TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök Başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, milletvekilleri Askeralma Kanunu Teklifi'nin tümü üzerinde söz aldı.

11 Haziran 2019 Salı

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök Başkanlığında toplandı.

Gök, yaşamanı yitiren CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan'ın anısına milletvekillerini bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşunun ardından konuşan Gök, Arslan'ı genç yaşta yitirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Arslan'ın gerek siyaset hayatında gerekse iş hayatında önemli çalışmaları bulunan bir milletvekili olduğunu anlatan Gök, "Arslan, siyasi ilkelerinden asla ödün vermedi. Tüm siyasi parti üyeleriyle nezaketli bir ilişki kurdu. Bugün, Arslan'ın nezaketine ihtiyacımızın olduğunu düşünüyorum. Sayın Kazım Arslan Meclisimizin en çalışkan milletvekillerinden birisiydi. Böylesine çalışkan, zarif bir arkadaşımızı zamansız kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ruhu şad olsun." ifadelerini kullandı.

Gök, daha sonra üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez ve CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer Amasya Tamimi'nin 100. yılı dolayısıyla söz alırken, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz da Düzce'nin sorunlarına değindi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Yavuz Ağıralioğlu, iletişim çağında devletin birçok kurumunun davetiye adı altında kağıt israfı yaptığını, bu hususun biran önce son bulmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yaptığı bir konuşmada "İstanbul'u Konstantinapol yapmak isteyenlere karşı 22 günümüz var" yönünde bir cümle kullandığını savunan Ağıralioğlu, bunun çok talihsiz bir cümle olduğunu söyledi.

Ağıralioğlu, "Eğer devlet adamı iseniz ve devleti yönetiyorsanız böyle yakışıksız bir cümleyi ulu orta konuşup milleti istiskal edemezsiniz." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda İzlanda ile yapacağı karşılaşma için Keflavik Havalimanı'na inen Milli Takım kafilesinin ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından gördüğü muameleye tepki gösterdi.

A Milli Futbol Takımı'na yönelik saygısız tutumu kınadıklarını ifade eden Bülbül, "Devletimiz ve milletimiz Milli Takımımızın yanındadır. İnanıyoruz ki Milli Takımımız en güzel cevabı bugün sahada verecektir. İzlanda makamlarından bu yanlışı telafi edecek adımları bekliyoruz. Milli Takımımıza bu akşamki maçında başarılar diliyoruz." diye konuştu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Fatih Sondaj Gemisi çalışanlarına ilişkin tutuklama kararına da tepki gösteren Bülbül, şunları kaydetti:

"Eğer bu karar doğru ise Kıbrıs Türklerini yok sayan ve onların haklarını gasbeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin haddini aşan ve tarafımızca hükümsüz olarak addedilen bir karardır. Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin ne yapmaya çalıştığının farkındadır. Hiçbir güç, hiç bir kuvvet Doğu Akdeniz Havzası'nda Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye'nin hükümranlık haklarının gasbedilmesine müsaade edilmesini bizden beklemesin. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ortaya çıkan bu tablo içerisinde lazım gelen tavrı bugüne kadar göstermiştir ve bugünden sonra da göstermeye devam edecektir. Aksi bir tutum, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin hükümranlık haklarının gasbedilmesine rıza göstermek demek olacaktır. Bugün Doğu Akdeniz'deki oldubittilere sessiz kalınması şanla ve şerefle verdiğimiz İstiklal Harbimizi, Kıbrıs topraklarının tekrar elde edilmesini manasız kılacaktır."

Bülbül, Türkiye'nin S400 alımı ile ilgili ABD'nin olumsuz hamlelerine de tepki gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan da 12 bin yıldır insanlığın yaşadığı Hasankeyf Antik Kenti'nin sular altında bırakılmaya başlandığını söyledi.

