TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

01 Mayıs 2019 Çarşamba

Şentop'un mesajı şöyle:

"1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle ülkemizin büyümesinde ve istikrarlı bir biçimde belirlenen hedeflere ulaşmasında emek ve alın teriyle pay sahibi olan emekçi kardeşlerimizin bayramını kutluyorum.

Toplumsal huzur ve barışın önemli bir ayağı sayılan iş barışı, işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, işçi ve işverenin hak ve sorumluluklarının hakkaniyet ve adalet çizgisinde denkleştirilmesi, toplumumuz için çözülmesi gereken en önemli meselelerden biridir. Bu konudaki çalışmalar her geçen gün artmakta ve her sektör için farklı çözüm yolları üzerinde çalışmalar sürdürülmektedir.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle işçi-işveren hak ve sorumlulukları üzerine dikkatleri çekmemiz hem emekçilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunları çözmemize yardımcı olacak hem de üretim araçlarında ve teknolojik dönüşümlerde meydana gelecek değişimlerle ortaya çıkacak yeni emek ve sermaye anlayışımızın gelişmesi için katkı sağlayacaktır.

1 Mayıs birlik ve dayanışma günüdür. Çalışanlar, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının demokratik platformlarda işçi ve işverenlerin haklarını ve ihtiyaçlarını dile getirmeleri demokrasimizin gelişimi için takdire şayan bir gelişmedir.

Güçlendikçe, zenginleştikçe ortaya çıkan değerlerin adilce paylaşılması bizlerin temel anlayışını oluşturmaktadır. Hak arayışında toplumsal desteği sağlayarak, ülkemiz adına sürdürülecek çalışmalarda öncülük edecek emekçilerimiz dünyaya yeni bir emek anlayışı kazandıracaklardır.

Bizler millet olarak, işçilerimizin alın terinin önemini, kutsallığını bilen, bütün insanlığa örnek bir dayanışma kültürünü yüzyıllardır yaşatan büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Karşılıklı diyalog, uzlaşı ve anlayış ile tüm sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Emeğin ve alın terinin, üreterek çalışma gücünün kutlandığı bu anlamlı günün dostluk, dayanışma ve barış havası içinde kutlanmasını temenni ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.