TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP GRUP TOPLANTISI...


HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

11 Haziran 2019 Salı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin açıklandığını anımsatan Temelli, uzun süredir ciddi beklentiler yaratılarak kamuoyu gündemine taşınan belgenin "itiraf belgesi" olduğunu iddia etti. Temelli, "17 yıldır iktidarda olan bir parti ve onun başındaki insan, Yargı Reformu Strateji Belgesi'ni açıklıyor. Yani daha strateji belgesi aşamasındalar. 17 yıl sonra bu belgeye baktığımızda aslında yargı konusunda ne denli içler acısı bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu hep birlikte izledik." görüşünü savundu.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) bazı maddelerini anımsatan Temelli, TCK'nin düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü önünde ciddi engeller oluşturduğunu öne sürdü.

Yargıda gerçekten samimi bir reforma ihtiyaç duyuluyorsa kendilerinin de hazırlıklarının olduğunu ve incelenebileceğini dile getiren Temelli, kendi hazırlıklarının toplumsal barış üzerine olduğunu belirtti. Temelli, "Başta Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılması, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanması, demokratik siyasetin önünün açılması, anayasal güvence ile korunan kürsü dokunulmazlıklarının sağlanması, demokratik siyasetten dolayı hiç kimsenin yargılanmaması üzerine hazırlanmış ve toplumsal barışı inşa edecek iddialı bir çalışmamız var. Katkı vermeye hazırız. Samimi iseniz hazırlığımızı yaptık, bekliyoruz." dedi.

Yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin haklı bir gerekçesi olmadığını iddia eden Temelli, "YSK marifeti ile karşımıza çıkmış bir zorunluluk." ifadesini kullandı.

İstanbul seçimlerine ilişkin çalışmaların böyle bir atmosferde sürdüğünü ve az bir sürenin kaldığını belirten Temelli, "Hala bizim tavrımızı soran insanlar var. Israrla söylemeye devam edeceğiz; nerede bir kayyum varsa süpüreceğiz. Duyduk ki İstanbul'da bir kayyum varmış, şimdi de onu süpürmeye gidiyoruz. Algı yöneterek akıl karıştırmaya çalışıyorlar." diye konuştu.

31 Mart seçimlerinde ortaya koydukları stratejiyi aynı kararlılıkla sürdürdüklerini anlatan Temelli, "Bu mücadele, uzun soluklu mücadeledir. İstanbul seçimi bunun önemli bir uğrağıdır. İstanbul seçimleri aynı zamanda Tatvan, Muş, Bitlis, Viranşehir, Şırnak seçimidir. Bu bilinçle orada olacağız, oylarımızı kullanacağız." dedi.

Yoksulluğun ve işsizliğin giderek yaygınlaştığını savunan Temelli, "Son üç yılda bu nedenden dolayı 100 insanımız intihar etmiş. Binali Yıldırım, seçim çalışmaları çerçevesinde bayramda Şanlıurfa'ya gitmiş. Bir işsiz yanına yaklaşıyor ve iş istiyor. Ona söylediği yanıta bakın; 'lafı zurna gibi uzatmayın söylendi bakacağız.' İşte insana, işsize, yoksula, mağdura yaklaşım bu. Lafı da uzatacağız, mücadelemizi de büyüteceğiz." ifadelerini kullandı.

Temelli, AK Parti'nin her geçen gün militarizme dört kolla sarılmaya devam ettiğini ve her seçim öncesi olduğu gibi sınır ötesi harekatın başladığını öne sürerek, "Afrin'de olduğu gibi Pençe Harekatı'yla da buradaki yerleşim yerleri bombalanmaya, sivillerin katli söz konusu olmaya devam ediyor. Burada yaşayan halk göçe zorlanıyor. Pek çok sivil, hava bombardımanından etkileniyor, hayatını kaybediyor." iddiasında bulundu.

Temelli, siyasi partilere yeni bir anayasa yapım sürecinin başlatılması için çağrıda bulunurken, "demokrasi ittifakında buluşanların" bir gün iktidar olacağını iddia etti.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.