TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP, 14 MART TIP BAYRAMI SEBEBİYLE MECLİS HASTANESİ'Nİ ZİYARET ETTİ


TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Böylesine büyük bir millete hizmet etmek, yaralara deva olmak, zamanı geldiğinde silahını alarak cephelere koşmak gibi onurlu bir mazisi olan sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı'nı kutluyorum."

15 Mart 2019 Cuma

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop,14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Meclis Hastanesi'ni ziyaret etti.

Meclis Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ahmet Hakan Dinç, Başhekim Yardımcısı Doktor Nurten Hamarat ve Hastane Müdürü Zübeyir Dedeoğlu tarafından karşılanan TBMM Başkanı Şentop, 20 hekim ve 80 sağlık personeliyle hizmet veren hastaneye ilişkin bilgi aldı.

Ziyarette konuşan TBMM Başkanı Şentop, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlı tıp okullarının açılış tarihi olan 14 Mart 1827'nin, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edildiğini, Tıp Bayramı'nın ilk kez Birinci Dünya Savaşı sonunda İstanbul'un işgal edildiği günlerde yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919'da kutlandığını hatırlattı.

Bugüne kadar gelen 14 Mart kutlamalarının artık içinde bulunduğu haftayı da kapsayacak şekilde Sağlık Haftası olarak kutlandığını dile getiren TBMM Başkanı Şentop, "Böylesine büyük bir millete hizmet etmek, yaralara deva olmak, zamanı geldiğinde silahını alarak cephelere koşmak gibi onurlu bir mazisi olan sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı'nı kutluyorum." diye konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında en ön saflarda yer alan sağlık çalışanları ve hekimlerin, FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde de gerek meydanlara gerekse hastanelere koştuğunu, vatan ve insan sevgisini mesleğinin erdemiyle harmanlayarak örnek bir tavır sergilediğini belirtti.

Meclis Devlet Hastanesi'nin, milletvekili ve TBMM personelinin memnun olduğu bir hastane olduğunu ifade eden TBMM Başkanı Şentop, burasının tam bir devlet hastanesi görevi gördüğüne işaret etti.

TBMM Sağlık Merkezi'nin kurumsal yapısında daha önce bir değişiklik olduğunu anlatan TBMM Başkanı Şentop, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı bir semt polikliniği olan TBMM Sağlık Merkezi'nin güler yüzlü personeliyle hizmet vermeye devam ettiğini kaydetti.

Meclis Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Ahmet Hakan Dinç ve ekip arkadaşlarının, kaliteli hizmet sunmayı sürdürdüğünü dile getiren TBMM Başkanı Şentop, "Başhekimimizin şahsında hastanemizde çalışan sağlık görevlilerine teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Sizler icra ettiğiniz meslekle insan hayatına doğrudan dokunan, kişiye takdir edilmiş hayatın kalitesini artırmaya çalışmaktasınız." ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde yaygınlaşan sağlıkta şiddet haberlerinin esefle karşılanması gerektiğini vurgulayan TBMM Başkanı Şentop, şöyle konuştu:

"Bulunduğumuz her platformda bu üzücü olayların yaşanmaması için caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyoruz, edeceğiz. Milletimizin öz sinesinde yer almayan bu gibi yaklaşımları şiddetle kınamaktayız. İnsanı yaşatmayı, insanlığa daha nitelikli bir hayat sunmayı amaç edinen bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük bir özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarımızın, insan yaşamına saygıyı ifade eden 14 Mart Tıp Bayramı'nı yürekten kutluyor, sağlıklı toplum ve sağlıklı bireylerin, sağlıklı bir geleceğin oluşturulmasında elzem olduğu gerçeğiyle mesleğin tüm mensuplarına ve vatandaşlarımıza mutlu, sağlıklı bir hayat diliyorum."

TBMM Başkanı Şentop, daha sonra Meclisteki sağlık çalışanlarına karanfil takdim etti. Şentop'a, ziyarette AK PARTİ TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı eşlik etti.Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.