TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu TBMM Başkanvekili Levent Gök Başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, Askeralma Kanun Teklifi'nin birinci bölüm üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

12 Haziran 2019 Çarşamba

TBMM Genel Kurulu TBMM Başkanvekili Levent Gök Başkanlığında toplandı.

Gök, Tunceli'de şehit olan askerleri rahmetle anarak bu tür saldırıların son bulması temennisinde bulundu. Levent Gök, kısa konuşmasının ardından milletvekillerine gündem dışı söz verdi.

Amasya Tamimi üzerine söz alan AK Parti Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Atatürk ve silah arkadaşlarının milli mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun'a çıktığını anımsattı. Atatürk'ün, Amasyalıların yoğun isteği üzerine Sivas'tan Amasya'ya geçtiğini belirten Karahocagil, hemşehrilerinin Milli Mücadele'ye tam destek verdiğini vurguladı.

İlk askeri ve siyasi kararların Amasya Tamimi ile alındığına dikkati çeken Karahocagil, Milli Mücadele'nin zaferle neticelenen zorlu mücadelesinden her Amasyalı gibi gurur duyduklarını söyledi.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Iğdır'ın sorunlarına ilişkin gündem dışı söz alarak, Iğdır'ın üç ülke ile sınırı olan ve Ağrı dağının eteğinde kurulan bir kent olduğunu anımsattı.

İktidarın Iğdır'ın sorunlarını çözmediğini ileri sürerek, "Hemşerilerimiz, işsizlik ve yoksulluk ile mücadele ediyor. Bölgede fabrika yok, sınır kapıları kapalı olduğu için ticaret de yapamıyorlar. Iğdırlılar geçimini sağlamak için hayvancılık ile uğraşmak zorunda kalıyorlardı ancak Ardahan Valiliğinin yaylaları yasaklaması nedeniyle hayvancılığı da artık yapamaz duruma geldiler." dedi.

Eksik, Iğdır'da mülteciler için kurulan merkezde bulaşıcı hastalık tespit edildiğine ilişkin iddialar olduğunu ifade ederek, konunun araştırılmasını istedi.

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal ise as¸ı kullanımının önemi ve as¸ı kars¸ıtlıgˆının riskleri üzerine söz aldı.

Ünsal, Türkiye'de çeşitli sebeplerle aşı karşıtlığının yaşandığına işaret ederek "Sağlık Bakanlığı, bu yaklaşıma karşı harekete geçerek halkı bilgilendirmeli. Aşı karşıtlığına karşı sağlam politikalar üretmeliyiz." diye konuştu.

Ünsal, içeriğinde civa, alüminyum ve domuz jelatini bulunduğu gerekçesiyle aşıya karşı çıkıldığını ancak bu gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Çorlu'daki tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları da dinleyici locasından TBMM Genel Kurul çalışmalarını izledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'daki açıklamalarına ilişkin "Sayın Binali Yıldırım'ın tarihe atıfta bulunarak yaptığı konuşmaları gündeme taşımak nezaketsizliktir. Bu konuşmadan rahatsız olanlar, ortaklarının 'Kürdistan'da kazanacağız, Batı'da AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz' sözünden neden rahatsız olmuyor?" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, Binali Yıldırım'ın Diyarbakır'daki açıklamalarını anımsatarak "Kürdistan ve Lazistan ifadelerini asla kabul etmiyoruz. Bu cümleleri arkadaşlarımızdan biri sehven kullanmış olsaydı ne olurdu? Bu ifadeleri Ekrem İmamoğlu Diyarbakır'da kullanmış olsaydı ne cevap verecektiniz? Bize kurduğunuz nezaketsiz ifadeleri size iade ediyoruz." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Tunceli'de şehit olan askerlerin yakınlarına başsağlığı diledi. Bülbül, terör örgütü, hakkını savunduğunu iddia ettiği insanlara zulüm yaptığını ve yaptığı suçları da devlete mal etmeye çalıştığını söyledi.