Ilısu Barajı'nın yapıldığı bölgenin Hasankeyf Antik Kent de dahil toplam 289 arkeolojik sit alanını barındırdığını belirten Kurtulan, "Bölgenin tamamında yüzey araştırılması yapılması halinde sit alanı sayısının şimdiki sayının en az iki katına çıkması bekleniyor. Hasankeyf, uluslararası bilim çevrelerinin yaptığı çalışmalara göre yerleşik hayatın başlaması konusunda Göbeklitepe'nin ikizi olduğu tahmin ediliyor. Resmi verilere göre 55 bin insan doğrudan etkilenecek, yeni bir göç furyası da başlayacaktır. Sosyoekonomik hiç bir getirisi olmayan Ilısu Barajı'ndaki çalışma derhal durdurulmalıdır." ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da milletin ferasetine her zamankinden çok ihtiyacın bulunduğu bir dönemden geçildiğini, gelinen noktada bir grup askerin "Devler gelir devler gider, bir tek dev kalır o da reis Sedat Peker" gibi sözlerinin sosyal medyaya yansıdığını anlattı.

Kışlada çekildiği izlenimi verilen söz konusu video ile ilgili Milli Savunma Bakanlığından hiçbir açıklama gelmediğini öne süren Özkoç, şöyle devam etti:

"Video sosyal medyada dolaştı, iktidardan da 'tık' yok. Asker ocağımızı, devletimizi küçülten bu saçmalığa karşı yine hiçbir açıklama yapılmadı. Sedat Peker, organize suç örgütünün sözde lideridir.

Yine geçen hafta Çubuk ilçesinde Genel Başkanımızı linç etmeye çalışan saldırganlardan inek hırsızı Osman Sarıgül'ün elini öpen kişi iki elinde iki silahla poz veriyor. Bu kişi 'Soylu Bakanımın emirlerini bekliyoruz. 'Vur derse vururuz, öldür derse öldürürüz' mesajı yayınlıyor sosyal medyadan.

Sedat Peker'lerin örnek alındığı bir Türkiye Cumhuriyeti değil, bilim adamlarımızın, sporcularımızın, sanatçılarımızın, öğretmenlerimizin, iş adamlarımızın, şerefli esnafımızın, kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün örnek alındığı bir Türkiye istiyoruz."

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise son dünya şampiyonu Fransa'yı 2-0 yenen A Milli Futbol Takımı'nı kutladı.

Fransa maçında galibiyetten öte sahada yürekleriyle oynayan bir takım, aynı anda atan 82 milyon kalbin olduğunu vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

"Milli Takım oyuncularımızı, teknik heyeti ve diğer çalışanları tebrik ediyoruz. Bizlere yaşattıkları bu gurur için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Milli takımımıza İzlanda'da yapılan saygısızlığı da kınıyoruz. Olaya ilk andan itibaren gereken tepki en üst düzeyde gösterildi. İnsani olmayan, sporun ruhuna yakışmayan ve hiçbir açıdan kabul edilemeyecek bu konu İzlanda için bir problemdir ve nota verilmiştir. Milli Takımımıza bu akşamki maçında başarılar diliyoruz."

Turan, bugün Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlanacağını, yüzbinlerce gencin gözünün kulağının söz konusu teklifin yasalaşması sürecinde olduğunu aktararak, "Tüm partilerin katkısı ve geniş bir uzlaşı içinde bu teklifin yasalaşmasını ümit ediyorum. Başarılı bir hafta olmasını diliyorum." dedi.

Öte yandan Parlamentolararası Birlik (PAB) Başkanı Gabriela Cuevas Barron ve beraberindeki heyet, bir süre TBMM Genel Kurulu'nun çalışmalarını izledi. Heyete, Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan eşlik etti.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti'nin kabul edilen grup önerisiyle Askeralma Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine başlandı.

Genel Kurulda siyasi partilerin grup önerileri görüşüldü.

İlk olarak, İYİ Parti'nin, "yüksek sayıda Suriyeli mültecinin Türkiye'ye sığınmasının yol açtığı sorunların incelenip çözüm yollarının tespit edilmesine" ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Türk milletinin tarih boyunca kendisinden aman dileyen, sığınan hiçbir millete kapısını kapatmadığını; dil, din, ırk gözetmeksizin her mazlum insana kucak açtığını söyledi.

