TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM GENEL KURULU...


TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha sonra Genel Kurula gelerek kürsüden Nuhoğlu'nun ifadelerine cevap verdi. TBMM Genel Kurulunda, Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin, kanunun amaç ve kapsamını tanımlayan birinci maddesi kabul edildi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 14:26

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Levent Gök başkanlığında toplandı.

Dün Meclise yönelik bir eylem hazırlığı içinde olunduğunu dün akşam saatlerinde öğrendiklerini aktaran Gök, tüm milletvekillerinin seçmenleriyle diyalog içinde olmasının, gelen hemşehrilerini kabul etmesinin, onlarla ilgilenmesinin herkesin bildiği bir gerçek olduğunu ifade etti.

Bir müddet önce yapılan düzenlemeyle Meclis kapısına TC kimlik numarası verilerek güvenlik soruşturması uygulamasının başladığını anımsatan Gök, "Ancak dün yaşadığımız bu hadiseyle, önlemlerin yeniden ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır." değerlendirmesini yaptı.

Hiçbir milletvekilinin kendisini arayan ziyaretçileri tanıyarak ya da tanımayarak bir değerlendirme içinde olmadığını dile getiren Gök, şunları kaydetti:

"Hiçbirimiz, ziyaretçilerin hiçbirinin kimliğini ya da nereden geldiğini fazla sorgulamadan ki buna ihtiyaç ve zaman yok, kapıya TC kimlik numaralarını bildirerek randevularını onaylıyoruz. Dün TBMM'ye yönelik bir saldırı girişimi oldu. Burada bir milletvekili arkadaşımızın mağdur edilmesinin şahsında aslen mağdur edilen TBMM'dir. Bu, Allah korusun daha başka olaylara yol açabilirdi. Mağdur edilen milletvekilimize yönelik başka bir saldırı girişimi de olabilirdi. Bunu büyük bir üzüntüyle karşılıyorum. Meclisimizin daha güvenlikli bir sistem içinde çalışması, tüm milletvekillerinin en üst düzey güvenlik ortamında çalışması için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Ayrıca emniyetimizin daha da dikkatli olması gerekliliği ortaya çıkmıştır."

Gök, ayrıca, yüzyıl önce İzmir'de düşmana ilk kuruşunu atan Hasan Tahsin'i de Meclis adına saygı ve rahmetle andığını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu'nun Trabzonluları itham eden aleni bir cümle kullanmadığını belirterek, "Rahatsız olan Trabzonlu arkadaşımız varsa biz de bundan rahatsızlık duyarız." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, partilerin grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, sanatçılara baskının arttığını, iş insanlarına tehdidin çoğaldığını öne sürdü.

"Geçtiğimiz günlerde demokrasinin rafa kalktığını gösteren üzücü bir olaya daha şahitlik ettik." ifadesini kullanan Türkkan, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi, Ekrem İmamoğlu'na destek olan sanatçıları not aldığı kağıtları 'kayıt' mesajıyla Twitter'dan paylaştı. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜSİAD'ı, 'İş adamıysanız işinizi yapın, haddinizi bilin.' diyerek tehdit etti. Üçüncü dünya ülkelerinde görülen bu fişlemeleri Türk devlet anlayışıyla asla bağdaştırmıyoruz."

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, dün Mecliste bir terör saldırısı girişiminin bertaraf edildiğini belirterek, "Terör örgütüne mensup oldukları açıklanan 2 teröristin, Meclis personelini rehin alma girişiminde teröristleri etkisiz hale getiren güvenlik personelimizi tebrik ediyoruz. Terör örgütlerinin isimleri farklı ama hedefleri aynı. Milletimizin huzur ve birliği, devletimizin dirliği, vatanımızın bütünlüğü terör örgütlerinin ortak hedefidir." ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, uzun süredir medya üzerinden Meclise yönelik ciddi bir saldırı olduğunu, değersizleştirme, itibarsızlaştırma, çirkin bir dille haber yapma, kullanılan araçlardan milletvekillerinin aldığı maaşa kadar Meclisi değersizleştiren, aşağıya çeken bir üslup bulunduğunu söyledi.

