TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

02 Temmuz 2019 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Sivas ve Başbağlar olaylarıyla ilgili, "Karanlık bir dönem ve karanlık bir el, aynı amaca yönelik olarak farklı birtakım operasyonlar gerçekleştirdi. Milletin birliğini ortaya koyan bir anlayış ile bu tezgahları ortadan kaldırmak için bu provakasyonlara karşı çıkmaya devam edeceğiz." dedi.

TBMM Genel Kurulunda grup başkanvekilleri yerinden söz alarak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, "Ergenekon" davasına değinerek, "FETÖ'cülerin iftirasıyla Ergenekon kumpası çöktü. Yargı, tüm sanıkların beratına karar vererek hain kumpası deşifre etti. Yargı Ergenekon diye bir örgütün olmadığına karar verdi. Genelkurmay Başkanı terör suçuyla yargılandı. Yakınlarını kaybeden aileler ve bizler, kumpası kuranlara da davanın savcısı olarak kendilerini ilan edenlere de hakkımızı helal etmiyoruz." diye konuştu.

Türkkan, Şemdin Sakık ve Osman Öcalan gibi teröristlerin gizli tanıklıklarıyla terör suçlaması yapıldığını anımsattı.

Lütfü Türkkan, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları da eleştirerek, bu zamların ekonomik olarak Türkiye'nin artık yönetilemez hale geldiğini gösterdiğini öne sürdü.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere dikkati çekerek, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak arama ve sondaj çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Türkiye'nin egemenlik hakları çerçevesinde hareket ettiğini dile getiren Akçay, "Türkiye, S-400 ile hava egemenliğimizi sağlamak için önemli bir adım atmıştır. ABD Başkanı bile Türkiye'nin haklılığını söylerken, 'S-400 almayın' diyen içimizdeki manda ve himayeciler şimdi ne diyecek? Sınırlarımızda ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, milli güvenliğimiz açısından S-400 konusunun önemini ortaya koymaktadır." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise Sivas olaylarına değinerek, aradan geçen onlarca yıla rağmen olayın henüz aydınlatılmadığını belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da Sivas olaylarına değinerek, "İnançların siyasallaşmasının bedelini insanlarımız ağır kayıplarla ödemektedir. 1993 yılındaki Sivas olayı bu olaylardan biridir. Başbağlar olayı bu olaylardan biridir. Linç kültürü, üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur." ifadesini kullandı.

Altay, Ergenekon operasyonlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti'ne bir darbe gerçekleştiğini savundu. Kumpasın çöktüğünü söyleyen Altay, "Davanın savcısıyım diyen Sayın Recep Tayyip Erdoğan toplumdan özür dileyecek mi?" diye sordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Türkiye'nin, çevresindeki gelişmeleri dikkatle izlediğini ve milli bir politika ortaya koyduğunu belirtti.

Sivas ve Başbağlar olaylarına değinen Akbaşoğlu, "Karanlık bir dönem ve karanlık bir el, aynı amaca yönelik olarak farklı birtakım operasyonlar gerçekleştirdi. Milletin birliğini ortaya koyan bir anlayış ile devlet ve millet kaynaşması ile bu tezgahları ortadan kaldırmak için bu provakasyonlara karşı çıkmaya devam edeceğiz. 82 milyon insanımızın din ve fikir hürriyetini esas alıyoruz. Bu değerlere hangi el uzanırsa uzansın o eli kırma iradesini göstermeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

G-20 zirvesine de değinen Akaşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin çıkaraları doğrultusunda dünya liderleri ile görüşmeler yaptığını ve S-400 sistemiyle ilgili kararlı bir duruş sergilediğini vurguladı. Akbaşoğlu, "S-400 füze sistemi ile ilgili 'bize bedel ödetirler' diyenlerin sesinin kısıldığını görüyoruz. Gelinen nokta itibari ile S-400 konusunun çözüldüğünü görmenin mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.


TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin kabul edilen grup önerisiyle Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurulda siyasi partilerin grup önerileri görüşüldü.

İlk olarak, İYİ Parti'nin, TRT'nin, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ile röportaj yapmasına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

Partisinin önerisi üzerine söz alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'de bulunduğunu belirterek, "Doğu Türkistan, Filistin'den daha önemsiz değildir. Bu zulüm mutlaka dile getirilmelidir." dedi.

