TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN, 8. CUMHURBAŞKANI TURGUT ÖZAL'IN VEFATININ 26. YILDÖNÜMÜ MESAJI...


TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 26'ıncı yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

17 Nisan 2019 Çarşamba

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 26'ıncı yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Şentop'un mesajı şöyle:

"Bugün 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatının 26. vefat yıldönümü. Bu vesileyle, Türkiye'ye bilim adamı, bürokrat, siyasetçi ve devlet adamı olarak hizmet eden, demokrasimizin olgunlaşmasında ve sivil siyaset alanının genişlemesinde değerli katkıları olan Turgut Özal'ı rahmetle anıyorum.

Yakın siyasi tarihimizin bunalımlı dönemlerinde görev yapmış, Türkiye'nin temel meselelerinin çözümünde etkili görevler üstlenmiş olan Turgut Özal, icraatlarıyla ve milletimizi sivil bir zeminde buluşturma hususundaki başarısıyla gönüllerde yer edinmiş müstesna ve mümtaz bir isimdir. Özellikle de 12 Eylül askeri darbesini takip eden dönemde siyasetimizin normalleşmesi ve sivil siyasete geçilmesi için sarf ettiği çaba hayırla yâd edilecek niteliktedir.

Merhum Turgut Özal'ın maşeri vicdanda gördüğü karşılık, Türkiye'nin hangi yönde ilerlemesi gerektiği ile ilgili önemli dersler içermektedir. Kalkınma, ilerleme, büyüme ve bunu milletin değerleriyle barışık bir zihniyetle, bütünleştirici bir üslupla yapma hususunda Turgut Özal'ın siyasi hayatına hâkim olan tarz, Türkiye'nin geleceğine ışık tutan temel prensipler olarak hala geçerliliğini korumaktadır. Vefatının ardından ortaya çıkan tablo, cenaze merasiminde karşılaştığımız farklı kesimleri içeren kitle, Merhum Turgut Özal'a milletinin şükran duygusunun bir nişanesi olarak görülmelidir.

Vefat yıldönümü vesilesiyle 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı bir kez daha rahmetle anıyor, milletimizin Merhum Özal'ın icraatlarına ve Türkiye sevdasıyla şekillenmiş üslubuna duyduğu şükran hislerini paylaştığımı ifade etmek istiyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.