Zengin, "Bu konunun hepimizi rahatsız ettiğini biliyorum. Bu meseleyi ortak bir mesele olarak muhakkak gündem yapmamız lazım, çünkü Türkiye demokrasisinin zemini TBMM'dir." dedi.

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu'nun İstanbul seçimine ilişkin tartışma konusu olan sözleriyle ilgili hem görüntü metnini deşifre ettiğini hem de bizzat kendisiyle konuştuğunu aktaran Zengin, "Yunan medyasında böyle bir haber yapıldıktan sonra CHP'nin adayında, grubunda, topluluğunda bir rahatsızlık varsa neden rahatsızlıklarını ifade eden, tekzip eden bir açıklama, haber yapılmadığını soruyor." değerlendirmesinde bulundu.

Zengin, "Yunan medyasında haberin böyle yapılmasının nedenini sormak da bir siyasetçi için, bir fert için çok tabiidir diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "İlk önce teyit ettiriyorsunuz Trabzonlu olduğunu, ondan sonra Yunan basınıyla ilişkilendiriyorsunuz, sonra da 'Bunda başka bir hesap var.' diyorsunuz. Yarattığınız algı ne? Yarattığınız algı, bundan öncekilerden farklı değil. Trabzon'da yaşayan insanlarla ilgili Rum, Pontus, bu algıyı yaratmaya çalışıyorsunuz. Bu adamın toplumdan özür dilemesi gerekiyor. Bu millete size oy vermediler diye 'aşağılık, terörist' dediniz, şimdi 'Pontus' diyorsunuz, 'Rum' diyorsunuz. Bundan daha aşağılık olan bir şey olabilir mi?" diye sordu.

AK Parti Grup Başkanvekili Zengin, yeniden söz alarak, "Trabzonlu vatandaşlarımızın incineceği her tür tavrın karşısındayız, buna asla müsaade etmeyiz. Buradaki konuşmayı çevirerek, 'Trabzonlulara böyle demiştir.' demeyi de ben kınıyorum. Sayın Mehmet Tevfik Göksu Trabzonluları itham eden aleni bir cümle kullanmıyor. Her bir arkadaşımız, rahatsız olan Trabzonlu arkadaşımız varsa biz de bundan rahatsızlık duyarız. O sebeple, bu konuşmada kendilerinin söylediği, itham ettiği şey hiçbir yerinde kelime olarak geçmiyor. Tam tersine, kendileri yorum yapıyorlar, tevil yapıyorlar." dedi.

Bu arada, siyasi partilerden yapılan açıklamalarda Hasan Tahsin, şehit edilişinin 100. yılında anıldı.

Öte yandan, Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti ile İlgili Bireylerin ve Ailelerinin Sorunlarının Çözümü İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonunun Başkanlığına AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik seçildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'nun, "şahsına yönelik FETÖ ithamına" verdiği yanıtta, "Böyle bir iddiayı, ithamı bütünüyle reddediyorum. Şunu gayet rahatlıkla söyleyebilirim, gerek siyasette, gerek milletvekilliklerimde FETÖ ile itham edilebilecekler arasında en sonda yer alacak bir arkadaşınızım. Bunu bütün hayatım boyunca da ifade edebilirim." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, İYİ Parti'li Nuhoğlu, HDP Grubu'nun, Kürtçe'nin korunması ile ilgili araştırma önergesinin bugün görüşülmesine ilişkin grup önerisi üzerinde söz aldı.

Nuhoğlu, HDP'nin bu önerisini yersiz ve mesnetsiz bulduklarını, Türkiye'nin resmi ve ana dilinin Türkçe olduğunu söyledi.

Bir Trabzonlu olduğunu belirten Nuhoğlu, "Esenler Belediye Başkanı'nın Trabzonlularla ilgili söylediklerini kınıyor ve kendisini derhal özür dilemeye davet ediyorum. Cahil bir FETÖ'cüye benziyor. Bu densize ders verilmelidir." ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine AK Parti'li milletvekilleri Nuhoğlu'na tepki gösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Bir terör örgütüyle ilişkilendirerek böyle bir açıklama yapmasını kınıyorum." dedi.

