TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜNÜN 98. YIL DÖNÜMÜ MESAJI...


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 98'inci yılı ve İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u Anma günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

12 Mart 2019 Salı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, İstiklâl Marşı'nın kabulünün 98'inci yılı ve İstiklâl Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'u Anma günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

TBMM Başkanı Şentop'un mesajı şöyledir:

"Bugün, edebî bir metin olmanın ötesinde ve üstünde, millî mutabakatımızın ve ebediyen hür kalma irademizin tezahürü olan İstiklâl Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 98. yıl dönümü... Bu anlamlı gün münasebetiyle bazı hususları paylaşmayı faydalı buluyorum.

Mâzisi, misyonu ve yetenekleri itibariyle mümtaz bir topluluk olan milletimizin boyunduruk altına alınmaya çalışıldığı, vatanımızın işgal edildiği bir dönemde İstiklâl Marşı ihtiyacı hâsıl olmuştur. Bu maksatla açılan yarışmada, yarışmaya katılmadığı halde Burdur Milletvekili ve döneminde 'İslam Şairi' namıyla tanınan Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921'de Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş ve o günden bugüne milletimizin gururla okuduğu bir metin olmuştur.

Bugün kabulünün 98. Yıl dönümünü andığımız İstiklâl Marşı, Millî Mücadele ruhunun özeti, bağımsız bir gelecek iradesinin önsözü olmak üzere bir istiklâl manifestosuna, bir hürriyet beyanına ihtiyaç duyulan bir devrin ürünü olmakla birlikte diriliğini ve muhtevasındaki mânâyı hâlâ korumakta, milletimize rehber olmayı sürdürmektedir.

Tarihe yön veren bir milletin vazifelerini anlatması, karşılaştığı güçlükleri aşabilecek ruhu içermesi, yolunu çizmesi, yönünü tayin etmesi ve dara düştüğünde ihtiyaç duyduğu kudreti devşirmesi için İstiklâl Marşı, başta gençlerimiz olmak üzere hepimiz için önemli dersler içermektedir.

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde yürütülen Millî Mücadele sayesinde mağlup edilen işgal hareketinin günümüze kadar farklı kisvelerle milletimize ve vatanımıza musallat olma çabasında olduğu malumdur. Her ortaya çıkışında karşısında aziz ve şerefli milletimizi bulan bu işgal teşebbüslerinin sonuncusu olan 15 Temmuz darbe girişimi de, yine 'ezelden beri hür yaşamış, hiçbir çılgının kendisine zincir vurmasına müsaade etmemiş, yurduna alçakları uğratmamaya yeminli, okunan ezanları varlığının temeli saymış ve hayasızca akınları durdurmak için gövdesini siper eden' milletimiz tarafından alt edilmiştir.

Hakk'a tapan milletin istiklâlini, hür yaşamış nazlı bayrağımızın hürriyetini, bağımsız kalma iradesini ve Millî Mücadele neferlerinin azametli gayretini hatırlatan İstiklâl Marşı'nın kabulü vesilesiyle Birinci Meclis'in gazi hey'etini ve milletimizin Büyük Türkiye davasına emek vermiş her bir ferdini hayırla yad ediyorum. Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın. Allah bu millete her güçlük karşısında İstiklâl Marşı ruhuyla hareket etmeyi nâsip etsin."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.