Oral, "Biz, büyük Türk milleti olarak Suriye'de yaşanan insanlık dramını görmezden gelmedik ve Suriyeli sığınmacıları misafir ettik ancak bu misafirliğin süresi uzamış ve artık ülkemizin geleceğiyle alakalı sorunlar yaratacak hale gelmiştir." dedi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ise Suriyeli sığınmacıların Türkiye'de yaşadığı ve yaşattığı sorunların çözümü için öncelikle sorunun temelinin tespit edilmesi gerektiğini belirterek, "Suriyelilerin Türkiye'de olmasının nedeni AKP iktidarının bugüne kadar izlediği yanlış dış politikadır." ifadesini kullandı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Suriye'de Beşşar Esed rejiminin Halep, Hama, Humus'u yerle bir ettiğini, atılan sarin gazlarıyla varil bombalarıyla karşı karşıya olan sivillerin Türkiye, Ürdün ve Lübnan'a gittiğini anımsattı.

İnsanların doğdukları topraklarda yaşaması noktasında Meclisin aynı fikirde olduğunu dile getiren Erdoğan, bölgede güvenliğin sağlanmasının önemine işaret etti. Erdoğan, "Gaziantep Havaalanı'na kadar füze parçası düşerken, Kilis'te her gün onlarca insan yaralanırken ne yapmamız lazım? Gelen bombayı mı beklememiz lazım? Terörü yerinde kurutmak için güney bölgemizi güvence altına aldık ve bölgeye Cerablus, Afrin, İdlip dahil 300 bin Suriyeli geri gitti. Güvenli bölge oluşturursanız Suriyeli gider." diye konuştu.

İYİ Parti'nin grup önerisi kabul edilmedi.

Daha sonra, CHP Grubu'nun, cezaevinde tutuklu ve hükümlülere yönelik hak ihlalleri iddialarının araştırmasına ilişkin önergenin bugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla cezaevlerini ziyaret ettiklerini, tutuklu ve hükümlü aileleri ve özveriyle çalışan infaz koruma memurlarıyla bayramlaştıklarını, sıkıntı ve dertlerini dinlediklerini söyledi.

Cezaevlerindeki doluluk oranlarına değinen Çakırözer, "Cezaevleri tıka basa dolu. 10 kişilik koğuşlarda 20-25 kişi hatta bazen daha fazlası kalmaktadır. Doluluk nedeniyle memleketlerinden uzak cezaevlerinde kalmak zorunda olanlar var. Aileleri uzaklık nedeniyle ziyaretlerine dahi gidememiş." dedi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise AK Parti'nin, ceza infaz kurumlarını başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası sözleşmelerin belirttiği standartlara uygun hale getirdiğini ifade etti.

Adalet Bakanlığı tarafından ceza infaz kurumlarında görev yapan personelin yeterliliğinin arttırılması amacıyla dünya standartlarında beş tane eğitim merkezi kurulduğunu anlatan Yurdunuseven, bugün itibarıyla 397 olan ceza infaz kurumunun yılsonuna kadar açılışı yapılacak kurum sayısıyla 425 olacağını dile getirdi.

CHP'nin grup önerisi de müzakerelerin ardından kabul edilmedi.

Öte yandan HDP'nin "İstanbul Havalimanı'nın kamuyu uğrattığı zararın ortaya çıkarılmasına" ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi de görüşülerek kabul edilmedi.

AK Parti, TBMM'nin çalışma gün, gündem ve saatlerine ilişkin grup önerisini Genel Kurula taşıdı.

Kabul edilen öneriye göre, Genel Kurul, "temel kanun" olarak görüşülecek olan Askeralma Kanunu Teklifi'nin bugün birinci bölümü, çarşamba günü ikinci bölümü, perşembe günü ise teklifin görüşmeleri tamamlanana kadar çalışacak.

AK Parti Grup önerisinin ardından Genel Kurulda, Askeralma Kanunu Teklifi'nin tümü üzerindeki görüşmelere geçildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de teklifin görüşmelerine katılmak için Genel Kurul salonuna geldi.

Öte yandan, Türkiye'nin Latin Amerika ve Karayip ülkelerine yönelik açılım politikasının parlamenter diplomasi boyutunun da güçlendirilmesi kapsamında TBMM'nin AND Topluluğunun danışma ve denetim organı olan AND Parlamentosuna gözlemci üye olmasına ilişkin TBMM Başkanlık Tezkeresi de Genel Kurulun onayına sunuldu.

TBMM Genel Kurulunda, milletvekilleri Askeralma Kanunu Teklifi'nin tümü üzerinde söz aldı.