TRT'nin, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan ile röportaj yapmasına tepki gösteren Nuhoğlu, "Muhalif olarak görülen adayların bile TRT ekranlarına çıkması esirgenirken, bir teröristin çıkabilmesi, Türk milletinin bağrına saplanmış bir hançerdir." ifadesini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sürecinde, birçok ilginç söyleme tanık olduklarını belirterek, "Siyasetçi, ilkeli duruşu ile ideolojisine sıkı sıkı sarılarak siyaset yapar. Bulunduğu kaba göre şekil alan siyasetçiler, ülkeye hiçbir şey sağlamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bingöl, 23 Haziran seçimlerinin "demokrasi ittifakına" dönüştüğünü belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkenin çok temel bir sorunu var. O da demokrasi sorunudur. Bu ülkede, uydurma iddianamelerle tutsak edilen yüzlerce vatandaş cezaevinde. Selahattin Demirtaş, Eren kardeşimiz, Osman Kavala, Sırrı Süreyya Önder niçin cezaevinde? Bu ve buna benzer birçok insan tutsak, cezaevleri ölüm evlerine dönüşmüş. Bu ülkede hiç kimse sokağa çıkıp hakkını savunamıyor. Bütün bunlar birikti, birikti ve bir büyük demokrasi ittifakına dönüştü. Bu demokrasi ittifakı, sadece 23 Haziran ile sınırlı kalmayacak. Yaşayıp göreceğiz."

Tekin Bingöl'ün konuşması sırasında sık sık "tutsak" demesi üzerine, yerinden söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Türkiye'de herhangi bir "tutsağın" bulunmadığını, bağımsız ve tarafsız yargının vermiş olduğu kararlar çerçevesinde, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin bulunduğunu söyledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise TRT konusunun konuşulabileceğini ama İYİ Parti Grubunun gündeme getirmesiyle, onların vereceği bir önergeyle konuşulmasını kabul etmediğini belirterek, "Çünkü İYİ Parti'nin böyle bir grup önerisi vermeye ahlaken de siyaseten de hakkı yoktur." diye konuştu.

Bunun üzerine, İYİ Parti milletvekilleri tepki gösterdi.

Kaya, konuşmasına devam ederken, İYİ Parti milletvekilleri sıra kapaklarına vurarak, Kaya'yı protesto etti.

Genel Kurulu yöneten TBMM Başkanvekili Celal Adan, "Meclis başkanlık görevini şu anda yürüten birisi olarak bütün milletvekillerine saygı duyuyorum. 'Ahlak', 'ahlaksızlık' gibi ifadeler hem Meclise yakışmamakta hem size yakışmamakta. Bu doğru olmamıştır." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan ise Kaya'nın sözlerini geri almasını istedi. Türkkan, "Burada bir milletvekili 'Siyaseten ahlaksızlık yapıyorsunuz.' dedi diye kınama cezası aldı, aynı kürsüden. Lütfen, burada gerekli cezayı vermeniz lazım, böyle bir şeye müsaade etmemeniz lazım." diye konuştu.

Yeniden söz alan Kaya, "Benim kullanmış olduğum tabir kesinlikle ahlaksız ithamı yapacak bir noktada tabir değildir, böyle bir anlaşılma olduysa bunu düzeltmek isterim. Benim ifade ettiğim, özellikle siyasi bir ahlak noktasındaki değerlendirmedir." ifadesini kullandı.

Tartışmanın devam etmesi üzerine, TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi.

Aradan sonra söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, "Biraz evvel konuşan arkadaşımızın maksadı aşan ifadelerini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu, benim için de geçerli, bütün partilerin grup başkan vekilleri için de bütün milletvekilleri için de geçerli. Herkesi temiz dil kullanmaya, herkesi birbirini dinlemeye ve herkesi birbirini siyasi olarak itham ederken hakarete varmayacak şekilde konuşmaya, hep beraber ilke kararı olarak sizleri davet ediyorum." diye konuştu.

İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra, CHP Grubu'nun, Libya'da yaşanan gelişmelere ilişkin genel görüşme önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, Muammer Kaddafi'nin 2011 yılında devrilmesinden sonra Libya'nın istikrar, huzur ve barışa kavuşamadığını belirterek, "Türkiye, Suriye, Mısır ve Sudan'da olduğu gibi Libya'daki çatışmalarda da taraf tutmakta, Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümetini ve ona yakın radikal güçleri silah, zırhlı araç ve insansız hava aracı göndererek desteklemektedir. Kısacası, Türkiye Libya'daki savaşa vekil güçleri aracılığıyla müdahil olmakta, bu ülkede süren vekalet savaşına resmen katılmaktadır." görüşünü dile getirdi.

AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, CHP Grup önerisinde geçen "Türkiye bu savaşta Katar ile birlikte ulusal mutabakat hükümetini ve ona yakın bir takım silahlı örgütleri destekleyerek taraf olmaktadır." ifadesini, CHP'ye aynen iade ettiğini belirterek, bunun gerçek dışı bir ifade olduğunu söyledi.

