TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, YENİ ZELANDA'DAKİ TERÖR SALDIRISI İLE İLGİLİ MESAJ YAYIMLADI


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde Cuma namazı sırasında yapılan terör saldırısına ilişkin mesaj yayımladı.

15 Mart 2019 Cuma

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde Cuma namazı sırasında yapılan terör saldırısına ilişkin mesaj yayımladı.

Şentop'un mesajı şöyle:

"Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde Cuma namazını kılmakta olan Nur Cami'deki cemaate yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirildiğini ve saldırıda şehit ve yaralılar olduğunu derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu acı haber karşısında dini, milleti, inanışı ne olursa olsun, insanî değerlere sahip olan her kimsenin tavrı teröre karşı derin bir nefret ve öfke olacaktır.

Terör, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik büyük bir tehdit teşkil etmektedir ve motivasyonu ne olursa olsun; nerede, ne zaman ve kim tarafından işlenirse işlensin hiçbir terör faaliyeti meşru görülemez.

Yapılan ırkçı ve faşist terör saldırısı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının ulaştığı tehlikeli boyutları bir kez daha gözler önüne sermiştir. Giderek yoğunlaşan bu tür saldırıları, psikolojik problemleri olan bazı kimselerin bireysel saldırıları olarak nitelendirmek artık mümkün değildir. Bugüne kadar tüm ikazlarımıza rağmen bu yaklaşımlarından vazgeçmeyen muhataplarımız, İslam ve Müslüman karşıtı söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü görmek ve gerekli tedbirleri almak mecburiyetindedir.

Demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkeleri çerçevesinde birlikte yaşama iradesi gösteren çoğulcu toplumları hedef alan bu eylemlere karşı tüm dünya artık sesini yükseltmeli ve İslam karşıtlığı üzerinde artan terörizme ortak dayanışma içerisinde dur demelidir.

Asya Parlamenter Asamblesi, Akdeniz için Birlik Parlamenter Asamblesi ve Türk dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi dönem başkanı olarak, tekrar bu saldırıyı şiddetle lanetliyorum. Bu vasıflarımla, bugün bazı mevkidaşlarımla da görüşmelerde bulunacak, bu kabil saldırıların yeniden gerçekleşmemesi ve teröre karşı ortak tavır içinde bulunulması hususunda alınacak önlemler üzerinde istişarelerde bulunacağım.

Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

İslam dünyasının ve Yeni Zelanda halkının başı sağ olsun."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.