Zengin'in bu sözlerine karşılık İYİ Parti'li Nuhoğlu, oturduğu yerden, "Meclis Başkanı da FETÖ'cü. 'Fetullah Gülen'in vaazlarıyla büyüdüm dizinin dibinde.' diyor." diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, Nuhoğlu'nun bu sözlerinin kabul edilemez olduğuna işaret ederek, "Sayın Nuhoğlu, hiçbirimizin tasvip etmediği bir cümleyi kullandı. Sayın Meclis Başkanımızın bu denli bir tartışmaya dahil edilmesini uygun görmem" diye konuştu. Gök, İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın, grubu adına bu konuda bir açıklama yapmasını istedi.

İYİ Parti'li Türkkan, "FETÖ tartışmalarının içerisine Meclis başkanlarının dahil edilmesini doğru bulmam. Sadece Mustafa Şentop beyfendi için değil diğer Meclis Başkanları için de aynı şey söz konusu. Kendisinin FETÖ'cülükle itham edilmesi doğru değil." ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in, Nuhoğlu'nun ifadeleri nedeniyle cezalandırılması talebine karşılık Gök, Türkkan'ın açıklamalarının Nuhoğlu'nun sözlerini doğru bulmadığını ortaya koyduğunu ifade ederek, "Sayın Türkkan grubu adına bunu yapmıştır. Geri alınan söze ilişkin bir yaptırım yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, daha sonra Genel Kurula gelerek kürsüden Nuhoğlu'nun ifadelerine cevap verdi.

FETÖ ile irtibatlı ve iltisaklı olmanın suç niteliği taşıdığını anımsatan Şentop, Nuhoğlu'nun kendisini bir suçla itham ettiğini, bu bakımdan sözlerinin disiplin hükümleri açısından da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM'de Meclis Başkanı'na hakaretin Genel Kuruldan geçici çıkarmayı gerektiren bir suç olarak düzenlendiğini anımsatan Şentop, şunları belirtti:

"Böyle bir iddiayı, ithamı bütünüyle ithamı reddediyorum. Şunu gayet rahatlıkla söyleyebilirim, gerek siyasette, gerek milletvekilliklerimde FETÖ ile itham edilebilecekler arasında en sonda yer alacak bir arkadaşınızım. Bunu bütün hayatım boyunca da ifade edebilirim. Bu yapılanmayla daha 1985 yılında ilk defa karşılaşmış ve mücadele etmeye başlamış bir arkadaşınızım."

Şentop, 17-25 Aralık öncesinde bir televizyon kanalında FETÖ'cülerin bir hükümet darbesi yapma girişimine karşı çıkıp, konuşan siyasetçi olduğunu anlatan Şentop, "Herkes daha meselenin mahiyetinin ne olduğunu anlamaya çalışırken, 'Duman ortadan kalksın, sükunet olsun da bakalım, ona göre konuşalım.' dediği bir zamanda ben A Haber'de ilk defa, bu işin içerisinde bu örgütün, yapılanmanın şahıslarının olduğunu, temel sorunun bunun hiyararşik yapı içerisinde bir hareket mi yoksa örgüt içerisinde başı bozuk birilerinin yaptığı bir hareket mi olduğunun, bunun vuzuha kavuşturulması gerektiğini ifade ettim o zaman." ifadelerini kullandı.

FETÖ ile mücadelesinin çeşitli aşamalarda değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Şentop, "Yeni elde edilen bazı bilgiler, deliller bağlamında başka bağlantılar ortaya çıkıyor. Başka birtakım yöntemler ortaya çıkıyor." diye konuştu.

İlk kez 2011 yılında milletvekili seçildiğini anlatan Şentop, dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bürokrasideki kritik örgütlenmeye karşı bir duruş sergilediğine bizzat tanık olduğunu kaydetti.

Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunları isim isim... Hangi bürokratik kademeye atamayla ilgili bir sorun yaşandığını, hangisine karşı çıkıldığını bilen birisiyim. Dikkat ederseniz 17-25'ten sonra FETÖ örgütünün elebaşısı bir mektup göndermişti zamanın cumhurbaşkanına. 'Bizim arkadaşlarımızın bürokrasideki yükselmelerine rezerv koyuyorlar, engelliyorlar.' ifadesi vardı. İşte o ifade, 2010-2011'den itibaren başlayan devletin refleksiyle alakalı bir şey. Mevcut olanları temizleme, yenilerinin de bürokraside yükselmesini engelleme yönündeki bir iradeden kaynanlanan bir reaksiyonlarıydı. Sonra yaşanan süreç, 17-25 dahil, bu tavra karşı örgütün gösterdiği bir reaksiyon olduğu kanaatindeyim. Bu reaksiyonlara verilen cevaplarla meselenin geldiği noktada 15 Temmuz'da yaşananlar, görüyorsunuz.

Ben her zaman her platformda bu örgüte karşı bir duruş sergilemiş, fikri yapısı itibarıyla da bu örgüte karşı olan birisiyim. Bununla ilgili de birçok sıkıntılar yaşamış birisiyim. Bu örgütün adında bir örgüt olduğundan hiçbirimizin haberi yokken, 1985 yılında liseler arası yarışmada, bu örgütten olduğunu çok daha sonraları öğrendiğim arkadaş, verilen haksız puanlarla, benim de katıldığım bir yarışmada birinci olmuştu, ben ikinci olmuştum. O zamandan beri buna karşı bir tavır koyan biriyim, öğrencilik yıllarımdan bilen arkadaşlarım var. Bütün detaylarıyla hayatımın her safhasında olduğu gibi bu konuda açıklama yapabilecek rahatlıkta olan bir kardeşinimizim, arkadaşınızım. Bu ithamı reddediyorum, itham sahibini de kınıyorum. Gerekli disiplin cezası için işlem yapılmasını da talep ediyorum."

Şentop'un konuşmasının ardından Gök, birleşime ara vererek grup başkanvekilleriyle görüştü.

Daha sonra birleşimi açan Gök, söz konusu ithamla ilgili tutanakları incelediğini, Nuhoğlu'nun sözlerinin Meclis İçtüzüğüne göre de kabul edilemez olduğunu söyledi. Gök, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu'nun, Meclis Başkanı Şentop'u "FETÖ'cü olmakla itham ederek" hakaret fiilini işlediği gerekçesiyle Meclisten iki bileşim çıkarılması cezası verilmesini oylamaya sundu.

Oylama sonucunda Nuhoğlu'na, Genel Kuruldan iki birleşim çıkarma cezası verildi. Kararın ardından Levent Gök, Nuhoğlu'ndan, Genel Kurul salonundan ayrılmasını istedi.

Öte yandan, Genel Kurulda, HDP'nin grup önerisiyle, İYİ Parti'nin "3600 ek gösterge" konusundaki grup önerisi ve CHP'nin, engellilerin c¸alıs¸ma yas¸amına katılımının o¨nu¨ndeki engellerin kaldırılmasına ilişkin grup önerisi kabul edilmedi.

Grup önerilerinin ardından Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin görüşmelerine geçildi.

TBMM Genel Kurulunda, Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin, kanunun amaç ve kapsamını tanımlayan birinci maddesi kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda, Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifinin birinci bölümünün görüşmelerine başlandı.

Kapadokya Alanı Hakkında Kanun Teklifinin, kanunun amaç ve kapsamını tanımlayan "Kapadokya alanının tarihi ve kültürel değerleri ile jeolojik, jeomorfolojik dokusunun ve doğal kaynak değerlerinin korunması, yaşatılması, geliştirilmesi, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması, planlanması, yönetilmesi ve denetlenmesine ilişkin hususları düzenlemektedir." şeklindeki birinci maddesi kabul edildi.

Bu arada TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Rusya Federasyon Konsey Başkanı Valentina Matviyenko ve beraberindeki heyetle bir süre Genel Kurulu izledi.

TBMM Başkanvekili Levent Gök, verdiği aranın ardından komisyonun yerini almaması nedeniyle birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.