinin zaman alacağına dikkati çeken Akçay, şunları kaydetti:

"Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığı ve güçlenmesi için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin doğru bir sistem olduğuna o gün olduğu gibi bugün de inanıyor ve bu sistemin sonuna kadar arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Cumhur İttifakı bu sistemin layıkıyla işletilmesi için elinden gelen çabayı sarf edecek, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne sonuna kadar sahip çıkacaktır."

TBMM Genel Kurulunda, milletvekilleri arasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tartışması yaşandı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Genel Kurulda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 1. yılı konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Akçay'ın, "Her ne ad altında olursa olsun eski sisteme dönüş özlemi taşımak siyasal gericiliktir." ifadesi üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bugün yapılan anketlerde "referandum bugün yapılsa yüzde 65 ila 70 arasında hayır oyu alacağının" görüldüğünü ileri sürdü.

"(Güçlü Meclis) sözünün billboardlarda kaldığını" savunan Özel, "Her doğana değil, Erdoğan'a göre yapılmış Anayasa, 1 yıl sonunda Erdoğan'a da bir kolu uzun, bir paçası kısa gelmeye başladı. Milliyetçi Hareket Partisi savunuyor ama sistemin McKinsey tarafından dayatılmış olduğunu da artık cümle alem biliyor." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Akçay, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 1 yıldır fiilen yürürlükte olduğu için bunun değerlendirmesini gerek AK Parti'nin gerekse MHP'nin yapacağını söyledi.

16 Nisan 2017 Anayasa referandumunun yüzde 51,5 ile millet tarafından kabul edildiğini hatırlatan Akçay, şöyle dedi:

"24 Haziran 2018 seçimleriyle de bunun bir teyidi, tescili yapıldı ve gerek Cumhur İttifakı'nın seçimde elde ettiği yüzde 52'yi aşkın sonuç gerekse yüzde 53 ile Sayın Cumhurbaşkanının seçilmesi bunu gerçekleştirmiştir. Hatta 31 Mart yerel seçimleri de Cumhur İttifakı olarak alınan toplam netice itibarıyla da bunun teyidi doğrultusunda olmuştur. Dolayısıyla anketlere değil de bu seçim sonuçlarına bakmak daha iyi olacaktır."

Özel'e yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, "Savunduğunu vatandaşa bir anlat. 'Şimdi anket yapsak yüzde 60-70 şöyle çıkar.' Vatandaş bunu oylamış. Bir önerin varsa, burada gücün yeterse çıkarırsın, götürürsün halka, ne alacağını görürsün." ifadesini kullandı.

Muş, "Anketlerde o çıkıyormuş. Hangi ankete göre, kime göre, neye göre bir ankette 'Sisteme olan güven şöyle azaldı, şimdi gitse yüzde 60 çıkmaz, yüzde 70 çıkmaz.' Bir kere siz parti olarak neyi savunduğunuzu ortaya koyun, neyin peşindesiniz onu bir açıklayın. Parlamenter sistem mi diyorsunuz, başka bir şey mi söylüyorsunuz, ne söylediğiniz belli değil." diye konuştu.

Bunun üzerine CHP Grup Başkanvekili Özel, demokrasiyi savunduklarını belirterek, "Daha iyiye, daha özgürlüğe gitmek için bir arada duran, Kürt'ü ile Türk'ü ile Lazı ile Çerkezi ile Alevisi ile Sünnisi ile hep birlikteyiz ve karşımızdaki bu korkak, tükenen, titreyen, saldıran ve zulmeden iktidara gerekli cevabı geçen iki sandıkta olduğu gibi önümüzdeki ilk sandıkta da vereceğiz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Muş, "Kimseden çekindiğimiz yok. Hele hele CHP'den hiçbir çekincemiz yok. CHP kendi haline baksın." ifadesini kullandı.

Milletin takdirinin önemine dikkati çeken Muş, "Bizim de eleştirdiğimiz konular oldu, biz bir referandum yaptık, milletimiz yüzde 52 ile bunu kabul etti. Peki sizin öneriniz ne, nasıl bir taslak koydunuz vatandaşın önüne? Var mı? Yok. Ne yapıyorsak aleyhinde, karşısında, eleştirel bir tabloda. Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir yere varamaz." diye konuştu.

Bunun üzerine Özel'in, "Bir kolunuza Milliyetçi Hareket Partisini almışsınız, birlikte karanlıkta şarkı söyleyen korkaklar gibi Türkiye'yi tehdit ede ede ve gücünü milletten aldığı halde seçilmiş bir belediye başkanının seçimini haksızca iptal ettirip 45 gün sonra 800 bin farkla demokrasi tokadını yemiş birileri olarak halen daha akıllanmıyorsunuz." ifadesini kullanması tartışmayı alevlendirdi.

MHP Grup Başkanvekili Akçay, "Korkaksınız, bir kolunuza MHP'yi almışsınız, karanlıkta ıslık çalıyorsunuz." gibi ifadelerin Meclise yakışmadığını söyledi.