Bülbül, Amasya Tamimi'nin 100. yıl dönümüne ilişkin Amasya'dan çıkan sesin Erzurum ve Sivas kongreleriyle devam ettiğini böylece hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğunu söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Hasankeyf'te tarih ve kültür katliamının yapılmasını protesto edenlere güvenlik kuvvetlerinin işkence ettiğini ileri sürdü. Oluç, vatandaşların anayasal hakkı olan protesto hakkını kullandığını, bu hakkı kullandığı için gözaltına alınan vatandaşların serbest bırakılmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Tunceli'de şehit olan askerlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Çorlu'daki tren kazasının ardından yaklaşık bir yıl geçtiğini anımsatan Özkoç, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarının verdiği hukuk mücadelesine değindi. Özkoç, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, Devlet Demir Yollarının hiç mi suçu yok? Bir yıldır hukuk mücadelesi veriyorlar. Bu vatandaşlarımız 'kimsenin canı yanmasın' diyor. Trenleri bir an önce devreye sokuyorsunuz ama bunun tedbirini almıyorsunuz." diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Tunceli kırsalında çıkan çatışmada iki askerin şehit, iki askerin de yaralandığını hatırlatarak başsağlığı ve şifa dileğinde bulundu.

Turan, günümüzde tüm dünyada çocuk işçilerin en önemli sorunlardan biri olduğunu ifade etti. Dünyada yaklaşık 152 milyon çocuk işçi olduğuna dikkati çeken Turan, BM ve diğer ilgili kuruluşlara önemli görevler düştüğünü vurguladı.

Turan, İYİ Parti Grup Başkanvekili Ağıralioğlu'nun eleştirilerine yanıt vererek şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir adayımız Sayın Binali Yıldırım her platformda üniter devlet yapısına bağlı olduğunu söylemiştir. Cumhurbaşkanımızın 'tek devlet, tek bayrak ve tek millet' ilkesini savunmuştur. Bütün bu açıklamalara rağmen Sayın Yıldırım'ın, Diyarbakır'da tarihe atıfta bulunarak yaptığı konuşmaları gündeme taşımak nezaketsizliktir. Bu konuşmadan rahatsız olanlar, ortaklarının 'Kürdistan'da kazanacağız, Batı'da AK Parti ve MHP'ye kaybettireceğiz' sözünden neden rahatsız olmuyor? Keşke bu rahatsızlığınızı onlara karşı da gösterseydiniz."

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'nin "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun görev ve yetkileri" hakkında verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

Öneri üzerinde söz alan İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, toplumsal algıda Dışişleri, Milli Savunma ve İçişleri gibi bazı bakanlıkların günlük siyasetten ve onun getirdiği çekişmelerden ari kurumlar olarak algılandığını, bu kurumları idare eden bakanların da siyasi polemikten kaçındıkları anlattı.

Son dönemde bu anlayıştan uzaklaşıldığını savunan Ergun, "İlgili bakanlar, özellikle de İçişleri Bakanı adeta günlük siyasetin propaganda şefi haline gelmiş durumdadır." ifadesini kullandı.

Terör olayları ve şehitlerin artmasının Soylu'nun görevini layıkıyla yapamadığının somut göstergesi olduğunu ileri süren Ergun, Süleyman Soylu'nun FETÖ ve uyuşturucuyla mücadelede de başarısız olduğunu belirtti.

Ergun, "Sayın Bakan seçim gezileri yaparken sokaklar uyuşturucu satıcılarının yuvası olmuş, gençlerimiz, hatta çocuklarımız uyuşturucu satıcılarının açık hedefi haline gelmiştir." diye konuştu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan da yapması gerekenleri yapmayan, yapmaması gerekenleri yapan bir bakan profiliyle karşı karşıya kalındığını öne sürerek, İçişleri Bakanı Soylu'nun güvenliği sağlamakla görevli olduğunu vurguladı.

Bayraktutan, "Sayın Bakan, Trabzon'daki mitinge 'photoshop' dedi. Mitinge gösterdiği ilgiyi başka şeylere de göstersin." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar ise "Bakan Soylu ve AK Parti hükümetleri göreve geldikten sonra terörizmle mücadelede her türlü yolu denemiş ve neticesinde büyük başarılara imza atmışızdır." dedi.

Vatan için şehit olmaya hazır olduklarını vurgulayan Günnar, "Bakın, bugün 2 şehit verdik. Biz, bu 2 şehidimizi verdiğimizde, onların siyasi temsilcileri ve PKK'nın sözde yetkilileri İstanbul seçimlerinde Sayın Binali Yıldırım'ın seçimleri kaybetmesi için birtakım görüşler, stratejik taktikler vermekte ve çalışmalarını devam ettirmekteler. Beklentim, 'Biz, Kandil'dekilerin olduğu yerde olmayız.' söylemidir. Biz, İYİ Parti'den de bunu bekliyoruz. Çıkın, 'Kandil benim düşmanımdır. Düşmanımın düşmanı da dostumdur.' deyin." ifadelerini kullandı.