Kendisinin aynı zamanda Türkiye Libya Özel Temsilcisi olduğunu dile getiren İşler, 2014 yılının eylül ayında atandıktan sonra ilk ziyaretini Tobruk'a yaptığını anımsattı. İşler, "Tobruk'ta Meclis Başkanı ile görüştüm ve orada 'Libya'da siyasi bir kriz var. Biz bu krizin bir tarafı değiliz. Bu siyasi krizin çözümü için destek olmak istiyoruz. Kabul ederseniz aranızda arabuluculuk yapabiliriz.' dedik. 'BM girişimi var. Biz başka girişimleri istemiyoruz' denildi. Kendilerini meşru taraf olarak bize taktim etti, diğer tarafı gayri meşru hatta 'terörist' olmakla suçladı." açıklamasında bulundu.

İşler, 2015 yılında Libya Siyasi Anlaşmasının yapıldığını anımsatarak, "Bu anlaşma neticesinde üç tane aktör ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi yasama olarak çıktı. Yüksek Devlet Konseyi olarak Trablus'taki Ulusal Kongre çıktı ve üçüncüsü Ulusal Mutabakat Hükümeti çıktı. Biz, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni, Libya'daki meşru aktörü destekliyoruz ve taraf tutmakla suçlanıyoruz." diye konuştu.

Libya halkı ile hiçbir sorunlarının olmadığını vurgulayan İşler, bütün gruplara ve bölgelere eşit mesafede olduklarını, gelen muhattapların hepsine anlattıklarını söyledi. İşler, "4 Nisan günü BM'nin ve uluslararası toplumun tanıdığı ve sözleşmede yer almayan bir silahlı aktör, radikalleşerek, adeta terörist bir şekilde başkente saldırmıştır ve biz bu saldırıya güçlü bir şekilde karşı durmuşuz ve Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin arkasında duruyoruz. Meşru tarafa desteğimizi sürdürüyoruz." dedi.

Yapılan oylamayla CHP'nin Grup önerisi kabul edilmedi.

Öte yandan HDP'nin Sivas olaylarına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de müzakerelerin ardından kabul edilmedi.

AK Parti, TBMM'nin çalışma gün, gündem ve saatlerine ilişkin grup önerisini, Genel Kurula taşıdı.

Kabul edilen öneriye göre, Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gündemin ilk sırasına, Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ise gündemin ikinci sırasına alındı.

Genel Kurul, bugün Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerinin tamamlanmasına kadar çalışacak.

"Temel kanun" olarak ele alınacak tekliflerin görüşmelerinin tamamlanmaması durumunda Meclis, haftalık çalışma günlerinin dışında 5 temmuz ve 12 temmuz cuma günleri de çalışacak.

Daha sonra Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmelere başlandı.

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde gruplar adına milletvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, düzenlemenin yeteri kadar tartışılmadığını, geçmişte yapılan düzenlemelerden birtakım çevrelerin faydalandığını, yeni teklifin de 'acaba birilerine rant mı dağıtılıcak?' sorusunu akla getirdiğini öne sürdü.

Türkkan, "Doğu Türkistan" meselesine de değinerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'de temaslarını sürdürdüğünü ve kamplarda yaşayan yaklaşık 1 milyon Türk'ün hassasiyetinin göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

MHP Grubu adına söz alan Mersin Milletvekili Baki Şimşek, teklifle mülkiyet hakları çerçevesinde vatandaşların yaşadığı sıkıntıların giderilmesinin amaçlandığını vurguladı. Şimşek sahte tapu satışlarına karşı alınacak önlemlere değinerek, "Hastanelerdeki el okuma sisteminin tapu müdürlüklerinde uygulanması lazım. Yapılan hataların önlenmesinde çok etkili bir yöntem olacak. Bu yöntemle sahte satışların önüne geçebiliriz." diye konuştu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise şehirlerde bir planlamanın yapılmadığını, kararların merkezden alındığını, kentsel dönüşüm adı altında şehirlere ihanet edildiğini öne sürdü. Diyarbakır'daki kentsel dönüşüm ile toplumun hafızasının silindiğini, TOKİ binalarında yaşayan insanların mutsuz olduğunu savunan Paylan, teklifte vatandaşların taleplerinden ziyade müteahhitlerin taleplerinin yansıdığını ileri sürdü.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de büyükşehir belediyelerinde Kamu Ortaklık Payı için ayrılan kamulaştırmaların yapılmadığını, bu alanlar için ayrılan yerlerin kamunun eline geçmediğini, yerel yönetimlerin elindeki yetkilerin merkezi yönetime verildiğini savundu.

Şahsı adına söz alan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise düzenlemenin imar rantına dönük olduğu yönündeki eleştirileri doğru bulmadığını, teklifin iddia edilenin aksine rantın önlenmesi amacıyla hazırlandığını vurguladı.

Minsolmaz, düzenlemeyle vatandaşların menfaatine uygun bir çalışma yaptıklarını belirterek, "Kanunun tüm hükümleri tek tek incelendiğinde göreceksiniz ki tapu mevzuatında vatandaşımızın işlem yükünü ve kırtasiyesini azaltan uygulamalar olduğu anlaşılacaktır." şeklinde konuştu.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Celal Adan, birleşime ara verdi. Aradan sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine Adan, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.