TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, kabul edilerek yasalaştı. Genel Kurulda ayrıca uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına dair 2 kanun teklifi kabul edildi.

30 Mayıs 2019 Perşembe

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı.

Adan, gündeme geçmeden önce üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, "artan terör olaylarına" ilişkin yaptığı konuşmada, Pençe Harekatı'nda şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Destici, "Türk milleti ordu millettir. Hayatımızın her döneminde o anki tahsilimiz, makamımız ve görevimiz ne olursa olsun kendimizi şerefli Türk ordusunun bir mensubu hissettik. Dolayısıyla harekatla ilgili ayrıca bir destek cümlesi kurma ihtiyacı dahi duymadan her daim yanlarında olduğumuz Mehmetçiklerimize yüce Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum." dedi.

Yerli savunma sanayinin, ordunun operasyon yeteneğine sahada sağladığı katkının görülmesi açısından da Pençe Harekatı'nı dikkatle takip ettiklerini vurgulayan Destici, "Pençe Harekatı, Kandil'in hareket alanının sınırlanması ve lojistik yuvalarının kapatılması için stratejik ve hayati bir öneme sahiptir." diye konuştu.

Pençe Harekatı'nı her ne şartla olursa olsun ve bedeli ne olursa olsun Suriye'nin kuzey doğusu ve Irak'ın kuzeyinin kontrol altına alınmasıyla ilgili önemli bir adım olarak gördüklerini dile getiren Destici, "Milletimizin varlığını hedef alan terörün hak ettiği akıbetle sonlandırılmasının başlangıcı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Destici, bölge coğrafyasının şartları ve jeopolitiği itibarıyla güvenliğin kalıcı olması için İran ve Irak merkezi yönetimi ile iş birliğinin önemine vurgu yaparak, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'in Türkiye ziyaretini önemli bulduğunu belirtti, terör konusunda Türkiye ve Irak'ın iş birliğinin kalıcı olmasını diledi. Destici, ABD ve Rusya'nın Türkiye'nin güvenliğini riske edecek hamlelere girişmemesi gerektiğini söyledi. Irak ve Suriye topraklarının, Araplar ve Kürtlerden ibaret bir bölge olmadığına işaret eden Destici, Türklerin, bu bölgenin bin yıl aşkın bir süredir asli ve en önemli unsurlarından olduğunu dile getirdi.

Destici, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin en başından beri Irak'ın ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün yanında olduğunu tekrar hatırlatıyorum. Burada vurgu yapmak istediğim bir husus da terörün tüm unsurlarıyla mücadeleden asla vazgeçilmemeli ve katiyen yeni bir müzakere sürecine dönülmemelidir. Türkiye bu dönemde şu üç şeyden vazgeçmemeli ve geri adım atmamalıdır; birincisi, S-400'lerin alımı, ikincisi Fırat'ın doğusuna inşallah bayramdan sonra gerçekleşeceğini ümit ettiğimiz harekat ve üçüncüsü de Doğu Akdeniz havzasındaki kazanımlarımız."

Pedofilinin Türkiye'de maalesef gündemden düşmeyen ve çözüm bulmakta zorlanılan bir problem haline dönüştüğünü belirten Destici, "Kararlılıkla ifade etmek istiyorum, bir ülkede bir suç önlenemiyorsa yapılacak ilk işlerden biri o suça dair cezaları yeniden gözden geçirmek olmalıdır. Konuyla ilgili alınacak başka önlemler elbette olacaktır." dedi. Destici, Meclis'in bu konuda cezaları yeniden düzenleme hususunda üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, "Trabzon'un tarihi ve kültürel değerleri", AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ise "31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü" nedeniyle gündem dışı birer konuşma yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Gönül coğrafyamızdaki yanan yangını söndürmek, ülkemizin ulusal birliğini korumak, vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bu topraklarda ilelebet payidar kılmak için Mehmetçik'imiz Kuzey Irak Hakurk Bölgesi'nde devam eden Pençe Harekatı'nı gerçekleştiriyor." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, grup başkanvekilleri yerlerinden söz alarak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), emeklilik fonlarında standart ve para piyasası fonlarına alınacak varlıklara ilişkin yaptığı düzenlemeyi anımsatarak, "Hükümet, memurun, işçinin dişinden, tırnağından arttırarak kenara attığı bireysel emeklilik fonlarına göz dikecek kadar sıkıştıysa artık deniz bitmiş demektir." ifadesini kullandı.

Türkkan, Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesinin iptaline yönelik Danıştay'a açılan davada Danıştay savcısının özelleştirme işleminin iptali yönünde mütalaa verdiğini belirterek, kendilerinin de bu mütalaayı doğru bulduklarını söyledi.