Soylu döneminde maddeye bağlı ölümlerin 941'den 581'e düştüğüne işaret eden Günnar, 58 bin 356 kişinin de uyuşturucudan tutuklandığı bilgisini verdi.

"Neden siyasi olarak sahalarda İçişleri Bakanı yer almaktadır?" şeklinde ifadelerin kullanıldığını belirten Günnar, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin bütünlüğü için, Türkiye'nin geleceği için, aziz milletimizin geleceği için bütün düşmanlarımıza ders vermek adına Bakanlığın görevlerinden biri de kamu düzenini, genel ahlakı ve Anayasa'da yazılı hürriyetleri korumaktır. Ve bunları gerçekleştirirken düşmanlarımıza karşı topyekun seferber olduk ve AK Parti, AK Parti üyesi Süleyman Soylu, diğer siyasiler gibi aynı şekilde memleketi için, milleti için, vatanı için İstanbul seçimlerinde de Trabzon seçimlerinde de Türkiye'nin her seçiminde ve her yerinde olmuştur ve olmaya devam edecektir. 'Bu niye böyle oluyordur?' demek abesle iştigaldir."

İYİ Parti'nin önerisi kabul edilmedi.

HDP'nin, "Belediyelerdeki yolsuzluk iddiaları"na ilişkin ve CHP'nin, "Demiryollarındaki yük ve yolcu taşımacılığı" konusundaki araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına dair önerileri de kabul edilmedi.

"Demiryollarındaki yük ve yolcu taşımacılığı" ile ilgili grup önerisinin görüşmelerini, Çorlu'daki tren kazasında hayatını kaybedenlerin aileleri de Genel Kuruldaki izleyici locasından izledi.

Grup önerilerinin görüşülmesinin ardından, "Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine geçildi.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, teklifin tümü üzerinde yaptığı konuşmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinin herkesin ortak değeri olduğunu ifade ederek, "Ortak çalışma ve akıl ile hazırladığımız bu teklifi hayata geçirirsek bundan Türkiye kazanacaktır. Bu teklifi hazırlarken halkımızın beklentileri ve TSK'nin ihtiyaçlarını dikkate aldık. Bu teklif ile askerlik sisteminin sürekliliği sağlanarak eğitimli insan gücünün etkin ve verimli kullanılmasını amaçladık." diye konuştu.

Teklifin içeriğine ilişkin bilgi veren Yılmaz, birçok yeni uygulamanın hayata geçtiğini söyledi. Düzenleme ile bedelli askerlik beklentisinin sona erdiğini vurgulayan Yılmaz, "Bu beklentinin sona ermesinin çok önemli sonuçları ortaya çıkacaktır. Düzenlemenin hayata geçilmesi ile askere gitmeyi erteleyen sebepler ortadan kalkacaktır. Mevcut haliyle 2 milyon 300 bin yükümlü havuzunun bir daha oluşmayacağı, yükümlülerin zamanında askere gideceği bir sistem olacaktır." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, askerlik sisteminin 6 aya indirildiğini anımsatarak yeni sistemin askere gitmeyi teşvik edeceğini kaydetti. Türkiye'de yükseköğretimde okullaşma oranının her yıl arttığına işaret eden Yılmaz, "1995 yılında erkekler için brüt yüksek öğretimde okullaşma oranı yüzde 21 iken bu oran şimdi yüzde 111'e çıkmıştır. Üniversite sayısı ve kapasitesinin çoğalması ile bu sayının artması beklenmektedir. Yılda yaklaşık 400 bin erkek yüksek öğretimden mezun oluyor. Şu anda 1 milyon 600 bin öğrenci askerliğini ertelemiş durumda, bunun 1 milyon 300 bini üniversite öğrencisidir." şeklinde konuştu.

Orduların gücünün sadece asker sayısı ile değil sahip oldukları teknolojik güç ile belirlendiğine dikkati çeken Yılmaz, yeni düzenleme ile TSK'nin ihtiyaca göre uzman personel alacağını, böylece TSK'nin gücünün artacağını vurguladı.

Yılmaz, NATO içindeki ülkelerin ordularını yeniden yapılandırdıklarını, İngiltere ve Fransa'nın kara kuvvetleri personel sayısının 100 bin civarında olduğunu belirtti.

