TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, YENİ ZELANDA DA İKİ CAMİYE DÜZENLENEN TERÖR SALDIRISINA İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Bu acı haber karşısında dini, milleti, inanışı ne olursa olsun insani değerlere sahip olan herkesin tavrının derin bir nefret ve teröre karşı öfke olacağını belirterek, "İslam'a karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve bazı Batılı yönetimlerin İslam karşıtı sorumsuzlukları ortadan kalkmadan bu terör olayları sona ermeyecektir."

15 Mart 2019 Cuma

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop,14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla ziyaret ettiği Meclis Hastanesinde Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde iki camiye düzenlenen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, "Bu acı haber karşısında dini, milleti, inanışı ne olursa olsun insani değerlere sahip olan herkesin tavrının derin bir nefret ve teröre karşı öfke olacağını belirterek, "İslam'a karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve bazı Batılı yönetimlerin İslam karşıtı sorumsuzlukları ortadan kalkmadan bu terör olayları sona ermeyecektir." dedi.

TBMM Başkanı Şentop, "İslam dünyası olarak büyük bir üzüntü içerisindeyiz. Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde cuma namazını kılmakta olan cemaate yönelik bir terör saldırısı gerçekleştirildiğini, saldırıda şehitlerimiz, yaralılarımız olduğunu millet olarak büyük bir üzüntüyle öğrendik. Bu acı haber karşısında dini, milleti, inanışı ne olursa olsun insani değerlere sahip olan herkesin tavrı derin bir nefret ve teröre karşı öfke olacaktır." dedi.

Böylesi bir hadise karşısında yalnızca öfke duymanın yetmeyeceğini belirten TBMM Başkanı Şentop, şöyle devam etti:

"Sorumlular birkaç aşırı ve terör eğilimli kimseden ibaret olamaz. Sorumlular, Müslümanlara ve İslam dünyasına karşı nefreti körükleyen, yayan ve meşrulaştıran bazı Batılı politikalar ve politikacılardır. Bu saldırıların sorumluları, barış esasına dayanan yüce İslam dinini terörle eş değer gösterme hususunda inatçı ve cahilce tavırlar içinde bulunan yetkililerdir. Bu saldırıların sorumluları İslam karşıtı duyguları körükleyen medya unsurlarıdır. İslam'a karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve bazı Batılı yönetimlerin İslam karşıtı sorumsuzlukları ortadan kalkmadan bu terör olayları sona ermeyecektir. Bu ve benzeri saldırılar karşısında tavrımız öfke duymanın ötesine geçmek zorundadır."

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamento Birliği'nin (İSİPAB) 14. Konferansı için iki gündür Fas'ın başkenti Rabat'ta olduğunu hatırlatan TBMM Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

"Müzakerelerde bulunduk, konuşmalar oldu. Biz de konuşmalar yaptık ancak üzülerek belirtmek zorundayım ki Yeni Zelanda'da son örneğini gördüğümüz İslam karşıtı terörün ortaya çıkmasına yol açan önemli sebeplerden biri de İslam dünyasının içinde bulunduğu acı ve parçalanmışlıktır. Bu parçalanmışlık İslam dünyasına ve Müslümanlara yönelik saldırıları adeta teşvik etmektedir. Eğer Müslümanlar kendilerine yönelik terörün bitmesini, İslam'a yönelik saldırıların durmasını istiyorlarsa bir an evvel ve ön şartsız olarak bir araya gelebilmeli, birlikte hareket edebilmelidir. Aksi takdirde tablo her geçen gün daha kanlı ve vahim bir hale bürünecektir. Bu terör saldırısını şiddetle lanetliyorum. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. İslam dünyasının başı sağ olsun."

TBMM Başkanı Şentop, bugün bazı mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunacağını, bu saldırıların yeniden gerçekleşmemesi ve teröre karşı ortak tavır içinde bulunulması konusunda alınacak önlemler ve gösterilecek tepkiye ilişkin fikir alışverişinde bulunacağını bildirdi.

Bir basın mensubunun TBMM'nin, saldırıya ilişkin bütün siyasi parti gruplarının imzasıyla ortak bir deklarasyon yayınlamayı düşünüp düşünmediğine ilişkin sorusu üzerine TBMM Başkanı Şentop, "Arkadaşlarımızla görüştük, değerlendirecekler." dedi.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.