FETÖ üyeliği suçlamasıyla üç yıla yakın süredir tutuklu bulunan ABD vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge'nin serbest bırakıldığına dikkati çeken Türkkan, "Şimdi buradan soruyoruz; sırada kim var? Hani adaletimiz, hukukumuz bağımsızdı, ABD'nin söylemleriyle adaletimiz hareket etmezdi. Trump'un bir telefonu FETÖ üyeliğinden tutuklananların serbest bırakılmasına yeterli oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, kamu avukatlarının yaşadığı sorunlara işaret ederek kamu avukatlarına sunulan haklar ve çalışma şartları nedeniyle kamu avukatlığı kurumunun sürekli kan kaybettiğini, kamuda çalışan avukatların, hakimlik, savcılık ve müfettişlik gibi alanlara geçiş yaptığını söyledi.

Kamu avukatlarının çalışma ve özlük haklarına ilişkin sorunların bir an önce gündeme alınması gerektiğini dile getiren Bülbül, MHP olarak kamu avukatlarının mağduriyetlerinin giderilmesine ilişkin kanun teklifleri de verdiklerini anımsattı.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan bir kreşin, kayyum tarafından 25 yıllığına protokol ile bedelsiz bir şekilde Diyarbakır Müftülüğüne tahsis edildiğini, Kayapınar Belediye Meclisinin mayıs ayında yaptığı toplantıda protokolü iptal etmesine rağmen müftülük yetkililerinin kreşi bastığını öne sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Tunceli'de zabıtaların gözaltına alınmasına ilişkin çok sayıda şikayet telefonu aldıklarını söyledi.

SGK'nin aylık sigortalı sayısı istatistiklerini açıklamadığını vurgulayan Özel, "Her ay gelen veriler damat Albayrak'ı yalanlıyor. Ülkenin ekonomisindeki bu sıkıntı ortadayken SGK gibi siyaset dışı olması gereken bir kuruma verileri açıklatmayan irade nedir onu da merak ediyoruz." diye konuştu.

Özel, Anayasa değişikliğine ilişkin yapılan referandum sürecinde, "güçlü Meclis olacak", "bundan sonra yürütmeden teklif gelmeyecek", "bakanlar, yürütmeye karışmayacak" ifadelerinin kullanıldığını anımsatarak, "Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, reformları dokuz aydır nasıl çalışmış, onu açıklıyor. Eski sistem doğruydu ve öyle olmalıydı ama bu bakan teknisyen. Bu bakan bize görev veremez. Bu bakan yasama yetkisine el atamaz, attıramazsınız." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, "Gönül coğrafyamızdaki yanan yangını söndürmek, ülkemizin ulusal birliğini korumak, vatanımızı, milletimizi ve devletimizi bu topraklarda ilelebet payidar kılmak için Mehmetçik'imiz Kuzey Irak Hakurk Bölgesi'nde devam eden Pençe Harekatı'nı gerçekleştiriyor." dedi.

Ramazan ayının bereketiyle bu hafta başarılı bir çalışma takvimi geçirdiklerini belirten Özkan, bugün torba kanun teklifinin görüşmelerinin ile bazı uluslararası sözleşmelerin görüşmelerini tamamlayacaklarını bildirdi.

Katılımcı demokrasinin bir gereği olarak yapılan yasal düzenlemelerde herkesin çalışmasını yapacağını anlatan Özkan, şunları kaydetti:

"Bir kanunla ilgili konuya taraf olan sivil toplum kuruluşları, dernekler, vakıflar, sendikalar ve yine ilgili bakanlıklar, ilgili genel müdürlükler kendi çalışmalarını yapar. Ancak, bu hafta başarılı bir şekilde sürdürdüğümüz gibi, Mecliste grubu bulunan siyasi partiler müzakere ederek bu hafta olduğu gibi yine uzlaşı içerisinde çalışmasını yapar ve yine son kararı yüce Meclis karara bağlar."

Grup başkanvekilleri, Pençe Harekatı'nda PKK'lı teröristlerce yerleştirilen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu şehit olan Piyade Teğmen Raşit Aydın ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Taşhan'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

TBMM Genel Kurulunda, MHP ile HDP Grubu arasında "terör sorunu" tatışması yaşandı.

TBMM Genel Kurulunda, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini, hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını da içeren "torba kanun" teklifinin görüşmeleri sürüyor.

HDP'nin verdiği değişiklik önergesi üzerinde söz alan Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, "Dersim'de acıların yaşandığını bütün grupların daha önceki konuşmalarında ifade ettiklerini" belirtti.