Düzenlemeyle TSK'nin doktor ihtiyacının karşılanacağını, bunun yanında yedek subay aday adayı olarak silah altına alınacak tabiplerin ihtiyaç duyulan yerlerde görevlendirilmek üzere Sağlık Bakanlığı emrine girerek askerlik hizmetini yapacaklarını söyledi.

İsmet Yılmaz, yeni düzenleme ile yoklama kaçağı ve bakayalara verilen cezaların artırıldığını, er ve erbaşlara verilen izin süreleri, hava değişimi ve istirahat izinlerinin düzenlendiğini, askerlik hizmetini er veya er baş olarak yapanlara ilave haklar verildiğini dile getirdi.

Yılmaz, Almanya ve Hollanda'da zorunlu askerliğin kaldırılmadığını, bu ülkelerin genç nüfus sorunu yaşadıkları için zorunlu askerliği askıya aldıklarını, Türkiye'de de nüfusun yeteri kadar artmaması durumunda aynı sorunla karşılaşılacağını sözlerine ekledi.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Askeralma Kanunu Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) personel sayısına ilişkin bir soru üzerine, TSK'de 23 bin 789 subay, 62 bin 174 astsubay, 73 bin 966 uzman erbaş bulunduğunu ifade etti.

18 bin 693 sözleşmeli erbaş olduğunu belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Uzman personelin toplam sayısı 178 bin 866. Yedek subay sayımız 10 bin 833. 229 bin 17 yükümlü erbaş ve er var. Yükümlü personelin toplamı, yedek subay artı er, erbaş 239 bin 850 kişi. Toplam askeri personelimiz 418 bin 716. Bunlarda sivil memurlar var, işçilerimiz var, bunların da toplamı 38 bin 461. O halde, Milli Savunma Bakanlığımızın çatısı altında, silahlı kuvvetlerimiz dahil, onlara hizmet edenler dahil toplam sayı ne kadar derseniz; 457 bin 177. Bu rakama Jandarma Genel Komutanlığı da dahil değil. Jandarma Genel Komutanlığının da 200 bin personeli var, belki 198 bin 989 gibi bir rakam. Savaş döneminde Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmayın ayrılmaz bir parçasıdır. Dolayısıyla 457 bin burada var, 200 bin daha koyarsak 657 bin."

Dünyada genel eğilimin asker sayısını azaltmak yönünde olduğuna işaret eden Yılmaz, Türkiye'nin NATO içerisinde ABD'den sonra ikinci en büyük orduya sahip olduğunu belirtti.

Askerliğini erteleyen 2 milyonun üzerinde insan bulunduğunu anımsatan Yılmaz, "Bunları bir şekilde askerlikten muaf da edemiyoruz, bunları bir şekilde askere de alamıyoruz. Bunların 1 milyon 600 bini de üniversite eğitimi dolayısıyla ertelemiş, 460 bin bakayamız var. "

Bu durumun sebeplerini araştırmak gerektiğini vurgulayan Yılmaz, bir anda 106 bin kişinin terhis edileceğini söyledi.

Bir açık olmayacağını düşündüklerini aktaran Yılmaz, "Profesyonelleşmeye doğru gidiyoruz. Yeni gelenlerle bu açığın kapanacağını düşünüyoruz. Daha teknolojik cihazları kullanıyoruz, teknolojik imkanları da kullanıyoruz." diye konuştu.

Vatandaşlardan her yıl bedelli askerlik talebi geldiğine dikkati çeken Yılmaz, "Kısa bir süre sonra yeni bir bedelli çıkacağı ihtiyacı duyurusu, beklentisi askere gelecek olanı da gelmez hale getiriyor. O halde öyle bir sistem yapalım ki ertelemeler azalsın." dedi.

TBMM Genel Kurulunda Askeralma Kanun Teklifi'nin birinci bölüm üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Birinci bölüm üzerine sorularını yanıtlayan Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, Türk Silahlı Kuvvetlerinin personelinin yüzde 50'ye yakınının uzman asker olduğunu söyledi.

Mevcutta 73 bin olan uzman erbaş sayısının Ekim 2019'da 79 bine, 18 bin 693 olan sözleşmeli er sayısının da Ekim 2019'da 19 bin 505'e çıkmasının planlandığını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Halihazırda teminde eğitimi devam eden yaklaşık 20 bin uzman erbaşın kıta alarak kısa bir süre sonra katılacak olmasının da erbaş ve er ihtiyacına olumlu katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Yeni askerlik sistemine geçiş aşamasında 6 aylık hizmet süresini dolduran yükümlülerin terhis olmasıyla erbaş, er mevcutlarında ilk etapta bir azalma meydana geleceği aşikardır ancak bu azalmayla halihazırda yüzde 60-70 olan yükümlü personel destekleme oranının ilk aşamada yüzde 35-40 olarak gerçekleşeceği, ağustos ayında yüzde 40-45'e yükseleceği, ekim ayında ise yüzde 45-50'ye yükseleceği değerlendirilmektedir."

