TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

TBMM BAŞKANI ŞENTOP'UN 12 MART MUHTIRASININ 48'İNCİ YIL DÖNÜMÜ MESAJI...


Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 12 Mart Muhtırasının 48'inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

12 Mart 2019 Salı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, 12 Mart Muhtırasının 48'inci yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı

TBMM Başkanı Şentop'un mesajı şöyledir:

"Bugün, meşru hükûmete karşı müdahale anlamı taşıyan 12 Mart Muhtırasının 48. yıl dönümü... Bu hadisenin yıl dönümü vesilesiyle şu hususları ifade etmeyi lüzumlu görüyorum.

Köklü bir seçim ve parlamento geçmişine sahip olan siyasal sistemimizde demokrasinin istediğimiz ölçüde oturmamasının en temel sebebi, belli aralıklarla yapılan olağan dışı müdahalelerdir. Millî iradeyi gasbetme amacını taşıyan tüm bu müdahalelerin neticesi, siyasi ve ekonomik anlamda tam bir bunalım olmuştur. 27 Mayıs ile başlayıp 15 Temmuz Darbe Girişimine kadar devam eden bu 'düşük yoğunluklu darbe rejimi' özlemi, bir kısım muhteris maceracıya iktidarı teslim ederken Türkiye'nin ve milletimizin geleceğine suikast anlamı taşımıştır.

12 Mart Muhtırasının yıl dönümü vesilesiyle bir kez daha hatırlama ve üzerinde düşünme fırsatı bulduğumuz bu menhus darbecilik geleneğinin en önemli hususiyetlerinden birisi de, kökü dışarıda bir yapıda olmasıdır. Türkiye ve idarecileri ne zaman devletin ve milletin lehine bir işe teşebbüs etse, karşılarında bu kökü dışarıda ve ülkesine yabancılaşmış güruhu bulmuştur. Son olarak 15 Temmuz'da Türkiye'ye kasteden bu darbeci güruhun, bu toprakların ruhuna, varlığına, geleceğine düşman olduklarını yaşadıklarımız açıkça göstermektedir.

Siyasete ve seçilmiş hükûmetlere yönelik her olağandışı müdahalenin yıl dönümü, demokrasimizi ve millî iradeyi korumak hususunda ne denli kararlı olduğumuzu ifade etmek için bir vesiledir. Bu düşüncelerle, demokratik işleyiş hususunda milletimizin ve kurumlarımızın ne denli şuurlu olduğunu görmekten memnuniyet duymanın yanında, başta 15 Temmuz olmak üzere bütün müdahaleleri şiddetle tel'in ediyorum."
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.