TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

HDP EŞ GENEL BAŞKANI BULDAN'IN BASIN AÇIKLAMASI...


HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Annelerimiz günlerdir cezaevi kapısının önlerine çocuklarına bir şey olmasın diye sürekli gittiler. Cezaevi önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar." dedi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:52

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Annelerimiz günlerdir cezaevi kapısının önlerine çocuklarına bir şey olmasın diye sürekli gittiler. Cezaevi önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar." dedi.

Buldan, bazı HDP milletvekilleri ve cezaevlerinde açlık grevinde olan tutuklu ve hükümlülerin anneleriyle HDP Grup Yönetim Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, tutuklu ve hükümlü annelerinin dün partisinin grup toplantısına katıldıklarını ve dünden beri de Meclis'i terk etmediklerini söyledi.

Tutuklu ve hükümlü annelerinin Van, Mardin, Batman, Siirt ve Diyarbakır'dan bir amaç uğruna geldiğini belirten Buldan, "Annelerimiz günlerdir cezaevi kapısının önlerine çocuklarına bir şey olmasın diye sürekli gittiler. Cezaevi önünde bir çığlık yükseltmeye çalıştılar. Hükümetin annelerimize yaklaşımı, annelerimizi yerlerde sürüklemesi, tülbentlerini yerlere atması asla kabul edilir bir durum değil. Bu anneler, cezaevlerinde açlık grevinde, ölüm orucunda olan evlatlarının yaşaması için bu çabayı sürdürüyorlar." diye konuştu.

Tutuklu ve hükümle annelerinin birçok insandan randevu talep ettiğini fakat onlara sadece TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un yanıt verdiğini ifade eden Buldan, Şentop'a görüşmeden dolayı teşekkür etti. Buldan, "Bu duyarlılık sadece Şentop ile sınırlı kalmamalı. Bu duyarlılık bu ülkede vicdan sahibi olan herkeste olmalıdır." dedi.

Açlık grevinde olanların kritik bir aşamada olduğunu bildiklerini vurgulayan Buldan, şunları kaydetti:

"Aylardır açlık grevindeler. Ölüm orucuna başladılar. Elbette ki bu insanların talebi de hukuki, meşru ve yasal bir taleptir. Bu insanlara en ufak olumsuz bir şey olduğu andan itibaren bu ülkede vicdanların köreldiği ve gerçekten içinden çıkılmaz bir halin gidişatına herkes katkı sunar. Bir an önce adımların atılması ve İmralı üzerindeki tecridin bir an önce son bulması gerektiğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.