MHP Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu, parti olarak teklifi olumlu olarak değerlendirdiklerini, destek vereceklerini belirterek, teklifin yasalaşmasıyla herhangi bir zafiyete yol açılmadan gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Askerlik süresinin kısaltılmasının doğuracağı bazı problemlere değinen Vahapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temennimiz, terhislerle birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerimizde zafiyete sebep olmayacak şartların sağlanması, bölgesel ve küresel şartların iyi okunarak sağlıklı bir değerlendirme yapılmış olmasıdır. Komisyonda ilgililerden aldığımız bilgiye göre, askerlik çağına gelen 700 bin erkek nüfusa karşılık Türk Silahlı Kuvvetlerinin 400 bin ihtiyacı bulunmaktadır. Bu, silahaltına alınanların beşte üçü Kara Kuvvetleri, diğeri de Deniz ve Hava Kuvvetleri tarafından görevlendirilebilmektedir. Yeni sistemle olası zafiyeti engellemek üzere bedelli askerlikten yararlandırılacakların sayısının zorunlu kadro sayısı karşılandıktan sonra belirlenmesi kuralının konulduğu görülmektedir. Buna rağmen, yeni kanunla mevcut yükümlü sayısının terhislerle birlikte yarı yarıya düşecek olmasının özellikle komando birlikleri ile sınır birliklerinde oluşturabileceği zafiyeti önleyici tedbirlerin alınması zaruridir."

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının yeni kanun teklifine ilişkin henüz bir açıklama yapmamasını eleştirdi.

Dervişoğlu, "Genelkurmay Başkanlığının görüşünün ne olduğunu öğrenmeyi murat etmek hem bizim hem de aziz milletimizin hakkıdır. Bu kanun Mecliste görüşülürken Genelkurmay Başkanlığımızı açıklama yapmaya ve konuyla ilgili kamuoyunu aydınlatmaya davet ediyorum." dedi.

Askerlik süresinin 6 aya inmesiyle kışlaların yarı yarıya boşaltılacağını savunan Dervişoğlu, "Irak'ın durumu ortada; Suriye'deki işler her geçen gün daha kötüye gidiyor; Amerika güneyimize iyice yerleşmeye devam ediyor; siyasal bölücülük, PKK/PYD, Barzani konuları ortada; Yunanistan ise her zamanki gibi pusuda. Etrafında bu kadar çok düşmanı olan bir devlet askeri kadrolarını bu kadar çok boşaltır mı?" diye konuştu.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, vicdani ret konusunda pek çok ülkede düzenlemeler bulunduğunu anımsatarak, "Bizim bu konuda ülkemizde ciddi bir muhafazakarlık, ciddi bir tutuculuk ve ciddi bir ret söz konusudur." dedi.

Bülbül, Avrupa Birliği ülkelerinden 21'inde zorunlu askerliğin bulunmadığını 28 NATO ülkesinin 23'ünde profesyonel ordunun mevcut olduğunu da hatırlatarak, "Bu hakikatler konuşulmadan, bu hakikatler bilinmeden yapılacak olan askerlik yasasının birtakım eksiklikler içereceğini düşünmekteyiz." ifadesini kullandı.

Bedelli askerliğin 15 bin liradan 31 bin liraya çıkarılmasını da eleştiren Bülbül, bu konudaki hesaplamanın asgari ücret üzerinden yapılması gerektiğini savundu.

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 12 ay zorunlu olarak yapıldığında dahi karşılanamayan erbaş ve er mevcudunun, askerliğin altı aya düşmesiyle birlikte zafiyet yaratacağını ve beka sorununun ortaya çıkacağını öne sürdü.

Çelebi, "kısa dönem" ve "uzun dönem" askerlerin bulunduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

"Terörle mücadele harekatında görev yapan komando kollarında, keşif ve hudut mangalarında, zırhlı ve tekerlekli araç sürücüleri, mürettebatla kullanılan silahlarda yani top, obüs, havan, zırhlı araçlarda, yeni nesil tekerlekli araçlarda, silah üstünde ve personel teçhizatında biz kısa dönem erlere görev vermiyoruz. Yeni yasa ne diyor? 'Şimdi bunlara görev verelim.' Yani sistem birbiriyle çatışıyor."