Başaran, "Bu mesele konjonktürel olarak değişebilecek, tavır alınacak bir mesele değil. O açıdan, bu gerçekliği de görerek hakikatlerle yüzleşme zamanı çoktan geldi de geçti. Dersim'e, Dersim ismini tekrar iade etmek aslında Dersim halkına bir öz eleştiri, bir özür mahiyetini de taşıyacaktır." dedi.

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, yerinden söz alarak, "Bu hususta devletimizin ortaya koymuş olduğu tavrın o gün itibarıyla da gerekli olduğunu ifade ediyoruz. Bizim tarihten alacağımız dersler elbette olabilir. Tarihte her zaman iyiler, her zaman zaferler olmayabilir; tarihte yenilgiler, sıkıntılar söz konusu da olabilir. Biz, bunlardan dersimizi alırız ancak yüzleşmekle bahsedilen şey, geçmişimize küfredecek şekilde, geçmişimize hakaret edecek ve adeta dedelerimizi bir katliamla suçlayacak şekilde birtakım iftiralarsa, bunu şiddetle reddediyoruz." diye konuştu.

Bülbül, "Seyit Rıza da feodal bir eşkıyadır, bir teröristtir." ifadesini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "Bunu, böyle sağa sola çekme yerine kabul etmek, tarihle yüzleşmek, gerekirse bunun hesabını vermek, Türkiye'nin önündeki en önemli sorunlarından biridir." karşılığını verdi.

Tekrar söz alan MHP Grup Başkanvekili Bülbül, "Türk tarihinde geçmişten bugüne yaşanan isyanları veyahut da devlete karşı yapılan kalkışmaları sadece bir etnik temele bağlayan bir anlayış hiçbir şekilde tarihi gerçeklikle bağdaşmaz." dedi.

İki grup arasındaki tartışma arada da bir süre devam etti.

TBMM Genel Kurulunda, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini, hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını da içeren "torba kanun" teklifinin birinci bölümünün kabul edilmesinin ardından ikinci bölüm üzerinde milletvekilleri söz aldı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, kanun teklifleri hazırlanmasında torba teklif yöntemini eleştirerek, "Bu uygulamayı bizden sonra gelen nesiller iyi olarak yad etmeyecektir. Size iyi bir hukuk mimarlarıymış demeyecekler. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir." ifadesini kullandı.

Yarın açıklanacak 2019 yılı birinci çeyrek büyümesinin eksi yönlü olacağı değerlendirmesini yapan İYİ Partili Yılmaz, bu konuda alınması gereken tedbirlerin ertelendiğini, bunun da zarara yol açtığını savundu.

İstanbul'un fethinin yıl dönümünün dün kutlandığını anımsatan Yılmaz, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi öncesinde gittiği çarşıda bir esnafın, "Ben siftah ettim, diğer ihtiyacını da komşudan alın" diyerek sergilediği ahlaki istikamete dikkati çeken Yılmaz, bugün ise Fatih Sultan Mehmet dönemindeki anlayıştan devletin yardım etme düşüncesiyle verdiği kömürü, ihtiyacı olmamasına rağmen alıp serbest piyasada satan insanlar topluluğu haline gelindiğini söyledi.

Yılmaz, bu konuda ise AK Parti'nin izlediği politikayı eleştirdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Yılmaz'ın açıklamasının ardından söz alarak, Fatih Sultan Mehmet'ten bugüne tarihsel değişim ve dönüşüm üzerinden AK Parti'den cevap istendiğini anımsattı.

Özkan, bunun adının "tarihsel sosyoloji" olduğunu belirterek, "Son 500 yıllık süre zarfında meydana gelen değişim ve dönüşümün 17 yıllık AK Parti iktidarından istenmesi AK Parti'den ve Cumhur İttifakı'ndan beklentinin büyüklüğünü ifade ediyor. İnşallah biz bu beklentiyi milletimizden aldığımız destekle hayata geçireceğimizi ifade ediyorum." şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise İstanbul'un fethinin yıl dönümünde, törenlere seçilmiş CHP'li belediye başkanlarının davet edilmediğini söyleyerek, "Siz bizim belediye başkanlarımızı Fatih'in fethettiği şehrin yıl dönümüne davet etmiyorsanız, siz Fatih'in 'F'sini kavrayamamışsınız demektir." şeklinde konuştu.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, devletin teşvik uygulamalarıyla sanayiciye nefes aldırmayı amaçlandığını belirterek, seçim bölgesi Kütahya için önem taşıyan Zafer Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi. Bölgenin, 6 milyon metrekarelik bir alana sahip olduğunu ve bu alanın altyapısını il olarak çözemeyeceklerini ifade eden Erbaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından destek beklediklerini kaydetti.