McKinsey konusuna açıklık getirmek istediğini belirten Akçay, "Kimdir bu McKinsey? Hangi haddini bilmez Milliyetçi Hareket Partisine veya bize böyle bir sistem değişikliği için akıl verecek? Biz CHP gibi sokma akılla hareket etmeyiz. O zaman sorarım, Sayın Kılıçdaroğlu'nun İMC TV'ye verdiği röportajda 'Anayasa'nın ilk 4 maddesini değiştireceğiz.' ifadesi hangi akılla söylenmiştir?" diye sordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da "Biz MHP ile hareket ediyoruz, siz kiminle hareket ediyorsunuz? Kiminle hareket ettiğinize bir baksanıza? Dolayısıyla burada racon keserler size sesinizi çıkaramazsınız, o duruma düşmeyin bence." dedi.

Bunun üzerine tartışmaya İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu da dahil oldu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, kağıt üstünde çok güzel olabileceğini ancak uygulamada aksaklıkların bulunduğunu söyleyen Ağıralioğlu, şunları söyledi:

"Sistemin uygulamada aksayan yönlerini görüp bunları düzeltme iradesinde egemen gücün millet olduğunu unutmamamız lazım. Millet hayrına olsun diye denedik, oldu, makbul bir şey oldu, teşekkür edeceğiz. Olmadı, değiştireceğiz. Hakim unsur millet. Son tahlilde 'İyi bir şey olsun diye yaptığımız bu sistem, çalışamaz ve memleketi taşıyamaz hale geldi. Bunu tekrar milletimize götürüyoruz.' diyebiliriz. Bundan imtina etmeyelim, millet iradesinin önünü kapatmayalım."

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin aksayan, demokrasiyle bağdaşmayan ve denge denetleme mekanizmalarını yok sayan bütün noktalarıyla ilgili tartışmaya ihtiyaç olduğunu savunarak, "Hangi kavram kullanılarak bu tartışma yapılır bir önemi yok yani revizyon mu, tadilat mı, MR çekimi mi ama bu tartışmayı mutlaka Meclis yapmalıdır." diye konuştu.

Sistemin elden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Oluç, "Bu elden geçirme kimine göre köklü bir elden geçirme olabilir, köklü bir değişim olabilir, kimine göre daha ufak reformlarla olabilir." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun, belediye meclisi toplantısında AK Parti'nin çalışma takvimine yönelik önergesini kabul etmemesini eleştirerek, "CHP budur. CHP'nin demokrasi anlayışı, bir yerde gücü eline geçirene kadardır. Köprüyü geçene kadar CHP 'demokrasi' diye bağırır, 'Hak, hukuk, adalet.' der. CHP bir yere geldikten sonra bunların tamamını unutur." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Çorlu'daki tren kazasının üstünden bir yıl geçtiğini, bu olayın yıl dönümünde TCDD'nin sitesinde paylaşılan "Huzur taşıyoruz, güven taşıyoruz, mutluluk taşıyoruz." cümlesini eleştirdi. Olayın yıl dönümünde bir açıklama yapılarak hesap vermek gibi bir ciddiyetin taşınmasının daha çok yakışacağını söyleyen Ağıralioğlu, "Bu aynı güne denk gelen açıklamayı ciddiyetsizlik ve kazada yaralananlara nezaketsizlik, ölenleri olan ailelerimize saygısızlık sayıyorum." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Hakkari'de askeri araca PKK'lı teröristlerce yapılan saldırı sonucu şehit olan 2 asker için Allah'tan rahmet yaralı asker için de acil şifalar diledi. Bülbül, şehitlerin ailelerine ve millete başsağlığı dileğinde bulundu.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, milletvekillerinin ve Meclisin itibarını korumanın TBMM Başkanlığının ve bütün grupların görevi olduğunu dile getirerek, hangi partinin milletvekili olursa olsun bir saldırıyla karşılaşması durumunda hassas davranılması gerektiğini söyledi.

Partisinin Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ'ın, gözaltına alınan danışmanlarının bırakılması için kendi isteğiyle bindiği polis aracında 1 saat tutulduğunu anlatan Oluç, böyle bir olayın kabul edilemeyeceğini, bunun hukuksuz bir davranış olduğunu söyledi. Oluç, anayasayı çiğneyen söz konusu güvenlik görevlisi hakkında soruşturma açılması gerektiğini ifade etti.