"Tek tip askerlik" felsefesinin doğru olduğunu ancak mevcut şartlarda tereddütlerinin bulunduğunu anlatan Çelebi, "Bu tereddütler Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları tarafından bizzat ağızlarından duyacağımız şekilde matematiksel olarak bize izah edilmelidir yoksa beka sorunu yaratacağı aşikardır. Milli Güvenlik Kurulu önce bu konuda tehdit algılamalarını değiştirmelidir." diye konuştu.

Bir aylık zorunlu askerliğin kaldırılmasını isteyen Çelebi, "Bunun yerine alternatif olarak afetlerde sivil savunma görevi verebiliriz. Hepsi bulundukları illerde bu eğitimleri alırlar. Afet anında haberleşme, ulaşım, trafiğin düzenlenmesi, arama kurtarma, sıhhi ilk yardım, hasta ve yaralı tahliyesi, yangın söndürme, emniyet, asayiş, yedirme, giydirme, ısıtma, aydınlatma, çadır kurma, bunlar hep bize lazım. Eğer 21 günlük eğitimi kaldırırsak ne oluyor? Gereksiz israf, masraf ve iş yükünü kaldırmış oluyoruz. Orada 5 bin lira harcıyoruz biz. Onu alalım, savunma harcamalarına gönderelim." değerlendirmesini yaptı.

Şahsı adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ise bugüne kadar bedelli askerlik nedeniyle toplanan paralarla neler yapıldığı konusunda soru önergeleri verdiğini ve cevap alamadığını belirtti.

Hamzaçebi, CHP'li milletvekillerinin imzaladığı iki kanun teklifinin TBMM'de beklediğini de anımsatarak, şunları kaydetti:

"Darbe Mağdurlarının Haklarının İade Edilmesi Hakkındaki Kanun Teklifi, Kumpas Mağdurlarının Haklarını İade Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi TBMM gündeminde. Komisyon başkanımız burada, milletvekillerimiz burada gelin, bunları gündeme alalım, yasalaştıralım. 27 Mayıs'tan bu yana bütün darbelerde mağdur olmuş insanlar var. Kumpas mağdurlarını hepimiz biliyoruz. Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davalarının mağdurlarından devlet kanunla özür diler."

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de yerinden söz alarak, kanun teklifine ilişkin görüşlerini açıkladı.

Destici, askerlik kanunundaki yenilemenin kendilerine göre de bir elzem olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Özellikle asker almayla ilgili ciddi problemlerimiz vardı ve ciddi yığılmalar oluyordu. Dolayısıyla bu kanun teklifini önemsediğimizi ifade etmek istiyorum. Burada özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Genelkurmayımız, Milli Savunma Bakanlığımız, hükümet uyum halinde öncesinde aylarca görüşerek bu konuyu meclisimize getirmiş olmaları da ayrı ve önemli bir kazançtır. Dolayısıyla bu da önemli bir fırsattır ve fırsatın değerlendirilmesini de çok değerli buluyoruz. Burada birtakım önerilerimiz yok mu? Örneğin, bedelli askerlikle ilgili, bir ay temel eğitimi biz olmazsa olmaz görüyoruz ve bunun yasada bulunmasını da çok önemsiyoruz. Birtakım arkadaşlar bunun ek bir yük, masraf getirdiğini ifade edebilir ama askerlik söz konusu olunca masrafa bakılmaz ve her Türk evladının o şerefli üniformayı giymesini, temel eğitim almasını çok önemsiyoruz."

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da yerinden söz alarak, teklife ilişkin milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı.

Turan, "Biz tüm partilerin bu konudaki kanaatlerinden istifade etmek istiyoruz, doğru işi yapmak istiyoruz. Asker gibi ortak paydamızda, ortak değerimizde herkesin kanaatiyle, uzlaşısıyla bir yol almak istiyoruz. Bu kanunun tüm partilerin uzlaşısıyla, ortak aklıyla geçmesi en büyük hedefimiz." dedi.

Teklifin tümü üzerindeki görüşmeler devam ederken TBMM Başkanvekili Levent Gök, birleşime ara verdi. Aradan sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine Gök, birleşimi, yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.