Simav'ın ısınmasının jeotermal ile sağlandığını anlatan Erbaş, ilçeye doğal gazı getirecek firmanın "doğal gaz geldikten sonra jeotermal ile ısınmaya müsaade etmeyeceğinin" söylendiğini aktardı. Erbaş, "Doğal gaz bağlantısı gerçekleştikten sonra bu tercih ilçe halkına bırakılmalıdır. Vatandaş dayatmayla değil kendi tercihiyle doğal gaza geçmelidir." dedi.

Aslanapa'daki konut sorununu da aktaran Erbaş, hastanedeki 4 doktorun, saat 17.00'den sonra, konaklayacak yer olmaması nedeniyle ilçeyi terk ettiklerini ifade etti. Erbaş, Aslanapa ve benzeri ilçelerin bu yöndeki sorunlarının çözülmesi için TOKİ'nin devreye sokulmasını istedi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapanlara kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesini, hurda araçlarda uygulanan ÖTV indiriminin 10 bin liradan 15 bin liraya çıkartılmasını öngören torba teklif, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Düzenlemeye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi, yürüttüğü görevler nedeniyle kurumlar vergisinden muaf olacak. Bu muafiyet, Gelir Vergisi Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu uyarınca yapılacak vergi kesintilerini kapsamayacak.

Bulut Eğitim Vakfı tarafından İstanbul Galata Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulacak. Üniversite, diş hekimliği, sanat ve sosyal bilimler, spor bilimleri fakülteleri, meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim enstitüsünden oluşacak.

Yasa, TRT'de çalışan memur ve kadro karşılığı sözleşmeli personele uygulanacak disiplin cezaları, disiplin cezasını gerektiren durumlar ve disiplin işlemlerinin uygulanma esaslarını da belirliyor.

Buna göre TRT'de Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu oluşturulacak.

Uyarma, kınama ve aylıktan kesme cezaları disiplin amirleri tarafından, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası Disiplin Kurulunun kararı alındıktan sonra genel müdür tarafından, işten çıkarma cezası genel müdürün bu yöndeki isteği üzerine Yüksek Disiplin Kurulunca verilecek. Disiplin kurullarınca ret kararı verilmesi halinde, genel müdür 15 gün içinde başka bir disiplin cezası verebilecek.

Personele, aynı olaydaki birden fazla fiili için çeşitli disiplin cezalarının uygulanması gerektiği hallerde, fiiline uyan cezalardan en ağırı verilecek.

Disiplin cezası olarak aylıktan kesme cezası verilenler 5 yıl, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilenler 10 yıl boyunca kurum içinde müdür ve yönetici kadrolarına atanamayacak.

Kurum hizmetlerinin gerektirdiği hallerde görevleri başında kalmalarında sakınca görülen personel hakkında görevden uzaklaştırmaya, Genel Müdür ile kurum müfettişleri yetkili olacak.

MTA Genel Müdürlüğü, uhdesindeki ruhsatları bölerek aynı alan için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğünden birden fazla yeni ruhsat talep edebilecek. Genel Müdürlük, MTA adına yeni ruhsatlar düzenleyebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yer altındaki maden işlerine ilişkin faaliyet gösteren rödovansçılara, mevzuat değişikliği nedeniyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilecek. Destek tutarları belirlenirken kömür fiyatlarının değişimi de dikkate alınacak.

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'larda değişiklik yapan kanunla Devlet hakkı oranlarına ilişkin yapılan değişiklikler, 2018 yılı Devlet hakkı hesaplamalarında uygulanmayacak.

28 Şubat 2019 tarihinden önce MTA tarafından hazırlanan kaynak veya rezerv raporları olan madenler için bu maddenin yayımından itibaren 6 ay içerisinde Genel Müdürlüğe başvurulması halinde, MTA'ya buluculuk hakkı verilecek.

Emniyet Genel Müdürlüğünün istihbarat ve güvenliğe ilişkin tüm ihtiyaçlarının daha hızlı ve etkin sağlanması, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile eşit imkanlara sahip olması amacıyla da düzenleme yapılıyor. Yasayla Emniyet Genel Müdürlüğünün istihbarat ve güvenliğe ilişkin tüm ihtiyaçları, daha hızlı ve etkin tedariki için Savunma Sanayii Destekleme Fonundan karşılanabilecek.

Kırıkkale'nin "Bahşili" ilçesinin ismi, "Bahşılı" olarak değiştirilecek.

****HABERİN DEVAMINI "İLGİLİ DOKÜMANLAR" BÖLÜMÜNDE BULABİLİRSİNİZ.****
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.