Oluç, "Milletvekillerinin itibarının sarsılmasına ve bu şekilde anayasanın çiğnenmesine izin verilmemesi gerekiyor. Bu konuda Meclis, itibarına sahip çıkmalıdır." dedi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in, söz konusu olaya ilişkin Dersim Dağ'ın, Twitter paylaşımında, gözaltına alındığı şeklinde açıklama yaptığını hatırlatmasının ardından Oluç, "Biraz o olayın heyecanıyla olmuş olabilir. Yani bir gözaltı olayı yok milletvekili açısından." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hakkari'de şehit olan askerler için Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı diledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Dağ'ın yaşadığı olayı dile getiren Özel, "Dersim arkadaşımız Meclisin gencecik bir milletvekili, kürsüde de izliyoruz. Dün yaşananları ve milletvekillerine karşı takınılan tutumu benimsemediğimizi, bu konuda parti ayrımı olmaksızın herkesin hassas davranması gerektiğini düşünüyoruz. HDP milletvekillerine CHP milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor Bize de AK Parti milletvekillerine davranıldığı gibi davranılmıyor. Oysa herkes milletin vekili. Milletin vekillerini, İçişleri Bakanının söylemlerinden etkilenen veya o kötü hedef gösteren dilden etkilenen bazı kamu görevlileri, anayasayı çiğneyecek işler yapıyor." diye konuştu.

Özel, Türkiye'de, ihtiyat akçesine el atma noktasına gelindiğini söyleyerek, "Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nde son 17 yılda yaptığınız ekonomik tahribatların itirafı noktasında bir gerçeklik. Bunu herkes oturup bir daha bir düşünsün." ifadesini kullandı. Merkez Bankası Başkanının görevden alınmasını eleştiren Özel, bunun Türkiye'nin itibarını ortadan kaldırdığını savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin her ayın ikinci pazartesi günü, ayda 5 gün toplanması yönündeki AK Parti'nin teklifinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından gündeme alınmamasını eleştirdi.

Yıllardır İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin ayda 5 gün çalıştığını ancak "eylülden itibaren tekrar 5 gün çalışılması" için AK Parti'nin verdiği grup önerisinin İmamoğlu tarafından gündeme alınmadığını söyleyen Muş, şöyle konuştu:

"Niçin Meclisi çalıştırmak istemiyorsun? Sen seçilmişsin de o Meclis üyeleri oraya başka yerden mi geldiler? Onlar da seçildi. Hani demokrasi anlayışınız? Siz bir yerde, bir makama geldiğiniz zaman demokrasiyi rafa kaldırırsınız. Şimdi Sayın Özel'e söylüyorum, ara Ekrem İmamoğlu'nu sor, neden eylül ayından itibaren Meclisin 5 gün çalışmasıyla ilgili verdiğimiz grup önerisini gündeme almıyor? Hangi hakla, hangi yetkiyle bunu yapıyor? Ali kıran baş kesen gibi adam, izleyin Meclis toplantılarını, böyle rezillik olur mu? 174 üyesi bulunan AK Parti grubunun önerisini gündeme almıyor. Dert ne? Meclis 5 gün çalışmasın. O Meclis çalışacak arkadaşlar. Milletin verdiği yetkiyi Meclis üyelerimiz sonuna kadar kullanacak."

İmamoğlu'nun önergeyi gündeme almamak gibi bir hakkının olamayacağını belirten Muş, "Burada demokrasiden, haktan, hukuktan bahsederken İstanbul'da bunu yaparsanız kendi içinizde çelişirsiniz. Neden önergemizi gündeme almıyor? Önergemizi gündeme alsın. Böyle bir hakkı yok, böyle bir haddi de yok, kusura bakmasın beyefendi." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Özel, yeniden söz alarak, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisindeki Grup Başkanvekiline "zavallı" diyerek, onun hakkının TBMM'deki AK Parti Grup Başkanvekili tarafından savunulduğunu söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantılarının yüzde 87'sinde imar komisyonundan gelen plan tadilatlarının görüşüldüğünü ileri süren Özel, İmamoğlu'nun, söz konusu kararıyla, "Yüzde 87 sizin olsun biz iki günde toplantıları hallederiz." demek istediğini ifade etti.

Muş, Özel'in bu sözleri üzerine, zavallı olan kişinin İmamoğlu olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"Ekrem zavallı. Çünkü bir partinin verdiği grup önerisini gündeme almaktan korkuyor. Ne hadle? Hangi yetkiyle? Böyle bir yetkisi yok. 5 gün çalışmaktan korkuyor. Niçin korkuyorsun? O zaman biz de burayı hiç mi çalıştırmayalım? İki gün yetiyorsa... Böyle bir yetki var mı arkadaşlar? Kaç gün çalışılacağına Genel Kurul, Meclis karar verir. Anlatmak istediğim şudur, CHP budur. CHP'nin demokrasi anlayışı, bir yerde gücü eline geçirene kadardır. Köprüyü geçene kadar CHP 'demokrasi' diye bağırır, 'Hak, hukuk, adalet.' der. CHP bir yere geldikten sonra bunların tamamını unutur. Eylülden itibaren o meclis 5 gün çalışacak. Ekrem ister o tarafa kaçsın, ister bu tarafa kaçsın, o Meclis 5 gün çalışacak, aklınıza sokun bunu."

***HABERİN DEVAMINA İLGİLİ DOKÜMANLAR KISMINDAN ULAŞABİLİRSİNİZ***
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.