Terörle mücadele, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Pençe harekatları gibi yurt içi ve yurt dışındaki operasyonların tamamının uzman personelden müteşekkil birlikler tarafından yürütüldüğünün altını çizen Yılmaz, teklifte yer alan hususların bu operasyonları etkilemeyeceğini kaydetti.

İkinci altı aydan sonra askerde 66 bin kişinin kalmasını beklediklerini aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"66 bin kişiye 2 bin 90 lira ödersek 12 ayda 1 milyar 650 milyon lira ödeyeceğiz. Yedek astsubay ise 5 bin kişi düşünüyoruz. İki ay sınıf okulunda kalacak, kıta hizmetinde ise 4 bin lira aylık ödeyeceğiz. 4 bin 900-5 bin kişi düşünüyoruz. 5 bin ödeyince 250 milyon lira da yedek astsubaylar için düşünüyoruz. İkinci altı aylık dönemdeki 66 bin kişi için de yaklaşık bin lira ödeyeceğiz, bu da yaklaşık 600 milyon liraya denk geliyor. Dolayısıyla bu askerlik sisteminin bize maliyeti 3 milyar 153 milyon lira olacak ancak bedelli askerlikten 145 bin kişiyi 31 bin lirayla çarpınca 4,4 milyar bekliyoruz. Dövizle askerlikte 20 bin kişinin 31 bin lira ödeyeceğini düşünürsek 620 milyon da ondan geliyor. Yani giderimizi 3 milyar 150 milyon, gelirimizi de 5 milyar 115 milyon gibi bir rakam öngörüyoruz. Umarım bu beklentilerimiz karşılanırsa bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum."

Birinci bölüm üzerine söz alan MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, Türk milletinin orduya çok büyük bir önem verdiğini, binlerce yıllık bir süreçte ordu-millet anlayışı oluştuğunu söyledi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş da yoksul ile zenginin aynı ücreti ödemesinin eşitsizlik olduğunu ifade etti. HDP'nin vicdani reddi özgürlük hakkı olarak gördüğünü belirten Erdoğmuş, bu hakkı kullanmak isteyenlere de fırsat verilmesi gerektiğini dile getirdi.

CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar ise "kışlaya er olarak giren general olacak" değerlendirme ve yaklaşımını doğru bulmadığını belirtti.

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya da teklifle hem TSK'nin hem de milletin beklentilerine cevap verileceğini kaydederek, "TSK'yi üstün teknoloji ve donanımlı hale getirmek için çalışıyoruz. Terörle mücadele eden birliklerde profesyonel askerler görev yapıyor. TSK'nin profesyonelleşerek gücünü arttırması için çaba harcıyoruz." dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu ise kendisi ve partisi ile ilgili cümle kurulurken PKK ile ilişkilendirilmesini eleştirerek, "Cümle kurarken beni, çocuklarımızın katilleriyle aynı cümle içerisinde zikredemezsiniz. Siz değil feriştahınız zikredemez. Bakın, bizi eleştirebilirsiniz, bize kızabilirsiniz, bizi vatansızlarla, bizi bayrak düşmanlarıyla, bizi Allahsızlarla, bizi devlet, millet düşmanlarıyla aynı cümlede zikredemezsiniz." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Sizin İstanbul adayınız 'Selahattin Demirtaş'ın politikasını alkışlıyorum." dediğinde ne demiştiniz? Var mı cevabınız?" diye sordu.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş'ın da AK Parti milletvekillerinin Meclisi noter makamı gibi gördüğünü iddia etmesi üzerine Turan, iddianın haksız olduğunu, teklifin partilerle, paydaşlarla görüşüldüğünü söyledi.

Konuya ilişkin AK Parti'nin bu akşam kapalı grup toplantısı yapacağını aktaran Turan, "Milli Savunma Bakanımız yarın partileri ziyaret edecek, kanaatlerini paylaşacak, onların önerilerini alacak. Askerlik gibi ortak meselede herkesin kanaatini alarak, ortak akılla beraber yol almak istiyoruz." dedi.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, soru cevap işleminin tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi. Aradan sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine Gök, birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.