TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN 27 MAYIS ASKERİ DARBESİNİN 59. YIL DÖNÜMÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 59'uncu yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

27 Mayıs 2019 Pazartesi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin 59'uncu yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Şentop, mesajında şunları kaydetti:

"Bugün, Türkiye siyasî hayatı için vahim ve meş'um bir hadise olarak hatırlanan 27 Mayıs askerî darbesinin 59'uncu yıldönümü. Millî iradenin yok ve hükümsüz sayılmasını meşrulaştıran bu hadisenin hastalıklı bir geleneğin ilk örneği olduğu da açıktır.

Milletin vicdanında açtığı derin acı uzun yıllar dinmemiş 27 Mayıs askerî darbesi, demokrasiye ve sivil siyasete yönelik bir suikast olarak gerçekleşmiş; milletin özgürleşme iradesine olduğu kadar kalkınma çabasına da engel olmuş gerici ve ilkel bir tertiptir. Bu tertibin sonucunda Başbakan Adnan Menderes'in, Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam edilmeleri, yalnızca bu üç önemli vatanpervere ve ailelerine değil, onları seçen milletin bizatihi kendisine yönelik bir zulümdür.

Sandığa ihtiyaç duymadan ve Millî iradeye dayanmadan iktidar olmak isteyen kesimlerin meşrulaştırmaya çalıştığı, özlemle andığı bu askerî darbenin ruhu, uzun yıllar milletin ve sivil siyasetin önünü kesmiş; Türkiye'nin kalkınmasına yönelik hamlelerin en büyük engeli olmuştur.

12 Mart 1971'de, 12 Eylül 1980'de, 28 Şubat 1997'de ve en son 15 Temmuz 2016'da millete kasteden hain girişimlerin ilk halkası olan 27 Mayıs askeri darbesi, muhakkak ki yabancı bir aklın, gayrı millî bir duruşun ve kifayetsiz bir siyasi çizginin eseridir. Böyle olduğunun en açık delili, 27 Mayıs askerî darbesinden itibaren belli aralıklarla gerçekleşen bütün anti-demokratik müdahalelerin milletin refahı ve özgürlüğü aleyhine netice vermiş olması; her darbeden sonra Türkiye'nin saldırılara daha açık ve yabancı güçlere daha fazla bağımlı bir hâle gelmesidir.

Meşum bir hadise ve hastalıklı bir geleneğin ilk örneği olarak 27 Mayıs darbesinde cisimleşen anlayış, Türkiye'nin ve milletimizin o tarihten itibaren mücadele ederek gerilettiği ve fakat her an kendisine karşı müteyakkız olunması gereken bir paradigmanın ürünüdür. Bu anlayışın belli ölçüde hâlâ mevcudiyetine alan aradığı, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle, Yüce Meclisimizin dirayetiyle ve aziz milletimizin cesaretiyle alt edilen 15 Temmuz hain darbe girişiminde açık ve uyarıcı bir biçimde görülmüştür.

Demokrasimiz, sivil siyaset ve aziz milletimizin hak arama bilinci, 27 Mayıs askeri darbesinden bu yana sevindirici bir düzeyde gelişmiştir. Bugünlere kolay gelinmemiş, bu gelişimin sağlanması için ağır bedeller ödenmiştir.

Bu vahim hadisenin, 27 Mayıs askeri darbesinin 59'uncu yıldönümü vesilesiyle millî iradenin tahkimi, demokrasimizin ve sivil siyasetin güçlenmesi hususunda başta millî irade şehitleri Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere bedel ödeyen herkesi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum. Allah aziz milletimize bir daha bu tür vahim hadiseler yaşatmasın."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.