TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

GÖÇ VE UYUM ALT KOMİSYONUNUN BURSA ZİYARETİ...


İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulu bulunan Göç ve Uyum Alt Komisyonu, 10 ve 11 Ocak 2019 tarihlerinde, 1989 yılında başlayan Balkan göçü nedeniyle Türkiye'ye yerleşmiş bulunan göçmenler ile ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli sığınmacıların bir kısmının bulunduğu Bursa iline bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

05 Mart 2019 Salı

Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Uslu, "Özellikle Cerablus bölgesinde alt yapı hizmetleri konusunda Türkiye destek verdi. Oradaki okullar açıldı. Sağlık ocakları, hastaneler açıldı ve 300 bin'den fazla Suriyeli gönüllü bir şekilde geri döndü." dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulu bulunan Göç ve Uyum Alt Komisyonu, 10 ve 11 Ocak 2019 tarihlerinde, 1989 yılında başlayan Balkan göçü nedeniyle Türkiye'ye yerleşmiş bulunan göçmenler ile ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli sığınmacıların bir kısmının bulunduğu Bursa iline bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi. İncelemeye, Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı Antalya Milletvekili Atay Uslu, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Yalova Milletvekili Meliha Akyol ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu katıldı.

Alt Komisyon üyeleri ilk olarak, Bursa Vali Vekili ve diğer idari yetkililerden bilgi aldı. Valilik çıkışında açıklamalarda bulunan Uslu, "Bursa örnek bir ilimiz. Göç açısından zengin olduğu kadar, model bir ilimiz. Mutlaka buradaki modelin tüm Türkiye'ye, oradan da tüm dünyaya anlatılması gerekiyor. Göçmenleri kabul etmiş, sonra ev sahibi yapmış, sonra onların kültürel ve ekonomik potansiyelini maksimum katma değere çevirmiş bir ilimiz." diye konuştu.

Alt Komisyon, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştükten sonra, ülkemizde geçici koruma statüsünde bulunan Suriyelilerce işletilen firmalara da ziyaret gerçekleştirdi. Uslu, Bursa'da 400 Suriyeli şirketin olduğunu ve bunların büyük bir kısmının yurt dışına ürün ihraç ettiklerini, Suriyelilerin şehir ekonomisine de olumlu katkı sağladığını ifade etti.

Alt Komisyonun temasları kapsamında Suriye'deki iç savaşa dikkat çeken Uslu, şunları kaydetti:

"Suriye'de insanların can güvenliği tehlikede, iç savaşta korumasız çocuklar, kadınlar öldü.. Bugüne kadar 10 milyon Suriyeli yer değiştirmek zorunda kalmış ve 10 milyon Suriyelinin yaklaşık 1 milyonu hayatını kaybetmiş. Bu süreçte biz, açık kapı politikası gereğini yerine getirdik, insani, hukuki, tarihi, vicdani görevimizi yaptık. Temel insani ve yaşamsal ihtiyaçları gideriyoruz. Bizim nihai hedefimiz, onların kendi ayakları üzerinde durmalarını ve üçüncü kişilere ihtiyaç duymadan yaşamalarını sağlamak ve en nihayetinde de Suriye'de huzur, barış ve güven ortamını sağlandıktan sonra kendi ülkelerine, yuvalarına, mahallelerine dönmelerini sağlamak. Bugüne kadar da 300 bin civarında Suriyeli kardeşimiz, kendi ülkesine dönmüş durumda. Göç İdaresi İl Müdürlüğümüzün bilgilendirmesi sonrası gördük ki Bursa'dan da Suriye'ye dönen sığınmacılar bulunmaktadır."

Alt Komisyon, temasları kapsamında, göç konusunda çalışan akademisyenler ve Balkan göçmenlerinin kurmuş olduğu sivil toplum örgütü temsilcileri ile de istişarelerde bulundu. Uslu, Bursa'nın aldığı Balkan göçü konusunda, "Bursa, 1950'li yıllarda ve 1980-90'lı yıllar arasında Balkanlardan yoğun göçmen almış. Balkanlardan gelen göçmenler Türk soyluydu, onlar zaten bizim parçamızdı. Bursa'ya geldikten sonra şehirle bütünleşmişler, şehre zenginlik katmışlar ve Bursa modelini ortaya çıkarmışlar. Hem kültürel bir katma değer hem de ekonomik bir katma değer oluşturmuşlar ve Bursa modeli ortaya çıkmış. Bu örnek model ve örnek uygulama dünyanın ihtiyaç duyduğu entegrasyon modeli. Yabancı düşmanlığının, göçmen düşmanlığının, ötekileştirmenin utanç boyutuna ulaştığı Avrupa'nın Bursa ve Türkiye modeline ihtiyacı var." açıklamasında bulundu.
Haber Tarihi (dd/mm/yyyy)
Anahtar Kelime


Türkiye Büyük Millet Meclisi Resmi İnternet Sitesi
© 2009 TBMM
Tasarım Hacettepe Üniversitesi


Sitemiz en iyi Mozilla Firefox 3.0, IE 7.0 ve üzeri ile görüntülenebilir.